گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۱:۰۵


  رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک:
  شهرستان آبیک عاری از بیماری تب برفکی است رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک گفت: در سال 95 با تأمین به‌موقع و کافی واکسن تب برفکی، طرح مایه‌کوبی علیه این بیماری در گاوداری‌های سنتی و صنعتی و گوسفندان شهرستان اجرایی شده است.

  دکتر مرتضی یعقوبی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ اظهار داشت: خوشبختانه از ابتدای سال تاکنون گزارشی از ابتلای جمعیت دامی به این بیماری گزارش نشده است.

  وی با اشاره به بیماری تب برفکی، عنوان کرد: تب برفکی یک بیماری ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم می‌شود که عامل بیماری در داخل دهان و روی پا ظاهر و ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود. این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شوند.

  یعقویی در ادامه تصریح کرد: ۱۵۰ هزار راس دام سنگین و سبک در مقابل تب ‌برفکی در آبیک واکسینه شده‌اند و کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه نمودن حیوانات مبتلا و اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات است.

  رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک، افزود: اکیپ‌های دامپزشکی با مراجعه به مراکز نگهداری دام، اقدام به واکسیناسیون دام‌ها خواهند کرد و از دامداران خواست تا همکاری لازم را در جهت پوشش کامل واکسیناسیون جمعیت دامی شهرستان به عمل آورند.

  یعقوبی در پایان مطرح کرد: طرح واکسیناسیون دام‌های سبک(گوسفند و بز) نیز آغاز شده و به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 + دو =