گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۹/۲۰ - ۱۱:۵۸


  رئیس شورای شهر آبیک:
  درختان آبیکی شناسنامه‌دار می‌شوند محمدی با اشاره به اهمیت حفظ و نگهداری درخت در سلامت شهروندان گفت: درختان آبیکی شناسنامه‌دار می‌شوند.

  موسی محمدی رئیس شورای شهر آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ از آغاز اجرای عملیات پلاک‌کوبی درختان و شناسنامه‌دار کردن فضای سبز شهر آبیک خبر داد و اظهار داشت:  برای جلوگیری از صدمه زدن و قطع بی‌رویه درختان باید سریع‌تر درختان  شهر را پلاک‌کوب کنیم.

  وی هدف از پلاک کوبی درختان این شهر را استخراج آمار و اطلاعات مربوط به درختان موجود در سطح معابر و سطوح فضای سبز و پارک ها عنوان کرد و افزود: در کنار این کار، شناسنامه سلامت درختان نیز استخراج می‌شود.

  محمدی با اشاره به اهمیت و نقش فضای یبز در نشاط روحی و روانی شهروندان، افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، به زودی برای هر درخت، شناسنامه‌ای تشکیل و اطلاعات کامل آن همانند نوع، سن، موقعیت مکانی، ارتفاع، وضعیت سلامت، درگیری با شبکه برق، نحوه آبیاری و سایر مشخصات ثبت و پلاک‌کوبی درختان انجام خواهد شد.

  این مسؤول عنوان کرد: طرح شناسنامه‌دار شدن و پلاک کوبی درختان موجود در سطح شهر، در جهت هویت بخشی به درختان در سازمان فضای سبز و پارک‌ها به تصویب رسیده و هم‌اکنون در حال اجراست.

  رئیس شورای شهر آبیک مطرح کرد: به‌واسطه اثر دیداری دلنشینی که درختان در چهره و فضای کالبدی شهری بوجود می‌آورند، اثرات مثبت و غیر قابل‌انکاری بر روحیه و روان شهروندان خواهند گذاشت، از این رو هویت بخشی به درختان می‌تواند تأثیر بیشتر و مضاعفی بر حفاظت از درختان بگذارد.

  وی از شهروندان خواست تا نسبت به حفظ و حراست درختان سطح شهر کوشا باشند و با کاشت به موقع در معابر و در مقابل منزل مسکونی، در این طرح سهیم بوده به نحوی که این سرمایه عمومی و ملی از بین نرود.

  محمدی در ادامه یادآور شد: در زمان کنونی با توجه به افزایش ساخت و سازهای جدید در شهرها، کاهش بارندگی، پایین رفتن سطح آب‎های زیرزمینی، وجود ریزگردها و بسیاری از خطرهایی که در پیرامون ما به چشم می‌خورد، اهمیت و ارزش درختان افزایش پیدا می‌کند، بنابراین حفاظت از آن‌ها نیز باید با جدیت دوچندان دنبال شود.

  این مسؤول با بیان اینکه هدف ازاین طرح فرهنگ سازی در راستای داشتن هر شهروند یک درخت است، تصریح کرد: در این پروژه مواردی نظیر نام گونه، نشانی محل درخت، قطر درخت، محیط بن، فرم درخت، درگیری با شبکه برق، نحوه آبیاری و سایر موارد نیز برای هر درخت مورد پایش و ثبت قرار می‌گیرد.

  رئیس شورای شهر آبیک در ادامه از شهروندان خواست تا نسبت به حفظ و حراست درختان سطح شهر کوشا باشند، اضافه کرد: هر شهروند با کاشت به موقع یک نهال در معابر و در مقابل منزل مسکونی، در این طرح سهیم بوده به نحوی که این سرمایه عمومی و ملی از بین نرود.

  وی با اشاره به مراحل بعدی این پروژه، خاطرنشان کرد: آزادسازی تنه و هرس درختان از مراحل بعدی این طرح است که بنابر نیازهای شناسایی شده درختان و با هدف کاهش خسارت انجام می‎شود.

  محمدی در پایان با بیان اینکه شهرداری آمادگی دارد نسبت به تحویل رایگان نهال اقدام کند، اظهار امیدواری کرد: شهروندان عزیز آبیکی به حفظ و حراست درختان سطح شهر و افزایش آنان با کاشت به موقع در معابر مقابل منزل مسکونی خود کوشا باشند.

  انتهای خبر/ 

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  8 − = یک