گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۰:۳۰


  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک خبر داد
  کشف ۲۰ هزار قطعه مواد محترقه غیرمجاز در آبیک دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک با اشاره به اینکه باید از بروز حوادث در چهارشنبه‌سوری پیشگیری کرد، گفت: ۲۰ هزار قطعه مواد محترقه غیرمجاز در آبیک کشف شد.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک؛ صبح امروز سعید احمدزاده دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک در نشست خبری با خبرنگاران شهرستان آبیک اظهار داشت: همانند سال‌های گذشته حساسیت را داریم ولی امسال با کمپین ایجاد شده برای شهدای آتشنشان در جهت تحریم استفاده از مواد محترقه از جشن‌های دیگر استقبال کنند.

  وی افزود: چهارشنبه‌سوری یکی از آیین ایرانیان است که آرام آرام با هجمه فرهنگی که از غرب به ما تحمیل شده است و موجب تغییر فرهنگ افراد سست و بی‌اطلاع شده است که موجب بروز این حوادث شده است که اغلب این افراد را نوجوانان تشکیل می‌دهند.

  احمدزاده از تشکیل کمپین تحریم مواد محترقه در سطح کشور خبر داد و گفت: این کمپین موجب شود در کمال آرامش و با احتیاط این روز را پشت سر بگذاریم و از مواد بی‌خطر و مجاز که در جشن‌ها به صورت رسمی استفاده می‌شود، استفاده کنند.

  این مسؤول با اشاره به برخی تبلیغات نادرست در جهت بی‌خطر بودن مواد محترقه، عنوان کرد: یک سری از موارد واقعا خط ساز هستند که اعلام بی‌خطر بودن آن درست نیست ۷ نفر بخاطر درست کردن ترقه‌های دست ساز از دنیا رفتند که سال گذشته تنها ۴ نفرفوت شدند.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک  با بیان اینکه تدابیر لازم جهت پیشگیری از بروز حوادق احتمالی اندیشیده شده است، گفت: ما پیش‌بینی لازم را کردیم و در جهت پیشگیری از مشکلات چهارشنبه اخر سال تدابیری از جمله تذکر به اصناف بانک‌ها و ادارات که باید کشیک داشته باشند؛ اعلام به شهرداری، آتشنشانی، هلال احمر بیمارستان‌ها؛ تذکر به پمپ بنزین در ظرف به صورت نامتعارف مواد نفتی نفروشند و لاستیک‌های مستعمل‌زا دور از دسترس نگهداری کنند و در جای محفوظی دپو کنند، از جمله مواردی بود که در این راستا انجام شد.

  وی اضافه کرد: سیستم فضایی با استقرار قاضی کشیک و نظارت، نیروی انتظامی و اعضای شورای تأمین در آماده باش به سر می‌برند تا از کوچکترین حوادث پیشگیری کنیم.

  احمدزاده خاطرنشان کرد: در شهرستان آبیک مشکل خاصی نداشیم ولی صداهای نامتعارف بر اثر انفجار مواد محترقه که موجب آزار شهروندان می‌شود که در این راستا دستور بازرسی از اماکن داده شده است.

  این مسؤول تصریح کرد: مقادیری که در یک مورد ۲۰ هزار قطعه کشف و ضبط شد که پرونده توسط مقام قضایی در حال پیگیری است و به صورت خورده‌فروشی نیز از افرادی کشف و ضبط شده است.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک گفت: برای افرادی که با انفجاز مواد محترقه باعث ایجاد مشکلات جسمی به افراد دیگر می‌شوند؛ مجازات سنگینی برای این جرایم مرتبط در نظر گرفته شده است. در خیلی از موارد با پیگیری نیروی انتظامی افراد فروشنده منصرف شده‌اند و این موضوع علاوه بر چهارشنبه سوری در ایام تعطیل نیز این موارد استمرار دارد.

  احمدزاده در پایان مطرح کرد: آتش‌ زدن اموال اگر عمومی نباشد که مجازات حبس تا ۵ سال برای این افراد در نظر گرفته شده است. که در ماده ۶۷۸ تعزیرات که هرگاه آتش زدن با مواد محترقه صورت بگیرید ۲ تا ۵ سال حبس در نظر گرفته شده است و هرگاه در وسایل عمومی منتهی به کارافتادن تا تخریب شود اگر قصد آنها اخلال در نظم عمومی نباشد؛ به حبس ۳ تا ۱۰ سال محکوم می‌شود.

   انتهای خبر/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  7 + = هشت