گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۹/۲۵ - ۱۰:۴۵


  معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین:
  کوچک کردن اراضی راهکاری جهت مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز است معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین با اشاره به اینکه باید از یک نقطه‌ای جلوی ساخت و ساز غیرمجاز را با قاطعیت بگیریم، گفت: کوچک کردن اراضی راهکاری جهت مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز است.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک؛ صبح امروز جلسه بررسی و رفع مشکلات شهرستان آبیک به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین و با حضور، مدیر کل دفتر فنی استانداری، حسینی معاون فرماندار آبیک، مدیر کل دفتر امور شهری استانداری، مدیرکل دفتر امور روستایی، کارشناسان حوزه فرمانداری و دیگر مسؤولین شهرستانی در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

  حسینی معاون فرمانداری شهرستان آبیک در این جلسه اظهار داشت: ساخت و ساز غیرمجاز به این دلیل است که مالکیت برای اداره کل راه و شهرسازی است.

  وی با بیان اینکه رفع مشکل زمین‌های شهر آبیک می‌تواند به رفع مشکل ساخت و ساز غیرمجاز در این شهر کمک فراوانی کند، تصریح کرد: ساخت و ساز غیرمجاز یکی از مهم‌ترین مشکلات شهری در آبیک است.

   

  فرخزاد معاون عمرانی شهرستان آبیک در این جلسه با اشاره به اینکه بحث حد نصاب مشکل اصلی شهرداری آبیک و خاکعلی است، گفت: ساخت و ساز غیر مجاز و ریز کردن قطعات مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. ما فکری برای این نیاز نکردیم و باید سیاست‌ها را به سمتی سوق دهیم که کسی به سمت کوچک کردن زمین پیش نرود.

  وی افزود: اگر برای اینها فکر نشود نمی‌شود با زور جلوی ساخت و سازها را بگیریم. شهرداری‌ها باید یک مشاور بگیرند و حداقل‌ها را در نظر بگیرند و طی زمان ۲ ماهه بگذاریم تا مشاور و نظر مشاوره را در کارگروه مطرح کنیم تا درباره تفکیک اراضی و الحاق به بافت اقدام کنیم.

   

  فرخزاد با بیان اینکه باید راهکار در نظر بگیریم و بعد از ایجاد راهکار اقتدار داشته باشیم و جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بگیریم، گفت: ما سال‌های قبل نیز این مشکل را داشتیم و با اعضای شوراهای دوره قبل نیز این جلسات را برگزار کردیم و قرار بود از آن زمان به بعد جلوی ساخت و ساز غیرمجاز را بگیرند که تا به امروز اقدامی صورت نگرفته است.

  معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین با اشاره به اینکه ساخت و ساز غیرمجاز باید از یک مقطعی جلوگیری شود، عنوان کرد: ما باید تلاش کنیم مردم را به سمت ساخت و ساز مجاز حرکت دهیم.

  موسی محمدی رئیس شورای شهر آبیک در این جلسه با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات مردم آبیک و یکی از مهم‌ترین دلایل ساخت و ساز غیرمجاز را قولنامه‌ای بودن زمین‌های شهری دانست و بیان کرد: در نامه‌ای از سوی سازمان بازرسی، شهرداری آبیک به هیچ وجه حق دادن مجوز به مردم دارای زمین‌های قولنامه‌ای را ندارد.

  وی با تأکید بر اینکه باید با ایجاد یک راهکار قانونی جهت رفع این مشکل اقدام کنید، اضافه کرد: اگر مردم از مراجع قضایی کار خود را به پیش ببرند، به ساخت و سازهای غیرمجاز رو نمی‌آورند و می‌توانند با ساخت و ساز مجاز از خدمات شهرداری بهره‌مند شوند.

  محمدی با بیان اینکه رفع این مشکل باعث رفع بیشتر مشکلات ساکنین شهر آبیک خواهد شد، مطرح کرد: شهر آبیک باید به عنوان ورودی پایتخت به استان قزوین دیده شود و برای مناسب سازی این چهره مسؤولان این استان باید با حساسیت و زاویه دید خاص به این شهر نگاه کنند و در رفع مشکلات، مسؤولان شهرستان آبیک را یاری و همراهی کنند.

  این عضو شورای شهر بیان کرد: بیش از ۵۰ درصد زمین‌های آبیک قولنامه‌ای بوده و شهرداری نمی‌تواند خدمات ارائه دهد؛ مطرح کرد: این موضوع علنا شهرداری را در ارائه خدمات به ساکنین این مناطق با مشکل مواجه کرده است.

  رئیس شورای شهر آبیک؛ تصریح کرد: طبق دستور کتبی بازرسی استان، شهرداری آبیک از صدور پروانه ساخت برای اراضی قولنامه ای منع شده است که این امر زمینه روی اوردن شهروندان را به ساخت و ساز غیر مجاز موجب شده است.

  انتهای خبر/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  × 6 = سی شش