گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۹/۲۹ - ۱۱:۵۶


  نگاه آبیک گزارش می‌دهد؛
  دست و پنچه نرم کردن دانش‌آموزان قشلاقی با شپش‌ها/ مدارس واکسینه شوند یکی از بیماری‌های شایعی که می‌تواند کودکان و نوجوانان را در مدرسه آلوده کند، شپش سر است. این مشکل به‌علت حشرات ریز انگلی به وجود می‌آید که روی پوست سر زندگی می‌کنند.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک؛ گرچه به طور معمول شپش در جوامع فقیر و متراکم شایع‌تر است ولی در شرایط همه‌گیری، تمام طبقات اجتماعی در معرض آلودگی خطر آلودگی با شپش قرار می‌گیرند.

  آلودگی در تمام گروه‌های سنی دیده ‌می‌شود ولی شپش سر در کودکان سنین مدارس ابتدایی شیوع بیشتری دارد.

  چند تن از مادران قشلاقی در تماس با خبرنگار نگاه آبیک؛ از مشکل شپش در مدارس اعتراض کردند وگفتند:با سلام خواهش می‌کنم فکری برای شپش کنید که در مدرسه زیاد شده است.

  متأسفانه هر جا دخترم را بردم می‌گویند برای اینکه مدرسه پاک سود باید مدرسه را سم بزنند خواهش می‌کنم مسؤولان رسیدگی کنند.

  116476

  فرزندان ما چه گناهی کردند. دوستان عزیز برای پاک کردن شپش از سر راه حل بگید شامپوی شپش می‌گویند سرطان زاست و از اسپند استفاده کردم ولی کار ساز نبود سرکه هم استفاده کردم ولی هیچ فایده‌ای نداشت.

  خانم نیک فلاح از پارسال این برنامه هست برای مادرها جلسه گذاشتند و در جلسه اعلام کردند ولی مدرسه رو پاک سازی نکردند چرا باید فرزندان ما از مدرسه شپش بگیرند.

  یکی دیگر از مادران قشلاقی در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ اظهار داشت: دختری ۱۲ ساله دارم. حدود یک سال و نیم است سرش شپش زده، از محلول‌های زیادی برای از بین بردن شپش‌ها استفاده کرده‌ام، اما از بین نمی‌رود. لطفا راهنمایی‌ام کنید چون واقعا کلافه شده‌ام.

  یکی دیگر از مادران با اعتراض از وضعیت بهداشتی موجود در مدارس قشلاق گفت: مدارس از نظر نظافت و بهداشت بسیار ضعیف است به طوری که بیشتر دوستان دخترم دچار شپش شده‌اند ضمنا در بین چند دانش‌آموز بیماری قارچی  هم دیده شده است.

  مادرانی که فرزندانشان از مدرسه شپش گرفته‌اند، از وضعیت بهداشت در مدارس شاکی‌اند.

  یکی از این مادرها در همین‌باره در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ متذکر شد: زمان‌های قدیم هر کس کثیف‌تر بود شپش می‌گرفت. الان هم باورپذیر نیست که در شهر آبیک و نیز شهرک قشلاق در بین دانش‌آموزان این اتفاق بیفتد.

  16868

  وی با گلایه از نحوه نظارت مدارس بر روی سلامت دانش‌آموزان مطرح کرد: در مدرسه قبلی دخترم چیزی به عنوان مسئول بهداشت وجود نداشت و در این مدرسه هم که هست، مراقبت خاصی ندیدیم. اگر نظارت وجود داشت، وقتی شپش در بین یک یا چند پایه شایع شد، جلوی سرایت آن گرفته می‌شود اما در مدرسه‌ها معمولا این اتفاق نمی‌افتد و وقتی که همه درگیر شدند، تازه مدرسه متوجه می‌شود که این موضوع اصلا خوشایند نیست.

  یکی دیگر از مادرها هم که مدرسه دخترش مربی بهداشت دارد در این باره اظهار داشت: من شخصا دیده مربی بهداشت موی همه بچه‌ها را با یک وسیله مشترک و بدون عوض کردن دستکش معاینه می‌کند که این کار اصلا بهداشتی نیست و خودش مشکلساز است.

  وی افزود: ما والدین معتقدیم که آموزش و پرورش اهتمامی در زمینه نظارت بر بهداشت مدارس ندارد و همین کمبود مربی بهداشت در مدرسه‌ها هم شاهد این قضیه است.

