گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۰۹:۳۴


  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک
  ۸ مسجد آماده حضور معتکفان آبیکی است رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک با اشاره به اهمیت اعتکاف گفت: ۸ مسجد آماده حضور معتکفان آبیکی است.

  حجت‌الاسلام محمدصادق جانمحمدی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک؛ در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار محل اعتکاف بانوان در مکانی جدا از مردان برگزار خواهد شد، گفت: برای پانزدهمین سال متوالی بوده که در شهرستان آبیک سنت حسنه اعتکاف برگزار می‌شود و با استقبال خوب مردم مواجه است.

  وی با اشاره به ابنکه اعتکاف برای نوزدهمین سال پیاپی‌ است که در شهرستان آبیک برگزار می‌شود، گقت: فرصت مناسبی برای عبادت، ارتقای سطح دینی و اعتقادی، مناجات و خلوت کردن با خدای متعال است.

  جانمحمدی به اهمیت اعتکاف از دیدگاه قرآن اشاره کرد و افزود: یکی از بهترین فرصت‌ها برای خودسازی، اعتکاف است که می‌توان در همه کارها قصد تقرب نمود، اما اعتکاف فراغتی برای عبادت و تفکر و منالجات با قاضی الحاجات و خلوت با اوست.

  این مسؤول در خصوص فضیلت ماه رجب اظهار کرد: ایام‌البیض یعنی روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه رجب‌ از ماه‌های پرفضیلت است چراکه اعمال خاصی در این روزها وارد شده و به دلیل حرام بودن این ماه از قداست و محبوبیت خاص و ویژه‌ای برخوردار است و بیشتر می‌توان به عبادت در این ماه پرداخت.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک اضافه کرد: معتکفان با انجام اعمال ام‌ داوود، قرائت قرآن کریم، دعا و اذکار وارده در مساجد می‌توانند از فضائل ماه رجب در ایام‌البیض بهره ببرند.

  وی با بیان ابنکه معتکفان با خلوت کردن با خدای مهربان در مساجد می‌توانند به مسائل دینی و اعتقادی بپردازند، تصریح کرد: معتکفان باید از نظر معنوی و روحی خود را برای سفر سه روزه معنوی و سرنوشت‌ساز اعتکاف آماده کرده و از مشغله‌ها و دغدغه‌های زندگی فردی و اجتماعی خارج شوند.

  جانمحمدی عنوان کرد: اگر کسی بخواهد به خدا نزدیک‌تر شود، می‌تواند با اعتکاف به این هدف دست یابد، چراکه با حضور در این مراسم حس غرور معنوی و افتخار به انسان دست می‌دهد.

  این مسؤول ادامه داد: در اعتکاف انسان جز به خودش به چیز دیگری فکر نمی‌کند و سعی می‌کند با عبادت و تلاش اشتباهات گذشته‌اش را جبران کند و کم‌تر مرتکب گناه شود.

  وی با اشاره به برنامه‌های درنظرگرفته برای مراسم اعتکاف، گفت: در مراسم معنوی اعتکاف امسال نیز سخنرانان برجسته حضور و علاوه بر آن برنامه‌های آموزشی مانند پاسخگویی به شبهات دینی معتکفین، نشست‌های گفتمان دینی، مشاوره، دعا و مناجات، قرائت قرآن و غیره نیز از دیگر برنامه‌های اعتکاف امسال برای معتکفین در مساجد آبیک است.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک با اشاره به اهمیت اعتکاف در روایات اسلامی و قرآن اظهار داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی این سنت فراموش شده اسلامی احیاء شد تا جایی که امروزه در بسیاری از شهرها به علت کثرت مراجعات برای حضور در اعتکاف، امکانات جوابگوی آن‌ها نیست.

  وی گفت: برگزاری مراسم‌ اعتکاف که زمینه به نوعی خوراک فکری و معنوی نسل جوان را فراهم می‌سازد راهکاری ارزشمند برای مقابله با هجمه فرهنگی دشمن است.

  این مسؤول با بیان این که اعتکاف سنت حسنه و محبوب انبیاء و اولیاء بوده است گفت: بخصوص شخصیت بزرگوار رسول اعظم(ص) و ائمه معصومین و علماء به این سنت توجه خاصی داشته اند.

  جانمحمدی در پایان تصریح کرد: باید با تبلیغات گسترده تلاش کنیم مراسم معنوی اعتکاف به مراکز خاصی محدود نشود و حتی روستائیان نیز در این فضای معنوی مشارکت کنند.

   انتهای خبر/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  3 × = بیست یک