گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۲/۵ - ۱۵:۱۰


  به بهانه مبعث رسول مکرم اسلام؛
  دلیل مبعوث شدن پیامبر در سن چهل سالگی چه بود؟ بعث پیامبران براساس شرایط و نیازهای زمان و مصالحی كه وجود دارد صورت گرفته است.

  به گزارش سرویس فرهنگ وهنر نگاه آبیک،واقعیت امر آن است که نمی توانیم علت خاصی را برای مبعوث شدن پیامبر (ص) در سن چهل سالگی بیان کنیم . زیرا معیار و ضابطه ای در این زمینه بیان نشده ، از این رو برخی از پیامبران ، مانند حضرت عیسی (ع) و برخی از ائمه (ع) مانند امام جواد (ع) ، امام هادی (ع) و امام زمان (عج) در کودگی به امامت رسیده اند.
   

  دلیل مبعوث شدن پیامبر در سن چهل سالگی چه بود؟

  همان گونه که برخی از پیامبران مانند حضرت نوح در پیری مبعوث شده بودند اصولا بعث پیامبران براساس شرایط و نیازهای زمان و مصالحی که وجود دارد صورت گرفته است.
  خداوند با وجود یک سری مصالح انسان و جوامع بشری که آگاه است و شرایط زمان را می داند، پیامبران خویش را مبعوث می نماید. آن شرایط و مصالح برای انسان ها بیان نشده است پیامبر اسلام (ص) نیز بر اساس شرایط و مصالحی که وجود داشته ، چهل سالگی مبعوث شده است .
  البته از برخی روایات استفاده می شود که عدد چهل از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است.
  در روایتی از پیامبر (ص) آمده است: «هر کس از امت من چهل حدیث حفظ نماید، در روز قیامت شفاعت کننده او خواهم بود»
  حضرت موسی (ع) چهل شب به میعاد گاه به عبادت پرداخت . این عبادت در قرب معنوی و زندگی وی بسیار تأثیر گذار بود.
  شاید عدد چهل به خاطر اهمیتی که دارد، در بعثت پیامبر در چهل سالگی مؤثر باشد. برخی نیز عقیده دارند انسان ها معمولا در چهل سالگی به رشد و کمال عقلی رسیده و زمینه های مسؤلیت پذیری در این مقطع سنی بیشتر ظهور و بروز می کند . شاید یکی از علل بعثت پیامبر (ص) در چهل سالگی همین عامل باشد.
  شاید بتوان گفت: پیامبر اسلام (ص) از دوره کودکی پیامبر بود ( با خداوند ارتباط داشته و خداوند به او الهام می کرد) ، لیکن در چهل سالگی وظیفه پیدا کرد که پیام الهی را تبلیغ کند و به مقام رسالت نایل گردید. انتخاب سن چهل برای تبلیغ حضرت هماهنگ با فرهنگ عرب های آن زمان است که کم تر از چهل سال را خام و نا پخته می پنداشتند. با توجه به این فرهنگ موفقیت تبلیغ در زیر چهل سال ناچیز است. شاید بتوان گفت که بدین جهت در سن چهل به تبلیغ دین پرداخت و مأموریت یافت.
  پی نوشت ها:
  ۱٫ دایره المعارف تشیع، ج۲، ص ۵۳٫
  ۲٫ بقره، آیه ۵۱؛ تفسیر نمونه، ج۱، ص۲۵۱٫

  انتهای پیام/۱۴۰۴

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  8 + پنج =