گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۳/۸ - ۰۷:۰۳


  قسمت اول/
  تغذیه سالم در ماه مبارک رمضان کم آبی بدن موجب تأثیر منفی بر کلیه‌ها و احتمال عفونت و سنگ‌سازی می‌شود، بنابراین مصرف مایعات بین افطار و سحر در‌حد ۸ لیوان و یا بیشتر توصیه‌می‌شود.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، ماه مبارک رمضان، قرار‌است که خود را آماده‌کنیم تا ۱ماه به قصد قربت به درگاه خداوند، در خوردن غذا امساک نموده و آن مقدار را به نیازمندان کمک نماییم.
  در ماه مبارک باید به‌طور‌کلی کمتر‌از اوقات دیگر غذا مصرف‌کنیم. تنظیم ساعات خواب، زودتر‌از اوقات عادی، بخصوص برای نوجوانان و جوانانی که قصد روزه‌گرفتن دارند، لازم است. در‌صورت تنظیم‌نکردن ساعات‌خواب، احتمال خواب‌ماندن و یا عدم‌توانایی بیدارشدن به‌موقع شخص وجود دارد و ممکن‌است به‌علت تمایل‌درونی برای روزه‌گرفتن، مجبور‌شوند که روزه بدون سحری بگیرند.

  ضررهای روزه بدون‌سحری:
  گرفتن روزه بدون‌سحری نشان از قوی‌بودن، بنیه‌داشتن و قدرت‌بدنی بالا نیست. ممکن‌است شخص بتواند بدون سحری روزه بگیرد و ظاهراً برای او مشکلی پیش‌نیاید ولی نباید فراموش‌کند که:

  ۱ـ آسیب به کلیه‌ها: بخصوص در فصل گرما، حدود ۱۲‌ساعت نیاشامیدن آب و مایعات ممکن‌است باعث آسیب به کلیه‌ها و مجاری ادراری و احتمال سنگ‌سازی کلیه‌ها به‌ویژه در خانواده‌هایی شود که کلیه‌ آنان مستعد سنگ‌سازی است. در‌طی ۲۴‌ساعت، حدود ۲تا ۲/۵ لیتر مایعات نیاز داریم که باید کمک به تصفیه کلیه‌ها کند و مانند صافی، کلیه دائماً نیاز به مایعات دارد.

  ۲ـ عدم دفع سموم: تمامی مواد‌سمی که مستقیم یا غیرمستقیم وارد بدن می‌شوند از‌قبیل نیتریت، نیترات مواد‌غذایی آشامیدنی، اورات، سولفات‌ها، آفت‌کش‌های محیط موجود در میوه و سبزی‌ها، رنگ‌های مجاز و غیرمجاز و مواد‌غذایی و… برای دفع از کلیه‌ها باید محلول‌شده و یا به‌صورت نامحلول از کلیه‌ها و ادرار دفع شوند. لذا در روزه بدون سحری مدت طولانی مصرف نکردن مایعات ممکن‌است موجب تجمع مواد سمی در بدن گردد.

  ۳ـ شخص در روزه بدون سحری توان جسمی، فکری و مغزی در‌طول روز بعد نخواهد داشت و راندمان کافی برای فعالیت روزمره ندارد.

  ۴ـ بُعد عبادی و تقریب به درگاه خداوند و عبادت روزه نیز در‌افرادی‌که روزه بدون سحری می‌گیرند، محقق نخواهد‌شد! زیرا هنگام سحر زمان مناسبی برای عبادت و مناجات به درگاه خداوند است.

  در ماه پر‌برکت‌ رمضان‌، به‌‌منظور حفظ سلامتی و بهره‌گیری بیشتر‌از روزه‌داری، به ذکر برخی نکات مورد‌نیاز و مشترک اغلب روزه‌داران در مورد تغذیه سالم در‌این ماه، اشاره‌می‌شود.

  غذاهای توصیه‌شده در وعده سحر‌:

  به‌جهت سلامت بدن و بخصوص کلیه‌ها، گرفتن روزه بدون سحری توصیه‌نمی‌شود. سحر باید زودتر‌از خواب برخیزیم بخصوص جهت نوجوانان روزه‌دار تا با آرامش بیشتر و جویدن کامل غذای سحر صرف شود. در سحر باید غذای کاملی مثل انواع خوراک‌ها و پلو‌خورش‌ها صرف‌شود تا بدن در‌طول روز دچار مشکل نگردد. از بین مواد لبنی توصیه به مصرف ماست و از میوه‌ها و سبزی‌ها می‌توان از سیب، سبزی‌خوردن، کاهو، خیار، گوجه‌فرنگی و هندوانه استفاده‌کرد‌. زیرا به‌علت درصد بالای آب این میوه‌ها، در‌طول روز احساس تشنگی کمتری به شخص دست خواهد داد. استفاده بیش‌از اندازه از برخی مواد مانند غذاهای چرب‌، کشک‌، ته‌دیگ و آش در هنگام سحر ممکن‌است در‌طول روز شخص را دچار تشنگی‌کند.

