گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۱/۱۵ - ۱۱:۰۲


  مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک خبر داد
  بهره‌برداری ۸۰ روستا از خدمات جهاد کشاورزی شهرستان آبیک مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک از بهره‌برداری ۸۰ روستا از روستاهای شهرستان آبیک از خدمات جهاد کشاورزی در سال گذشته خبر داد.

  بیژن لطفی مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ با اشاره به اهمیت کاهش مصرف آب در کشاورزی اظهار داشت: سیاست جهاد کشاورزی شهرستان آبیک کاهش سطح زیر کشت، افزایش عملکرد و راندمان محصولات در اراضی کشاورزی است.

  وی با اشاره به اینکه طرح آبیاری قطره‌ای در سال جاری با ترغیب و مشارکت کشاورزان در سطح ۹ هکتار و در ۳ روستا از توابع پهنه شماره دو مرکز جهاد کشاورزی کوهپایه این شهرستان در سال گذشته آغاز شده است، تصریح کرد: با توجه به شرایط بحرانی سفره‌های زیرزمینی کشور به خصوص سفره‌های زیرزمینی دشت قزوین لازم است کشاورزان اجرای این طرح را در اولویت قرار دهند.

  مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک هدف از اجرای این طرح را، ترویج کشت بذوری از قبیل خلر، ماشک و ماش بعد از برداشت گندم و برگرداندن آن به خاک طی دوره رویشی کوتاه مدت ذکرکرد و گفت: این امر منجر به تثبیت حدودا” ۸۰ کیلو ازت خالص در خاک می شود که معادل ۱۷۳ کیلو گرم کود اوره برای کشت بعدی است.

  این مسؤول در ادامه مطرح کرد: از جمله کاهش سطح زیر کشت و افزایش عملکرد در اراضی کشاورزی را می‌توان به کاهش کشت گندم آبی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۴ هزار هکتار اشاره کرد.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک با بیان اینکه سال گذشته میانگین عملکرد گندم در هر هکتار از اراضی کشاورزی حدود ۴ هزار و ۹۰۰ تن بوده است، عنوان کرد: سال گذشته کشاورزان شهرستان آبیک با عملکرد هوب خود توانستند جایگاه خوبی را برای شهرستان آبیک رقم بزنند.

  لطفی اضافه کرد: سال گذشته برای تحویل گندم از کشاورزان شهرستان آبیک دو سیلو شامل سیلوی ثابت ۳۰ هزار تنی و مکانی در شهرک خرم به ظرفیت ۵ هزار تنی در نظر گرفته شده بود، افزود: میزان برگشتی و سن‌زدگی گندم کشاورزان این شهرستان سال گذسته کم بوده و کشاورزانی که زودتر اقدام به برداشت کرده‌اند به علت رطوبت، احتمال برگشت و سن‌زدگی گندم آنان وجود داشته است.

  وی با اشاره به کیفیت مطلوب گندم شهرستان آبیک در سال گذشته بیان کرد: این امر با کمک برنامه‌های آموزشی کارشناسان ترویج جهاد کشاورزی، اعطای امکانات به کشاورزان و وجود کشاورزان پیشرو و خوب تحقق یافته است.

  این مسؤول یادآور شد: سهمیه تولید گندم شهرستان آبیک ۵۵ هزار تن پیش‌بینی شده بود که با برداشت گندم از مزارع میزان تولید بیشتر از سهمیه در نظر گرفته شده است.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک با اشاره به ۴ مرکز خدمات جهاد کشاورزی در این شهرستان اضافه کرد: این مراکز در بشاریات شرقی، قشلاق، کوهپایه(ناصرآباد) و حومه(داخل اداره جهاد کشاورزی) مستقر بوده و به کشاورزان خدمات لازم ارائه می‌شود.

  لطفی در پایان با تشکر از فعالیت شبانه‌روزی جهادگران جهاد کشاورزی آبیک در راستای تنظیم بازار شب عید و نیز کمک به کشاورزان و دامداران، تصریح کرد: کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی شهرستان آبیک در سال گذشته خدمات‌رسانی حدود ۸۰ روستا و مزرعه را بر عهده دارند.

  انتهای خبر/

   

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  × دو = 2