گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۱۲/۱۶ - ۱۰:۴۲


  در گفت‌وگو تفصیلی با نگاه آبیک مطرح شد
  ۳۵۰ خانوار از چرخه کمیته امداد خارج شدند رئیس کمیته امداد شهرستان آبیک گفت: طی امسال ۳۵۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد این شهرستان از چرخه امداد خارج شدند.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک؛ با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و آغاز فعالیت های دوباره کشور، لزوم حمایت از نیازمندان در صدر برنامه های نظام قرار گرفت. ۲۲ روز پس از پیروزی انقلاب، کمیته امداد به عنوان دومین نهاد انقلابی در تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۵۷ با صدور حکم حضرت امام خمینی رحمه الله به منظور تحقق بخشیدن به اهداف والای نظام جمهوری اسلامی و کمک رسانی به محرومان و مستضعفان و خودکفا کردن آنان تأسیس شد.

  اقدامات حمایتی و امدادی این بزرگان خصوصاً در زمان اوج ‎گیری انقلاب اسلامی یعنی سال های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ که مبارزات امت مسلمان به اوج خود رسید و اعتصاب و تحصن همه جا را فرا گرفت‌، با حمایت گسترده و فراگیر از اعتصابیون و خانواده‌ی زندانیان سیاسی و نیازمندان جامعه سیر صعودی یافت.

  با توجه به سالروز تشکیل این نهاد حمایتی، با قربان‌علی ملاحسنی رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان آبیک در خصوص عملکرد و فعالیت‌های یک ساله این نهاد، گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که از نظر می‌گذرد.

  ملاحسنی با اشاره به اینکه در شعار سال یعنی اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل الگوی ما بوده است، گفت: ما در سال ۹۵ با الگوگیری از فرمایشات مقام معظم رهبری با ۱۳۸۱۶ خانوار تحت پوشش دائم سال را آغاز کردیم.

  وی افزود: در آغاز سال با توجه به سیاست‌های بالادستی از مرکز، به اداره‌کل کمیته امداد استان قزوین و شهرستان آبیک ابلاغ شد که تا پایان امسال، ۶ درصد از خانوار مددجویان زیر پوشش خروجی مثبت داشته باشند و از چرخه امداد خارج شوند. قصد ما این بود که ۶ درصد به صورت توانمند شده از چرخه امداد خارج شوند و به خودکفایی برسند.

  کارهایی را باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که علاوه براینکه باید ۱۰۰ خانوار خروج مثبت داشته باشیم و به هیچ مراجعه کننده‌ای نباید نه بگوییم پس این جز با فعال کردن حوزه مسکن، حقوقی مددجویان که هم در ورودی را باز بگذاریم و هم ۱۰۰ خانوار را کم کنیم .

  بعد از گذشت یک فصل طبق دستورالعمل جدید قرار بر این شد هر ما باید یک درصد از چرخه امداد خارج شوند یعنی دو برابر میزان قبل که نشاندهنده افزایش خدمت‌رسانی می‌شود.

  رساندن درآمد خانواده به ۵۹ درصد با رفع مشکل مسکن، حوزه تأمین اجتماعی آن‌هایی که به ۱۰ سال سابقه و ۵۵ سال رسیده‌اند بازنشسته می‌شوند و سایر موارد می‌توان این کار را به سرانجام برسانیم.

  ما بیش از ۱۲ درصد خروح مددجو داشته‌ایم یعنی بیش ۱۵۰ ورود و ۳۵۰ خروح داشتیم. با حامیان اکرام، مسکن و الحاق به تأمین اجتماعی این اتقاق اقتاده است.

  نگاه کمیته اگر مشکل مسکن است، اگر مشکل حقوقی و یا سایر مشکلات رفع شود و زنان سرپرست خانواده به تأمین اجتماعی معرفی شده است که به مرز ۵۵ سال رسیده بازنشسته شوند، از چرخه امداد خارج می‌شوند.

