گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ - ۱۱:۲۶


  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک
  مساجد باید در تربیت انسان‌ها نقش‌آفرین باشد رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک با اشاره به اینکه باید حضور جوانان در مساجد پررنگ باشد، گفت: مساجد باید در تربیت انسان‌ها نقش‌آفرین باشد.

  حجت‌الاسلام جانمحمدی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ اظهارداشت: کانون‌ها فرهنگی و هنری مساجد با موضوع ائمه جماعت باید همواره فعالیت کرده و مساجد را به پایگاه‌هایی برای تربیت سربازان و منتظران امام عصر(عج) قرار دهند.

  وی با بیان اینکه امروز مساله فرهنگ یکی از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری است، افزود: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در این عرصه پیشقدم و محور اتصال جوانان به مساجد باشد.

   جانمحمدی ادامه داد: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد می‌توانند با اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در سطح شهر و روستا خلأهای فرهنگی و هنری به‌ویژه اوقات فراغت جوانان و نوجوانان شهرستان برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشند.

  این مسؤول عنوان کرد: دشمنان قرآن و اسلام و مسلمین دست به تهاجم فرهنگی و نفوذ فرهنگی در جهان اسلام کرده‌اند و دشمن این امید دارد با نفوذ در فرهنگ‌ها به اهداف شوم خودشان دست پیدا کنند.

  وی با بیان اینکه امید اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران به جوانان و آینده‌سازان جامعه است، ابراز داشت: فرهنگ انقلاب اسلامی باید برای جوانان و نوجوانان تبیین شود و کانون‌های مساجد نقش انقلاب اسلامی در بیداری جهان اسلامی و در منطقه را برای قشر جوان و نوجوان تبیین کنند.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی آبیک تصریح کرد: هرقدر شخصیت الگوهای تربیتی و پرورشی‌ بـرای دانـش‌آموزان‌، محبوب و دوست‌داشتنی باشد، تأثیرپذیری آن‌ها افزایش می‌یابد. روشن است کـه‌ هرگز‌ نباید به اجبار و تحمیل‌ و فشار،‌ دانش‌آموزان را به‌ انجام‌ فریضه نماز وادار کنیم‌.‌

  وی عنوان کرد: در‌ عوض شایسته است بیش از هر چیز، جـاذبه‌های رفـتار خـود را در بیان ارزش‌ها،‌ با‌ فراهم کردن مقدمات نماز افزایش دهیم‌. اگر‌ چـنین فضایی‌ بر‌ مدارس‌ حاکم باشد، روحیه معنوی‌ دانش‌آموزان افزایش می‌یابد.

  این مسؤول مطرح کرد: برپایی نماز در مدارس‌، همراه بـا معلمان‌، مربیان‌ و مدیر و هم چنین اقامه نماز‌ در‌ بوستان‌ها و یا برگزاری آن در میدان‌های ورزشی‌، اردوها و مجامع عمومی‌، می‌تواند برای دانش‌آموزان دل‌انگیز و به یادماندنی باشد.

  وی افزود: جوانان با حضور در مساجد می‌توانند الگوی صحیح خود را پیدا کنند. خیرخواهی و مهرورزی، هدایت‌یابی و صراط شناسی، دوست‌یابی و انس و الفت با دیگران، کسب نشاط و شادابی، مسئولیت‌پذیری و مشاوره‌دهی و مشاوره‌خواهی از جمله زمینه‌های معنوی هستند که از طریق شرکت در برنامه‌های مسجد قابل حصول، تصحیح و تقویت می‌باشند.

  جانمحمدی خاطرنشان کرد: اسلام از همان آغاز تأکید فراوانی بر اقامه نماز به خصوص نماز جماعت داشته است. با حضور در مسجد اتحاد و انسجام فیزیکی و نیز اتحاد معنوی که همدلی وفاق جمعی است در بین اقشار مردم ایجاد و تقویت می‌گردد.

  وی تأکید کرد: اجتماع در مسجد و نماز جماعت از یک طرف نقش‌ها و تأثیرگذاری نماز را افزایش می‌دهد و از طرف دیگر در ایجاد و تقویت رفتارهای مثبت نقش بسیار دارد. جوانی دوره شکل‌گیری شخصیت افراد است. جوانی اوج عواطف انسانی و شور و احساس است.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی آبیک، با تاکید بر اهمیت ساخت و احیاء مساجد در اسلام، تاکید کرد: مسجد کانون انتشار هدایت‌های دینی، تعالی و تبیین معارف اسلامی و دینی است. مسجد پایگاه فرهنگی اجتماعی است که می تواند نسل جوان و آینده‌ساز ایران اسلامی را به معروفات و فرایض دینی تشویق کند.

  جانمحمدی تصریح کرد: مساجد می‌توانند در ارضاء تشخص‌طلبی نوجوانان نیز نقش‌های خوبی ایفا کنند. مسئولیت‌ها و فعالیت‌هایی که در برنامه‌های مسجد وجود دارد، هیأت امنا، مکبری، اذان، قرائت قرآن پذیرایی از نمازگزاران، مداحی و مولودی خوانی از جمله زمینه‌های مهم برای پاسخگویی به نیازهای معنوی و فرهنگی و اجتماعی جوانان می‌باشند.

  انتهای خبر/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − یک = 4