گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۸/۹ - ۱۳:۴۴


  مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک خبر داد
  تولید ۵۹ تن عسل حاصل زحمات ۱۵۳ زنبوردار آبیکی مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک از تواید ۵۹ تن عسل در شهرستان آبیک خبر داد و گفت: تولید ۵۹ تن عسل حاصل زحمات ۱۵۳ زنبوردار آبیکی است.

  بیژن لطفی مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک، در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک؛ اظهار داشت: همزمان با آغاز سرشماری زنبورستان‌های کل کشور آمارگیری از کلنی‌های زنبور عسل این شهرستان نیز انجام شد.

  وی افزود: بر طبق آن ۵۹ هزار و ۳۰۷ کیلوگرم عسل در این شهرستان تولید شده که ای این میزان ۵۰ هزار و ۹۲۷ کیلو تولید زنبورداران شهرستان آبیک و ۸ هزار و ۳۸۰ کیلو تولید زنبورداران مهاجراست.

  img_20161030_131516

  لطفی با تأکید بر اینکه عسل شهرستان آبیک به خصوص در بخش مرکزی به دلیل کوهستانی بودن و رویش انواع گیاهان دارویی و شهد خیزدارای کیفیت بسیار خوبی می‌باشد، یادآور شد: بدون تردید حمایت از زنبورداران و ارائه تسهیلات و مشوق‌های لازم برای حضور سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در حوزه تولید زنبورعسل، ازجمله موضوعاتی است که می‌تواند به شکوفایی تولید این محصول در شهرستان آبیک می‌شود.

  مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک، با اشاره به اینکه میزان تولید کل موم را یک هزار و ۱۱۴ کیلوگرم که از این میزان ۹۲۹ کیلو شهرستان آبیک و ۱۸۵ کیلو مهاجر می‌باشد؛ متذکر شد: حمایت از فعالان این عرصه می‌تواند میل و اشتیاق به تولید هر چه بیشتر عسل را در منطقه فراهم آورد و این امر نباید از سوی مسئولان و دستگاه‌های مربوطه مغفول بماند.

  این مسؤول؛ تعداد کل زنبورداران این شهرستان را ۱۵۳ نفر اعلام کرد و اظهار داشت : از این میزان ۱۲۵ نفر زنبوردار شهرستان و ۲۸ نفر مهاجر هستند.

  لطفی با اشاره به اینکه تعداد کل کندوها را نیز ؛ ۱۱ هزار و ۲۳۹ کلنی برآورد کرد که از این میزان ۷ هزار و ۷۰۴ کلنی برای شهرستان و ۳ هزار و ۵۳۵ کلنی برای زنبورداران مهاجر است، گفت: در فصل‌های بهار و پاییز، برداشت عسل انجام می‌شود.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت : با توجه به اینکه آمار و اطلاعات یکی از ارکان اساسی در تصمیم گیری امور می باشد هدف از طرح سرشماری زنبورستان‌ها نیز، دستیابی به آمار و اطلاعات دقیق و به روز از وضعیت زنبورستان‌های شهرستان، شناخت وضع موجود، تسهیل برنامه‌ریزی و اتخاذ تدابیر لازم جهت توسعه این بخش مهم تولیدی با هدف افزایش درآمد مستمر بهره‌برداران است که منجر به بسترسازی مناسب برای ایجاد اشتغال در این بخش برای علاقه‌مندان بخصوص فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی می‌شود.

  وی یاد آورد شد: در روند آمارگیری اطلاعات مختلفی از جمله ؛ میزان راندمان تولید، برآورد دقیق تعداد و نوع کندوهای زنبور عسل موجود، تعداد شاغلین این بخش به منظور تسهیل در روند خدمت‌رسانی و توزیع نهاده‌ها نیز بدست می‌آید.

  این مسؤول آمار گیری از زنبورستان‌ها را یکی از برنامه‌های معاونت امور دام این نهاد در راستای ارائه خدمات مطلوب به زنبورداران دانست و گفت: با توجه به اینکه این برنامه بدلیل محافظت از خود زنبورداران در برابر ضررهای احتمای تهیه و تدوین شده لذا انتظاری که از زنبورداران این شهرستان داریم این است که در راستای اجرای هر چه بهتر این برنامه اهتمام لازم را داشته باشند.

  لطفی در پایان با تأکید بر این نکته که کشاورزی یکی از عرصه‌های مهم اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود، تصریح کرد: بدون تردید حوزه کشاورزی یکی از مهم‌ترین بخش‌های حوزه اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود که می‌تواند رونق هر منطقه و استانی را رقم‌زده و علاوه بر اشتغال‌زایی برای جوانان، در عرصه صادرات نیز بدرخشد.

  انتهای خبر/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  8 × = هشت