گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۹/۱۵ - ۰۹:۲۳


  رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان آبیک
  برگزاری مانور زلزله نشان دهنده اهمیت ایمنی و سلامت دانش‌آموزان است رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان آبیک با اشاره به لزوم برگزاری مداوم مانور زلزله در مدارس، گفت: برگزاری مانور زلزله نشان دهنده اهمیت ایمنی و سلامت دانش‌آموزان است.

  محمد حسن رجبی رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان آبیک در حاشیه برگزاری مانور زلزله در مدارس ٱبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ با اشاره به آموزش عمومی جهت توسعه فرهنگ ایمنی و مقاوم‌سازی اظهار داشت: در این مانور دانش‌آموزان با نحوه پناه‌گیری صحیح آشنا می‌شوند.

  وی افزود: زلزله پدیده‌ای طبیعی و رخداد آن امری اجتناب ناپذیر است. دانش امروز بشری هنوز موفق به پیش بینی زمان دقیق وقوع زلزله نشده است و زلزله کماکان حادثه ای غیرقابل پیش بینی تلقی می‌شود و ضروری است تمهیدات ویژه‌ای برای آمادگی در برابر زلزله اندیشیده شود.

  رجبی با اشاره به راهکارهای کاهش تلفات در حوادث طبیعی گفت: یکی از راه‌های مهم کاهش خطرات ناشی از زلزله افزایش سطح آگاهی و ایجاد آمادگی در بین اقشار مختلف جامعه است. در این خصوص لازم است دانش‌آموزان به عنوان جامعه‌ای بزرگ مورد توجـه قرار گرفته و آموزش‌های لازم برای مقابله با زلزله به آنان ارائه گردد تا با توجیه خانواده‌هایشان دامنه آموزش را گسترش دهند.

  این مسؤول با بیان اینکه مانور ایمنی در برابر زلزله امسال با شعار « آیا مدرسه من در برابر زلزله ایمن است» برگزار شده است، بیان کرد: هدف از این مانور ایجاد و ارتقای مهارت‌های فردی و جمعی جامعه دانش‌آموزان و واکنش سریع و صحیح آن‌‌ها در زمان بروز زلزله است.

  رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان آبیک، ادامه داد: در زمان بروز وقایع و بلایای طبیعی و انسانی متاسفانه ناهماهنگی، عدم آمادگی، نبود آموزش کافی و فقدان مدیریتی واحد می‌تواند یک حادثه بسیار ابتدایی را به یک فاجعه انسانی بسیار بزرگ و غیر قابل جبران بدل سازد.

  وی تصریح کرد: افزایش سطح آگاهی و ایجاد و گسترش فرهنگ ایمنی در مدارس از اهداف برگزاری این مانور عملیاتی است و در این تمرین آمادگی به دنبال آموزش صحیح به جامعه مخاطب و ایجاد آمادگی در آنان برای انجام واکنش‎های سریع و صحیح در زمان وقوع زلزله هستیم.

  رجبی اضافه کرد: در این مانور به دانش‌آموزان نحوه پناه گرفتن در مکان‌های مناسب، حمل مصدوم، انواع پانسمان و … در مواقع وقوع زلزله آموزش داده شد. همچنین این مانور با همکاری سایر اداره‎های این شهرستان اجرا شد که موفقیت‎آمیز بود و عملکرد خوبی داشت.

  این مسؤول گفت: زنگ خطر این مانور راس ساعت ۱۰:۰۰ به صدا در آمد و دانش‌آموزان با توجه به آموزش‌های لازم در مورد وقوع زلزله که پیشتر توسط مربیان هلال احمر به آن‌ها ارائه شده بود به مکان های ایمن پناه بردند.

  رجبی در پایان گفت: ین مانور هرساله با هدف ترویج فرهنگ ایمنی و ارتقای توانمندی دانش آموزان برای مواجهه درست با بلایای طبیعی به ویژه زلزله برگزار می شود.همچنین ترویج فرهنگ مقاوم سازی، افزایش ایمنی و کاهش تلفات و خسارت ناشی از زلزله و ایجاد آمادگی برای واکنش های صحیح و سریع در برابر زلزله از دیگر اهداف برگزاری این مانور بود.

  گفتنی‌ست، دانش‌آموزان و مربیان با پخش آژیر ، در مکان‌های مناسب مانند زیر میز، گوشه دیوارهای داخلی در کلاس، کنار دیوارهای داخلی در راه‌روها و دور از دیوارها در حیاط پناه گرفته و تا مکان‌های امن را در هنگام زمین لرزه فرا گرفتند.

  در مرحله خروج نیز پس از اتمام آژیر، دانش‌آموزان کلاس‌های مختلف با راهنمایی معلمان به ترتیب، کلاس را ترک نموده و در وسط حیاط مدرسه جمع شدند و در حاشیه این مانور عملیات امداد و نجات، اطفای حریق، تخریب ساختمان اجرا شد.

  انتهای خبر/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 + سه =