گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۹/۲۵ - ۱۰:۰۳


  مسؤول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک
  مردم سرد شدن لوله‌های بخاری را جدی بگیرند مسؤول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک با اشاره به اینکه مردم سرد شدن لوله‌های بخاری را جدی بگیرند، گفت: سرد شدن لوله بخاری نشاندهنده نصب نادرست و احتمال پخش co در هواست.

  علی جباری مسؤول آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری آبیک، در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ با اشاره به اینکه علت اصلی سرد شدن دودکش‌های وسایل گازسوز چیست؟ و راهکارهای اصلاح دائم یا موقت آن کدام است، گفت: علل اصلی سرد شدن دودکش‌ها می‌تواند به چند دسته تقسیم شود.

  وی افزود: عمدتاً سردی دودکش‌ها در آن دسته از مواردی اتفاق می‌افتد که دودکش بطور اصولی و استاندارد طراحی و نصب نشده باشد و دودکش عملاً امکان تهویه محصولات احتراق را به طور مطلوب نداشته باشد.

  جباری تصریح کرد: دودکش‌هایی که از دیوار های جانبی و پنجره ساختمان و به صورت غیر اصولی خارج شده‌اند و ارتفاع آنها کمتر از بام ساختمان است.

  این مسؤول عنوان کرد: در اثر احتراق وسیله گازسوز اکسیژن محیط مصرف می‌شود در صورتی که منافذ و مجرای ورودی هوا برای سوختن و سیله گازسوز ناکافی باشد، عملاً شاهد کمبود اکسیژن در محیط خواهیم بود و فضای اطاق دچار یک نوع فشار منفی در مقایسه با هوای بیرون می‌شود.

  مسؤول آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری آبیک، ادامه داد: در این حالت جریان هوا از طریق دودکش از بیرون به داخل اطاق برقرار و دودکش سرد می‌شود که معنای آن این است که در این حالت محصولات احتراق شامل (co و co۲) بطور کامل از محیط خارج نمی‌شوند و بخشی از آن در محیط پخش شده و احتمال خطر برای شهروندان وجود دارد.

  وی توصیه کرد: راهکار پیشنهادی در این موارد توصیه به شهروندان برای باز گذاشتن بخشی از درب یا پنجره که در مسیر جریان هوا است و بتواند اکسیژن کافی به محیط برساند و به عبارتی تعبیه دریچه ثابت ورود هوا، راهکار مناسب است.

  جباری مطرح کرد: در صورتی که پس از گذشت چند دقیقه بازهم دودکش به دلایل مختلف گرم نشود، توصیه می‌شود وسیله گازسوز خاموش شود و متخصصان آن را کاملاً بررسی کنند تا آن موقع می‌توان برای گرم کردن محیط از بخاری برقی استفاده کرد.

  مسؤول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک، اظهار داشت: راهکار دائمی آن است که دودکش‌ها بصورت اصولی و استاندارد تا پشت بام منزل اجرا و اکسیژن کافی برای سوخت وسیله گازسوز در محیط تامین شود.

  وی متذکر شد: این احتمال نیز وجود دارد که به علت سردی بیش از حد، سرما از طریق دودکش‌هایی فلزی که غیر اصولی اجرا شده‌اند به بدنه آن منتقل شود و از طریق هدایت بخش‌هایی از دودکش‌های داخل محیط اطاق را نیز سرد کند که به علت سردی دودکش، گازهای داغ بهمراه محصولات احتراق در اثر برودت دیواره دودکش سرد و عملاً سنگین شده و بصورت مطلوب و اصولی از دودکش خارج نمی‌شود و درصدی از محصولات احتراق در محیط منزل پخش می‌شود، در این حالت نیز می‌توان به شهروندان توصیه کرد با استفاده از عایق‌های مناسب دودکش‌های فلزی خود را پوشش دهند.

  این مسؤول اضافه کرد: از دیگر عواملی که می‌تواند منجر به سرد شدن دودکش‌ها شود ایجاد جریان‌های هوای تند (باد) است که بطور مستقیم و غیر مستقیم بر دودکش‌ها وارد و عملاً بر جریان خروج حرارت و محصولات احتراق از دودکش‌ها غالب می‌شود و آن را به داخل محیط بر می‌گرداند.

  جباری در پایان تصریح کرد: راهکار پیشنهادی عبارت است از اجرای صحیح و اصولی دودکش‌ها تا پشت بام و نصب کلاهک H بر روی آن و رعایت فاصله دودکش از دیوارهای جانبی و ارتفاع دودکش حداقل ۰/۶ متر بالاتر از سطح پشت بام باشد.

  انتهای خبر/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  × هشت = 16