  این مادر قشلاقی در پایان عنوان کرد: یکی از نقاط ضعف سیستم آموزش مدارس، کمبود مربیان بهداشت می‌باشد که با یک بررسی میدانی، کاملا قابل اثبات می‌باشد.

  یکی دیگر از والدین نیز در این باره تصریح کرد: مربیان بهداشت، حتما باید در مدارس حضور داشته باشند و ساعات بیشتری را صرف تفهیم آموزه‌های بهداشتی کنند.

  وی افزود: در این صورت حتما دانش‌آموزان هم، آموخته‌های بهداشتی را، اگر به صورت صحیح و اصولی آموزش داده شود، آویزه گوش می‌کنند و در مسیر پیشگیری گام بر می‌دارند و در هنگام مواجه شدن با چنین مشکلاتی می‌دانند راهکار چیست و راه مصونیت را می‌شناسند و رعایت می‌کنند.

  وی در پایان اضافه کرد: متأسفانه در مدارس ما چنین سیستمی وجود ندارد و بعد از درگیر شدن تمامی دانش‌‌آموزان تازه به دنبال راه چاره می‌گردند.

  یکی از مادران با اشاره به صحبت یکی از مدیران اظهار داشت: وی گفت: منکر نمی‌شوم که در چند سال اخیر، موضوع شپش همواره تهدیدی برای همه مدارس بوده است. مدرسه ما نیز سال پیش درگیر این مشکل بوده است ولی در حال حاضر این مشکل را نداریم.

  139110290000814

  وی افزود: اما برخلاف گفته‌های این مدیر، وقتی با دانش‌آموزان هم صحبت می‌شوید همگی متفق القول گفتند: همین اواخر دوستانشان در گیر این مشکل بوده‌اند و حتی مسئولان مدرسه از آن‌ها خواسته‌اند که موهایشان را کاملا کوتاه کنند و نیز برخی از دوستانشان، چند روزی به خاطر همین مسئله غیبت داشته‌اند.

  چند تن دیگر از اولیای دانش‌آموزان در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ با اشاره به اینکه ما می‌ترسیم فرزندانمان را به مدرسه بفرستیم؛ متذکر شدند: برخی از مادران بعد از درگیر شدن فرزندشان، مدارس را مطلع نمی‌کنند و همین امر موجب شیوع بیشتر آن می‌شود. این والدین همچنین، از وضعیت بهداشت مدارس گله‌مند بودند و از اینکه حتی در برخی از مدارس اصلا مربی بهداشت وجود ندارد که با وجود این مشکل، دانش‌آموزان را چک کند شاکی بودند.

  آنها همچنین در پایان گفتند: دائما مجبورند که بچه‌ها را استحمام کنند و وضعیت رسیدگی آنها چند برابر شده است و کم کاری مدارس در این زمینه نیز بر عهده آنان است.

  در همین باره کارشناس بهداشت شبکه بهداشت شهر آبیک در گفت وگو با نگاه آبیک؛ اظهار داشت: باتوجه به این که از مهم‌ترین محل‌های بروز این بیماری مدارس و مهدهای کودک می‌باشد، علاوه بر ایجاد مشکلات روانی برای دانش‌آموزان و خانواده آن‌ها آلودگی به شپش می‌تواند باعث ایجاد اختلالات جسمی و بیماری‌های ثانویه‌ای شود که از طریق شپش منتقل می‌شوند.

  وی افزود: شپش سر نوعی حشره انگلی است که بر روی سر، مژه و ابروها یافت می‌شود. شپش سر روزانه چندین بار از خون انسان استفاده کرده و نزدیک جمجمه انسان زندگی می‌نماید. هرچند شپش سر مشکلی خطرناک نیست، اما می‌تواند باعث خارش شدید و غیرقابل تحمل شود.

  امینی ادامه داد: از آنجایی که شپش سر بین ۹ تا ۴۸ ساعت می‌تواند خارج از بدن زنده بماند لذا، نگهداری وسایلی که امکان جوشاندن و شستشوی آن‌ها با آب جوش بین ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد فراهم نیست در یک نایلکس به مدت ۱۰ تا ۱۲ روز می‌تواند در از بین بردن شپش موثر باشد.

  این کارشناس عنوان کرد: در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم در واحدهای بهداشتی شهرها و روستاهای شهرستان آبیک پمفلت آموزشی توزیع شده؛ این در حالی است که ۸۰۰ عدد شامپو پرمترین برای درمان شپش در واحدهای بهداشتی این شهرستان توزیع شده‌است.

