گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۳/۳ - ۰۹:۴۸


  به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر؛
  صبحگاه مشترک نیروهای مسلح شهرستان آبیک برگزار شد. به مناسبت عملیات غرورآفرین بیت المقدس و سالروز آزاد سازی خرمشهر صبحگاه مشترک نیروهای مسلح شهرستان آبیک برگزار شد.

  به گزازش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، صبحگاه مشترک نیروهای مسلح شهرستان آبیک با حضور سردار محمودی، فرمانده نیروی انتظامی استان قزوین، سرهنگ مسلم لطفی زاده فرمانده سپاه ناحیه امام صادق(ع) شهرستان آبیک علی رحمانی فرماندار آبیک و دیگر مسئولین شهرستان، در سپاه ناحیه مقاومت امام صادق (ع) این شهرستان برگزار شد.
  علی رحمانی، فرماندار شهرستان آبیک در این مراسم ضمن گرامیداشت روز سوم خرداد اظهار کرد: خرمشهر اولین بار در سال ۱۸۳۷ میلادی پس از عدم تمکین حاکم هرات به حاکمیت ایران ، هرات مورد لشکرکشی ایران واقع می شود و در این میان ، علیرضا پاشا حاکم بغداد به دستور انگلیس به دلیل اینکه ایران توانسته بود هرات را محاصره کند، به خرمشهر حمله کرد.

  وی اضافه کرد: پس از ۲۰ سال دوباره انگلیسی‌ها که در خلیج‌فارس بودند اقدام به تصرف خرمشهر کردند که ایران هرات را فتح کرده بود و انگلیس برای اینکه گروکشی کرده باشد تخلیه خرمشهر را به بهانه آزادی هرات از ایران طلب کرد.

  رحمانی خاطرنشان کرد: در جنگ جهانی دوم، دوباره انگلیس در شهریور ۱۳۲۰ به بهانه اینکه کارشناسان آلمانی‌ها در خرمشهر حضور دارند، خرمشهر را به اشغال خود درآورد و در این بین باید گفت قطعا دشمنان منافعی را در خرمشهر می‌دیدند که به دنبال تصرف آن بودند.

  فرماندار آبیک تصریح کرد : صدام با تحریک امریکا قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر که در این قرارداد خط مرزی ایران و عراق را مشخص کرده بود را مقابل تلویزیون پاره کرد و توافق بین‌المللی را زیر پا گذاشت؛ در نتیجه به ایران حمله کرد.

  علی رحمانی افزود: در زمان جنگ تحمیلی گرچه خیانت‌های پنهان و آشکار بزرگی توسط برخی افراد در انقلاب از جمله بنی‌صدر خائن از جمله ندادن امکانات ، تجهیزات و نیروهای لازم به مناطق مورد تجاوز قرارگرفته موجب تصرف خرمشهر شد اما پس از ۳۴ روز مقاومت و ایستادگی رزمندگان اسلام به فرماندهی شهید محمد جهان‌آرا ، در نهایت خرمشهر در سوم خردادماه ۱۳۶۱ پس از ۱۹ ماه از اشغال رژیم بعثی عراق خارج شد .

  وی ادامه داد: بسیاری امروز در دانشگاه‌ها و سطح جامعه این سوال در ذهنشان به وجود آمده که چرا پس از آزادسازی خرمشهر زمانی که عراق پیشنهاد پایان جنگ و آتش بس را داد نپذیرفتیم؟

  علی رحمانی تصریح کرد: در پاسخ باید گفت در این پیشنهاد هیچگاه متجاوز مشخص نشده بود بسیاری از مناطق کشور همچنان تحت اشغال عراق قرار داشت و اینکه همچنان تحرکات نظامی عراق به قوت خود باقی بود و پایان نپذیرفته بود و دشمن در این بین بدنبال بازسازی و آماده کردن خود بود تا از غفلت ما سوء استفاده کند و حمله کند

  وی افزود: هرچند سازمان های بین المللی هم توجه ی به خواسته بحق ایران مبنی بر مشخص شدن متجاوز و بازگشت به مرزهای بین المللی نداشتند، کما اینکه حتی بعد از اعلام پایان جنگ و اجرای قطعنامه ۵۹۸ عراق مجددا با بهره گیری از عوامل خود ، منافقین عملیاتی تحت عنوان فروغ جاویدان را انجام داد و ایران هم در عملیاتی بنام مرصاد جواب دندان شکنی به آنان داد.

  فرماندار آبیک تصریح کرد: ما باید به جوانان و نسل آینده بگوییم دشمن هیچ گاه دست از دشمنی خود برنمی‌دارد و لازم است نسبت به توطئه دشمنان همیشه آگاه و هوشیار باشیم.

  وی افزود: با وجود نیروهای مسلح به عنوان سربازان امام زمان (عج) و رهبری نظام، محکم در برابر دشمن ایستاده و هرگونه تحرکاتی بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در نطفه خفه می‌کنند.

  رحمانی ادامه داد: آزادی خرمشهر ثابت کرد کسانی که دل در گرو انقلاب و نظام داشتند با کوچکترین اشاره و فرمان امام خمینی (ره)، از ایشان تبعیت کردند و موفق شدند.

  وی ادامه داد: امروز چگونگی و نحو اجرای عملیات بیت‌المقدس در خرمشهر و آزادسازی آن به عنوان یک دکترین نظامی در دنیا مطرح است و حتی در دانشگاه ها برای نظامیان تدریس می شود

  علی رحمانی با اشاره به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ۲۹ اردیبهشت بیان کرد: ملت ایران ثابت کردند که نظام و انقلاب را دوست دارند و با حضور پرشور و گسترده خود در پای صندوق‌های رأی اقتدار انقلاب اسلامی را حفظ کردند.

  گفتنی است؛ در پایان این مراسم بمناسبت عملیات غرور آفرین بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر گلزار شهدای شهر آبیک عطر افشانی و غبار روبی شد.
  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 + = هشت