گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۹/۱۳ - ۰۸:۰۳


  کارشناس محیط زیست شهرستان آبیک:
  شکار گونه‌های کمیاب توسط عده‌ای سودجو نابودی گونه‌ها را به دنبال دارد کارشناس محیط زیست شهرستان آبیک با اشاره به گونه‌های در معرض انقراض در شهرستان آبیک، گفت: شکار گونه‌های کمیاب توسط عده‌ای سودجو نابودی گونه‌ها را به دنبال دارد.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، به مناسبت روز جهانی حمایت از حیوانات همایش دانش‌آموزان مدارس ابتدایی در پارک شهید رجایی با موضوع دوستی با حیوانات برگزار شد.

  در این مراسم عباسی کارشناس محیط زیست شهرستان آبیک با اشاره به اهمیت حمایت از حیوانات و پرهیز از حیوان آزاری یادآور شد: بارها در احادیث هم به انس و دوستی و مراقبت از حیوانات اشاره شده است.

  این کارشناس با اشاره به حدیثی از پیامبر مطرح کرد: هنگام عزیمت سپاه اسلام برای فتح مکه، رسول خدا سگی را دید که به خاطر بچه هایش زوزه می کشد و آن ها شیر مادرشان را می‌خوردند، به جعبل بن سراقه فرمود تا در برابر آن حیوان بایستد و از آن مراقبت کند تا مبادا سپاهیان که از آنجا می‌گذرند به آن حیوان و بچه‌هایش آسیبی برسد.

   

  وی افزود: حیوانات نقش بسزایی در زندگی بشر داشته است. قطعا با آشنایی دانش‌آموزان با حقوق حیوانات که ما مراقبت از آنان را مد نظر قرار دادیم، به حیوانات که در کنار ما زندگی می‌کنند اعم از پرندگان و سایر حیوانات خانگی آسیب وارد نخواهد شد.

   

  عباسی تصریح کرد: خانواده‌های گرامی هم در تفرجگاه که هستند فرزندان خود را با حیوانات آشنا کرده و لزوم دوستی را به آنان گوشزد کنند تا با کمک هم بتوانیم محیط و شرایط لازم را برای رشد حیوانات فراهم کنیم.

   

  این کارشناس متذکر شد: متاسفانه عده‌ای سودجو گونه‌های کمیاب که در محیط زیست زندگی می‌کنند را شکار غیر قانونی کرده و کم کم نسل این گونه پرندگان در حال انقراض می‌باشد و همین امر تهدیدی برای محیط زیست است.

   

   کارشناس محیط زیست شهرستان آبیک، ادامه داد: حفظ حیات‌وحش علاوه بر آنکه نمادی از مدنیت و توسعه‌یافتگی فکری انسان‌ها است، دارای ارزش اخلاقی یعنی احترام گذاشتن به حیات تمام موجودات و آفریده‌های خدای متعال است. امروزه بهره‌کشی از جانوران و رنج و ستمی که بر آنها وارد می‌آید به یکی از چالش‌برانگیزترین مقوله‌های اخلاق نظری و کاربردی تبدیل شده است.

  وی افزود: بنا به وجود آیات و سخنان پیشوایان معصوم (ع) حیوانات نیز از شعوری مطابق با وجود حیوانی خود بهره‌مند و دارای احساسات و عواطف‌اند، از همین رو حرمت دارند. آدمیان هم در برابر بهره‌برداری از آن‌ها به رعایت احترام ذاتی و حق حیات آن‌ها مکلف هستند و از سوی پروردگار حقوقی بر عهده دارند و فقه اسلامی یک نوع از حقوق واجب بر انسان را حقوق حیوانات دانسته است.

  عباسی خاطرنشان کرد: امام صادق (ع) فرمود: «هر چند خدا حیوانات را بی ادراک آفرید، اما چهار خصلت را به آن‌ها عنایت کرد: شناخت خالق خود، شناخت چگونگی پی جویی روزی، شناخت نر از ماده و ترس از مرگ.»

  وی با تأکید بر اینکه بدیهی‌ترین حقوق آن‌ها که مقتضای حق حیات آن‌ها است، آماده سازی آب، غذا، مکان مناسب و تامین آرامش و امنیت شبانه است، عنوان کرد: مصون داشتن حیوان از آزار و اذیت در بهره برداری و وارد نکردن صدمه و آسیب بر پیکر حیوان و حرمت گذاری حیوان از حقوقی است که انسان باید این حقوق را رعایت کند.

  این همایش به همت اداره محیط زیست شهرستان آبیک و با همکاری شهرداری آبیک برگزار گردید.

   

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + پنج = 14