  کارشناس بهداشت مدارس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک خاطرنشان کرد: شامپو پرمترین در خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های بهداشتی و مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی به صورت رایگان در اختیار افراد آلوده به شپش قرار داده ‌می‌شود.

  وی مطرح کرد: برخلاف شپش بدن، شپش سر بعنوان عاملی برای انتقال بیماری‌ها از فردی به فردی دیگر، شناخته نشده است. شپش سر از طریق ارتباط نزدیک فرد با سایر افراد انتقال می‌یابد.

  کارشناس مسئول واحدسلامت نوجوانان، جوانان و مدارس شبکه بهداشت آبیک متذکر شد: آلوده بودن به شپش سر به این معنی نیست که فرد آلوده بهداشت را رعایت نکرده و یا زندگی آلوده‌ای دارد. بعضی از افراد در اثر خاریدن زیاد سر دچار عفونت پوستی می‌شوند.

  وی عنوان کرد: شپش سر، موی بر روی سر را آلوده می‌کند. تخم‌های کوچک شپش برروی سر شبیه به تکه‌های شوره سر بنظر می‌رسند، اما بجای ریختن از روی سر، صحیح و سالم برجای خود باقی می‌مانند. شپش سر تا ۳۰ روز برروی بدن انسان زنده می‌ماند.

  این کارشناس یادآور شد: تخم‌های این حشره بیشتر از ۲ هفته برروی سر زنده می‌مانند. شپش سر به راحتی پخش شده و شیوع آن‌ها بین کودکان مدرسه رو بیشتر میآد. شپش سر در نواحی شلوغ شایع‌تر می‌باشد.

  وی با اشاره به راه‌های انتقال شپش گفت: تماس نزدیک با فرد آلوده به شپش؛ تماس با لباس و یا رختخواب فرد آلوده به شپش؛ استفاده از کلاه، حوله، شانه، روسری و مقنعه فرد آلوده به شپش

  کارشناس مسئول واحد سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس شبکه بهداشت آبیک با اشاره به علایم ابتلا به شپش عنوان کرد: خارش شدید و آزاردهنده سر؛ برجستگی‌های کوچک و قرمز برروی سر، گردن و شانه‌ها (برآمدگی ها ممکن است پوسته پوسته شده و یا ترشح داشته باشند)؛ ذره‌های سفید (تخم‌ها) برروی پایه‌ی موها که بسختی کنده می‌شوند.

  شبکه بهداشت آبیک

  امینی در پایان متذکر شد: هیچگاه با افراد مبتلا به شپش شانه، برس، گیره سر، کلاه، رختخواب، حوله و یا لباستان را مشترک نشوید. اگر فرزندتان دچار شپش شده، مطمئن مسئولین مدرسه را در جریان بگزارید تا هم سایر کودکان آلوده را پیدا کرده و هم در مدت آلوده بودن فرزندتان به مدرسه مراجعه ننماید. همچنین در صورت نیاز مدرسه باید محیط‌های آلوده شده را نیز تمیز نماید.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک؛ علاوه بر استفاده از شامپو پرمترین برای درمان شپش سر، راه دیگری نیز برای مبارزه با این شپش وجود دارد که مورد تأیید کارشناسان بهداشت نیز است؛ به میزان ۵۰ درصد سرکه و ۵۰ درصد آب (دو لیوان آب و دو لیوان سرکه) را با هم مخلوط کرده، سپس تمام سر و مو را با این محلول خیس می‌‌کنیم و بعد از چند دقیقه با یک شانه دانه‌دار ریز، موها را خوب شانه کرده و سپس آن را خوب آب‌کشی می‌کنیم.

  محلول آب و سرکه کپسول تخم‌ها را سست کرده و شانه دانه‌ ریز به جدا کردن آن‌ها از موها کمک می‌کند؛ تمام ضایعات جلدی ایجاد شده در سر فرد مبتلا به شپش باید با آنتی‌بیوتیک مناسبی که پزشک تجویز می‌کند، درمان شود.

  گفتنی‌ست شهرک قشلاق دارای ۶ باب مدرسه به نام‌های دبستان شهید ذوالفقاری؛ دبستان سمیه؛ راهنمایی پسرانه نواب صفوی؛ دبیرستان لاجوردی و یک باب مدرسه راهنمایی دخترانه است که علاوه بر حضور دانش‌اموزان قشلاقی در این مدارس از روستاهای اطراف نیز برای ادامه تحصیل به این مدارس می‌آیند.

  انتهای گزارش/

   

   

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − 1 = شش