  از آغاز امسال تاکنون ۱۵۱ فقره وام اشتغال به مددجویان پرداخت شده است؛ در زمینه قالی‌بافی با برگزاری کلاس‌های آموزشی برای ۳۰ نفر اشتغال ایجاد شده که مواد اولیه و ابزار به صورت رایگان بوده است.

  ۳۰ نفر از مددجویان به صورت انفرادی برای آموزش در رشته‌های مکانیک، رایانه، خیاطی و آرایشگری به مرکز فنی و حرفه‌ای معرفی شده‌اند.

  با مشارکت مرکز فنی و حرفه‌ای شهرستان آبیک ۴۲ نفر از زنان سرپرست خانوار در دوره کارآفرینی شرکت کردند و ۲۵۷ نفر در دوره کوتاه‌مدت یک روزه آموزشی، نحوه استفاده از علم روز را برای اشتغال در حوزه‌های مختلف آموزش دیدند.

  از سوی کمیته امداد ۲۴ نفر از مددجویان برای اشتغال به کاریابی معرفی و مشغول به کار شده‌اند؛ این در حالی است که نمایندگی کمیته امداد در شهرک کاسپین یک راه‌اندازی شده و هفته‌ای سه روز کارکنان کمیته امداد برای شناساندن امداد، جذب کمک‌ها و اشتغال مددجویان  فعالیت دارند.

  از اول سال تا امروز ۳۰ تخته فرش آماده و یه فروش برود که ۶۰ متر مربع فرش بافته شده و کل سود به خانواده‌ها ها پرداخت شده است.

  تمام مددجویان شهری دارای کارت درمان و دفترچه تأمین اجتماعی هستند که توسط یک پزشک خانواده ویزیت شده و در صورت لزوم به متخصص ارجاع داده می‌شوند.

  بهره‌برداری مددجویان شهرستان آبیک از دفترچه خدمات درمانی

  مددجویان روستایی هم دارای دفترچه خدمات درمانی هستند و بیمارستان طرف قرارداد کمیته امداد هم بیمارستان ولیعصر(عج) شهرستان آبیک است که کار بستری و درمان مددجویان بیمار انجام می‌شود.

  هزینه‌کردهای مددجویان در زمینه درمان تا سقف سه میلیون ریال توسط کمیته امداد شهرستان آبیک پرداخت می‌شود اما از این میزان به بالا، بیماران به اداره‌کل کمیته امداد استان قزوین ارجاع داده می‌شوند.

  امسال با همکاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک بیش از ۳۰۰ نفر از مددجویان از کلاس آموزش‌های لازم در حوزه بهداشت فردی و محیطی بهره‌مند شده‌ و ۲۰۰ سرپرست زن خانوار بین هم تحت معاینه و آزمایشات بالینی قرار گرفتند و همچنین سبد بهداشتی به این مددجویان اعطا شده است.

  دفتر نمایندگی کمیته امداد در شهرک کاسپین داشتیم که هفته‌ای ۳ روز دایر است که باعث ایجاد همکاری و تعامل شده است که اگر دو سال قبل بود نتیجه بهتری حاصل می‌شد.

  اعتبارات کمیته امداد جهت کمک به مددجویان، ۸۰ درصد اعتبارات به صورت وام و ۲۰ درصد به کمک نیازمندان که ۶۵درصد کمیته امداد و ۳۵ درصد غیر کمیته امداد که میانگین کارگشایی وام یک میلیون تومان پرداخت شده است.

  انتظار ۱۵ نفر جهت دریافت وام کارگشایی تا آخر سال محقق می‌شود

  ۱۱۵ در نوبت وام کارگشایی هستند که امید است تا پایان سال از این نعمت بهره‌مند شوند که هم مددجوی کمیته امداد و هم نیازمندان غیر تحت پوشش از این نعمت بهره‌مند شوند.

