گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۱/۲۰ - ۰۹:۴۶


  مدیر اداره جهادکشاورزی شهرستان آبیک خبر داد
  تخریب دو واحد ساخت وساز غیرمجاز در شهرستان آبیک مدیر اداره جهادکشاورزی شهرستان آبیک از تخریب دو واحد ساخت وساز غیرمجاز در ایام نوروز در شهرستان آبیک خبر داد.

  بیژن لطفی مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ با اشاره فعالیت اکیپ‌های کشت جهاد کشاورزی در ایام نوروز اظهار داشت: در ایام تعطیلات نوروزی احتمال اقدام به تغییر کاربری زمین‌های زراعی و باغی متصور است، فلذا با استقرار اکیپ‌های گشت ویژه حفظ کاربری و اپراتور  سامانه ۱۳۱ مصمم هستیم از هرگونه تخلف تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی جلوگیری نمائیم.

  وی افزود: مرتب ایام عید اکیپ گردشی حضوری فعال داشتند و با توجه به شرایط جوی به جز در دو مورد ساخت و سازی مشاهده نشد.

  لطفی با بیان اینکه هر مرکز خدمات یک اکیپ ده‌گردشی داشت، که ۴ مرکز خدمات جهاد کشاورزی در این شهرستان وجود دارد، اضافه کرد: این مراکز در بشاریات شرقی، قشلاق، کوهپایه(ناصرآباد) و حومه(داخل اداره جهاد کشاورزی) مستقر بوده و به کشاورزان خدمات لازم ارائه می‌شود.

  این مسؤول با اشاره به وجود چهار مرکز و چهار اکیپ در تعطیلات نوروز، تصریح کرد: هر یک از مراکز روستاهای تحت پوشش خودش رو نظارت داشت.

  مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک با اشاره به اینکه هر اکیپ شامل دو نیرو است، عنوان کرد: در این میان هر روز یک نفر به همراه راننده اکیپ مراکز را رصد می‌کرد.

  وی با بیان اینکه این تیم‌ها از تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۹۵ تا ۱۵ فروردین ماه ۹۶ در سطح شهرستان آبیک فعال بوده است، گفت: در این میان دو مورد ساخت و ساز غیرمجاز در قشلاق و بین شهر خاکعلی و روستای مورآباد مشاهده شد که رأسا تخریب شد که هر دو مورد دیوار کشی بود.

  لطفی تصریح کرد: بر اساس این توصیه و مطابق قانون، هرگونه تغییر کاربری و تفکیک اراضی کشاورزی، ساخت و ساز و دیوارکشی در مزارع و باغ‌ها بدون اخذ مجوز سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است و علاوه بر تخریب بناهای احداثی، با متخلفان طبق قانون برخورد خواهد شد.

  این مسؤول مطرح کرد: براساس قانون جلوگیری از خردشدن اراضی کشاورزی، هرگونه تفکیک و افراز اراضی کشاورزی به قطعات کمتر از نصاب‌ تعیین شده ممنوع بوده وارایه هرگونه خدمات ثبتی از قبیل صدور سند مالکیت تفکیکی یا افرازی به این گونه زمین‌ها نیز غیرمجاز است.

  مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک، ادامه داد: تغییر کاربری و تبدیل اراضی زراعی، باغی و اراضی بایر دارای سابقه کشت و کار واقع در حریم شهرها و خارج از آن نیز ممنوع است و متخلفان پس از معرفی به محاکم قضایی علاوه بر قلع و قمع بنا و مستحدثات به پرداخت جزای نقدی و اعاده زمین به وضع اولیه محکوم خواهند شد.

  وی با اشاره به اینکه سالانه چهل هزار هکتار در شهرستان آبیک کشت صورت می‌گیرد، اضافه کرد: هر زمینی که در آن کشت انجام بگیرد و در خارج بافت باشد و جزء زمین‌های منابع طبیعی نباشد، مستثنیات محسوب می ‌شودو ساخت وساز در آن ممنوع می‌باشد.

  لطفی در پایان با تشکر از فعالیت شبانه‌روزی جهادگران جهاد کشاورزی آبیک در راستای تنظیم بازار شب عید و نیز کمک به کشاورزان و دامداران، تصریح کرد: کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی شهرستان آبیک در سال گذشته خدمات‌رسانی حدود ۸۰ روستا و مزرعه را بر عهده دارند.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  پنج − 3 =