گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۸/۸ - ۱۱:۰۱


  نگاه آبیک؛
  توجه به پدافند غیرعامل عاملی جهت مقابله با نفوذ دشمن است با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری توجه به پافند غیر عامل و مقابله با دشمن کار هر انسان عاقل است و باید در اولویت مسؤولین باشد.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، در ۱۳ سال گذشته که از تشکیل پدافند غیر عامل به فرمان رهبر معظم انقلاب می‌گذرد، برنامه ریزی لازم برای فرهنگسازی، آموزش و تبیین موضوع پدافند غیر عامل در سراسر کشور با بهره‌گیری از ظرفیت رسانه‌ها و نهادهای فرهنگی و آموزشی انجام شده که تا کنون نیز نتایج مطلوبی را به همراه داشته است.

  سید محمد حسینی معاون فرماندار شهرستان آبیک، در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به اتمام هفته پدافند غیر عامل اظهار داشت: دشمن برای تاسیسات حیاتی و مهم ما برنامه دارد و می‌خواهد آنها را از کار بیندازد و ما برای مقابله با دشمن باید به اصل پدافند بپردازیم.

  وی با تأکید بر اینکه دشمن درصدد نفوذ در کشور است، بیان داشت: دشمن برای تاسیسات حیاتی و مهم ما برنامه دارد و می‌خواهد آنها را از کار بیندازد و ما باید به اصل پدافند که اشاره می‌کند به پراکندگی، جابه جایی، استتار، اختفا، مقاوم سازی و استحکام و … است بپردازیم تا در مقابل تهدیدات دشمن بتوانیم مقابله کنیم.

  حسینی با اشاره به هفته بسیج دانش‌آموزی اظهار کرد: روز دهم آبان سالروز شهادت حسین فهمیده نوجوان ایرانی و همچنین روز سیزدهم آبان روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، روز مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز است که این ایام را گرامی می‌داریم.

  معاون فرمامدار آبیک ضمن گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل اظهار کرد: پدافند غیر عامل در معنی به معنی دفاع و پدافند در مقابل و در تضاد با آفند است و دفاع هوایی یا پدافند هوایی یا دفاع را می‌گویند پدافند، پدافند به دو نوع تقسیم شده است.

  وی افزود: پدافند عامل و پدافند غیر عامل، پدافند عامل همان پدافند که در جنگ برای دفاع از کشور سپر دفاعی داشتیم در مقابل حملات هوایی دشمن در مقابل موشک دشمن از تجهیزات و سلاح جنگی در مقابله با حملات استفاده می‌کردیم.

  این مسؤول ادامه داد: پدافند غیر عامل شاید کلمه نامنوس باشد و پدافند غیر عامل یعنی دفاع در مقابل تهدیدها، انواع تهدیدات که این تهدیدها استفاده از ابزار یا سلاح جنگی نیست به دفاعی اطلاق می‌شود که در آن سلاح یا تجهیزات جنگی به کار برده نمی‌شود.

  وی ادامه داد: در سال ۱۳۸۲ مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دستور تاسیس سازمان پدافند غیرعامل را صادر نمودند و فرمودند این یک اصل است و باید برای همیشه باقی بماند و در وزارت کشور هم اداره کل پدافند غیر عامل دایر گردید.

  حسینی تصریح کرد: ورود مقام معظم رهبری و دستور تاسیس سازمان پدافند نشان دهنده حساسیت و اهمیت موضوع می‌باشد و لازم است ما توجه بیشتری به این موضوع داشته باشیم.

  معاون فرماندار شهرستان آبیک، در پایان متذکر شد: امروز تهدیدهای جدید در دنیا وجود دارد و نیاز هست که ما در مقابل آن پدافند رو داشته باشیم یعنی دفاع داشته باشیم.

  مهرداد یحیایی مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، مطرح کرد: زمانی دشمن حمله می‌کرد و مردم از اقشار مختلف کشاورز، کارگر، معلم، دانش‌آموز، پیر و جوان در جبهه در مقابل دشمن حضور یافته و دفاع می‌کردند و در جنگ تحمیلی ۳۶ کشور از دشمن پشتیبانی می‌کرد ولی مردم ما دفاع کردن و دشمن ضعیف شد.

  وی افزود: امروز تهدیدات در حوزه انسان، کشاورزی، دام، اقتصادی، سایبری، اجتماعی و فرهنگی و … به وجود آمده و دشمن به صورت نامحسوس حملاتش رو شروع کرده و این تهدیدات سبب شد رهبر معظم دستور تاسیس سازمان پدافند غیرعامل را صادر نماید.

  یحیایی با تأکید بر اینکه شما آینده‌ساز این انقلاب هستید، عنوان کرد: امروز دشمن دیگر می‌داند که نمی‌تواند در مقابل ما دست به اسلحه شود و با نفوذ از طریق ماهواره و شبکه‌های موبایلی سعی در ایجاد اختلال در کشور دارند.

  وی ادامه داد: در جنگ جهانی اول ژاپنی‌ها می‌بینند در مقابل چینی‌ها با محدودیت مواجه هستند با انتقال بیماری طاعون به چین و آلوده نمودن ۱۱ منطقه آن موفق به کشته شدن ۹۵۰۰۰ نفر شدند بدون هزینه سنگین و این موارد را پدافند غیر عامل می‌گویند.

  مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، تصریح کرد: امروزه نوع جنگ‌ها عوض شده و در جنگ‌ها سلاح بکار نمی‌برند و می‌گویند پدافند غیرعامل که باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

  این مسؤول مطرح کرد: دشمن برای تاسیسات حیاتی و مهم ما برنامه دارد و می‌خواهد آنها را از کار بیندازد و ما باید به اصل پدافند که اشاره می‌کند به پراکندگی، جابه جایی، استتار، اختفا، مقاوم سازی و استحکام و … است متوصل شویم تا در مقابل تهدیدات دشمن بتوانیم مقابله کنیم

  .
  یحیایی اظهار کرد: شاید مردم متوجه تهدیدات زیستی دشمن نشوند و مردم دشمن را احساس نکنند ولی توسط افراد واسطه و جاسوس این کارها انجام شود به طور مثال از طریق تجارت مگس زیتون وارد کشور کردند.

  وی عنوان حرد: زیتون را با برنامه و آسان وارد کشور کردند و با قیمت ارزان به تجار فروختند و آن نوع مگس را که در زیتون پرورش داده بود وارد کشور کردند و در یک پروژه غیر جنگی و کم هزینه خسارت سنگینی به کشاورزان وارد کردند و این نوعی تهدید زیستی است.

  مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، در پایان تصریح کرد: کودهایی بسیار ارزان وارد کشور شد کشاورزان در مزارع استفاده نموند و در واقع باعث آلوده نمودن و تخریب زمین گردید و خسارت سنگینی برای کشاورزان داشت و همچنین بذر و غیره ایجاد کرد.

  علی رحمانی فرماندار شهرستان آبیک، در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار داشت: دشمن از روش‌های مختلف استفاده نموده و دنبال ضربه زدن است، دشمن در حوزه‌های مختلف از جمله زیستی، سایبری، اقتصادی (آلوده نمودن گاوداری‌ها، مرغداری‌ها و … با برنامه و از راه‌های قاچاق همچنین در بحث دارو وارد شده و اهمیت این موضوعات منجر به صدور تاسیس پدافند غیر عامل گردیده است.

  وی افزود: امروز به حمدا… اتفاقات خوبی در این زمینه افتاده در زمینه دفاع در حوزه زیستی برنامه‌های خوبی داریم بطور مثال در جهت تولید بذر کشاورزی پیشرفت‌های خوبی حاصل گردیده است و همچنین در حوز‌ه‌های دیگر موفقیت‌هایی داشته‌ایم که حاصل زحمات ملت ایران است.

  رحمانی تصریح کرد: امروز دشمن، جوانان و فرهنگ جامعه ما را مورد تهدید قرار داده و تا حدودی هم موفق بوده است. ما باید توجه بیشتری به بحث مقابله با این تهدیدها داشته باشیم.

  این مسؤول ادامه داد: دشمن برای اینکه بتواند جمعیت را مورد هدف قرار دهد میلیاردها دلار هزینه کرده و ما برای اینکه شبکه‌هایی در روستاها داشته باشیم کم هزینه کردیم ولی دشمن طوری برنامه ریزی کرده که به راحتی و با ارزانترین قیمت در دورترین مناطق چندین شبکه در دسترس شخص می‌باشد.

  فرماندار شهرستان آبیک، مطرح کرد: دشمن بدنه و فرهنگ جامعه را هدف قرار داده چرا که در جنگ رو در رو در مقابل جوانمردی و ایثار مردم ما در جبهه ها نتوانست کاری بکند و امروز جبهه جنگ را تغییر داده و در زمینه تهدیدات اجتماعی وارد عمل شده و فعالیت می‌کند.

  وی ادامه داد: امام خمینی (ره ) فرمودند: اگر روزی فرهنگ جامعه ای مورد هدف قرار گرفت و از بین رفت تمام تاسیسات سیاسی و اجتماعی در مقابل این آسیب هیچ است.

  رحمانی یادآور شد: امروز دشمنان در حوزه فرهنگی این برنامه را دارند تا بتوانند جوانان ما را نابود کنند اعتیاد جوانان را هدف قرار داده و همه باید برای مقابله با آن تلاش کنیم.

  این مسؤول تاکید کرد: ما نباید نسبت به این مسائل بی‌تفاوت باشیم هر کجا مشارکت مردمی وجود داشته و حضور مردم پررنگ بوده ما پیروز بود‌ه‌ایم، جنگ را در واقع مردم اداره کردند و ما پیروز بودیم در مقابل هرجا بی‌تفاوت بودیم شکست خوردیم انشااله در همه عرصه‌ها با حضور و مشارکت خود با تهدید دشمن مقابله کنیم.

  فرماندار شهرستان آبیک، در پاپان با اشاره به تاریخچه پدافند غیر عامل مختص امروز نیست در تاریخ و آیات قرآن به پدافند غیر عامل اشاره شده است، اظهار کرد: اگر به تاریخ اسلام مراجعه کنیم می‌بینیم احزاب تصمیم می‌گیرند با هم متعهد و جنگی را بر علیه پیامبر(ص) به راه بیندازند و در مقابل بتوانند دین و پیامبر(ص) را از بین ببرند و پیامبر(ص) می‌فرمایند جلسه مشورتی برگزار گردد و سلمان فارسی پیشنهاد حفر خندق را می‌دهند، درون کانال‌ها آب می‌ریزند و دشمن در پشت این کانال‌ها مدت زیادی زمین‌گیر می‌شود.

  انتهای گزارش/

   

   

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه − = 8