  در حوزه عمران تعهد خرید ۶ ساختمان داشتیم که امروز به ۸ مسکن رسیده است. در حوزه روستایی مسکن روستایی ۸ فقره بوده است که ۹ مورد انجام شده و به بهره‌برداری رسید.

  تکمیل پروژه نیمه تمام شهری ۲ مورد و روستایی ۸ مورد و در طی سال خانه‌هایی که نیازمند کارهای جزئی مانند حمام و سایر موارد بودند که حدود ۹۶ مورد که ۴۳ مورد از معافیت حق انشعاب برق شهری و روستایی برخوردار شدند.

  بهره‌برداری ۱۸۳ نفر از وام‌های بلاعوض کمیته امداد در آبیک

  ۱۸۳ نفر نیز از خدمات عمرانی کمیته امداد که ۲ میلیارد و ۸۱۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض پرداخت شده است، استفاده کردند.

  طبق تفاهم پرویز فتاح مقام عالی کمیته امداد با فریدون همتی استاندار قزوین مقرر شده در استان یک هزار واحد مسکونی احداث شود که در شهرستان آبیک ۳۵ واحد مسکن شهری در آبیک، پنج واحد مسکن در شهر خاکعلی و ۱۵ واحد مسکن روستایی احداث می‌شود که زمین مورد نیاز در روستاهای باقرآبادترک، زاغه، شهرستان و رضی‌آباد تهیه شده است.

  در شهر آبیک دو هزار مترمربع زمین برای احداث واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده که تعیین شده ۱۶ واحد مسکونی از مسکن عمران‌گستر خریداری شود. در شهر خاکعلی هم یک هزار و ۳۰۰ متر مربع برای ساخت پنج واحد مسکونی در نظر گرفته شده و در روستاها هم چهار قطعه زمین پیش‌بینی شده است که به محض تأمین اعتبار، نسبت به خرید و ساخت واحدهای مسکونی شهری و روستایی اقدام می‌شود.

  ۱۰۰ کودک آبیکی در طرح محسنین فاقد حامی هستند
  در حوزه اکرام ۹۶ نفر یتیم داریم که ۱۰۰۰ نفر حامی از این‌ها حمایت می‌کنند که ۲۵۰ نفر فرزندان در محسنین عضو هستند که فرزندان حاصل طلاق، پدران زندانی می‌باشند که حداقل یک حامی دارند و امروز ۱۰۰ نفر که از ۱ تا ۱۸ سال قاقد حامی هستند که با استفاده از ظرفیت مدارس، نماز جمعه و سایر موارد یک حامی جذب شود. که سر جمع به ۳۵۰ نفر می‌رسند.

  در حوزه ایتام و محسنین توفیقات خوبی داریم که ماهیانه ۳۰۰ هزار تومان در خوزه ایتام تخصیص می‌یابد و در بحث محسنین ۷۶ هزار تومان از سوی خیرین به افراد تحت پوشش اهدا می‌شود.

  عامل اصلی کاهش پرداخت زکات عدم پرداخت به موقع پول از سوی دولت بوده است

  در بحث زکات ۶۰ درصد از کمک‌ها در امور محرومین و ۴۰ درصد پروژه‌های‌ عمرانی بوده است که بر اثر دو علت این امکان صورت نگرفت؛ عدم پرداخت پول مناسب به کشاورز و تعویض عوامل زکات از این عوامل بوده است.

  ۹۰۰ میلیون تومان زکات جمع‌آوری شده است که در پروژه عمرانی از جمله آسفالت امامزادگان، مرمت و ساخت حسینیه خرج شده است. ۷۰ درصد امور عمرانی و ۳۰ درصد برای محرومین تأمین جهیزیه، لوازم، درمانی و مسکن صورت گرفته است.

  امید است در سال آینده حداکثر برای نیازمندان و محرومین استفاده کنند.

  انتهای گفت‌وگو

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  7 − شش =