  رژیم‌غذایی برای سحر باید متنوع باشد و تمام نیازهای شخص را بر‌آورده‌کند‌. اگر امکان داشته باشد در وعده سحر یک کاسه کوچک سوپ جو میل شود، زیرا به‌دلیل نوع کربوهیدراتی که دارد، احساس گرسنگی را در‌طول روز به تعویق می‌اندازد. علاوه‌بر سوپ‌جو در سحر، از نان‌، سیب‌زمینی و برنج نیز می‌توان استفاده‌کرد.

  غذاهای مناسب برای افطار‌:

  به‌علت آنکه قبل‌از افطار بدن حدود ۱۲‌ساعت گرسنه بوده‌است و مقدار ذخایر قند‌خون بدن که تنها غذای اختصاصی سیستم مغز‌و‌اعصاب است کاهش‌یافته‌، بنابراین باید در وهله اول قند‌خون افزایش‌یابد. بهتر است افطار با یک استکان شیر‌‌گرم و خرما شروع شود. در‌مقایسه خرما و عسل با شیرینی‌های مرسوم در افطار مثل زولبیا و بامیه، می‌توان گفت که ارزش غذایی خرما و عسل بسیار بالاتر‌از آنها می‌باشد‌. زیرا علاوه‌بر مواد قندی طبیعی که دارند، حاوی انواع ویتامین‌های مختلف و مواد‌معدنی مورد نیاز بدن نیز هستند‌. خطرات آلودگی شیمیایی زولبیا و بامیه بخصوص در زمان غوطه‌ور‌شدن آنها در روغن، معمولاً از کنترل ما خارج است. باید توجه‌داشت که مصرف بیش‌از‌حد شیرینی‌ها حتی خرما و عسل نیز در افطار توصیه‌نمی‌شود.
  زیرا مانع صرف شام کامل‌شده و از‌طرف دیگر شیرینی اضافی در بدن تبدیل به چربی می‌شود و ممکن‌است خطر چاقی و افزایش‌وزن را درپی داشته باشد‌. مصرف حلیم در افطار به‌شرط نداشتن نمک و یا چربی زیاد و درحد اعتدال اشکالی ندارد. مصرف آش‌و‌سوپ‌های تند و پرادویه در افطار ممکن‌است اثرات سوء بر دستگاه‌گوارش داشته باشد و توصیه‌نمی‌شود. درصورت مصرف سبزی در‌این ایام٬ انجام ۵‌مرحله ضدعفونی ضروری می‌باشدکه شامل است‌ بر:

  ۱ـ آبکشی مقدماتی

  ۲ـ انگل زدایی با چند قطره مایع ظرفشویی به‌مدت ۵ دقیقه

  ۳ـ آبکشی مجدد

  ۴ـ میکروب‌زدایی با محلول پرکلرین به‌مدت ۱۰دقیقه

  ۵ـ آبکشی نهایی

  سایرغذاهای مورد توصیه برای افطار‌:

  بدن در‌طول شبانه‌روز باید حدود ۸ لیوان آب ویا مایعات دیگر دریافت‌کند تا با تصفیه بهتر‌از کلیه‌ها موجب سلامتی کلیه‌ها و همچنین دفع سموم بدن شود‌. کم آبی بدن موجب تأثیر منفی بر کلیه‌ها و احتمال عفونت و سنگ‌سازی می‌شود، بنابراین مصرف مایعات بین افطار و سحر در‌حد ۸ لیوان و یا بیشتر توصیه‌می‌شود.
  توجه فرمایید که مایعات فقط آب آشامیدنی نیست.
  انواع سبزیی‌ها و میوه‌ها مانند هندوانه، خربزه، گوجه، خیار و یا چای کم‌رنگ‌، شیر و سوپ حاوی مقدار آب بسیار بالایی هستند که آب موجود در‌این مواد‌غذایی نیز تأمین‌کننده قسمتی از مایعات مورد نیاز روزانه محسوب‌می‌شود‌. ضمناً از آشامیدن آب و نوشابه‌های سرد در شروع افطار باید خودداری کرد. بهتر‌است که از مصرف قهوه و چای پر‌رنگ به‌علت مدر‌بودن که باعث دفع آب بدن می‌شود نیز پرهیز شود. در‌صورت علاقه به مصرف دوغ، ترجیحاً در منزل تهیه‌شود، زیرا دوغ‌های صنعتی دارای نمک و گاز بالایی هستند. مصرف نوشابه‌های گازدار به‌منظور رفع عطش در سحر و افطار توصیه‌نمی‌شود، زیرا ضمن تخلیه کلسیم بدن و ایجاد پوکی‌استخوان موجب افزایش تشنگی نیز می‌شوند. علاوه‌بر آن یک لیوان نوشابه معادل مصرف ۱۰‌حبه‌قند، چاق‌کننده است.
  نویسنده: دکتر مصطفی نوروزی، دکتر رزا زاوشی متخصصین تغذیه و رژیم‌درمانی
  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − یک = 6