گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۸/۸ - ۰۸:۳۵


  رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان آبیک خبر داد
  برگزاری دوره‌های آموزشی کمک‌های اولیه ویژه کوهنوردان آبیکی رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان آبیک از برگزاری دوره‌های آموزشی کمک‌های اولیه ویژه کوهنوردان آبیکی خبر داد.

  محمد رمضانی رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ اظهار داشت: برگزاری کلاس‌های آموزش کمک‌های اولیه با همکاری هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی و هلال احمر شهرستان آبیک از شنبه ۸/۸ /۹۵ به مدت یک هفته برای کوهنوردان شهرستان برگزار می‌شود.

  وی افزود: کمک‌های اولیه نقش مهمی در خانواده، جامعه و خصوصا در کوهنوردی دارد وکمک زیادی به کوهنوردان می‌کند.

  رمضانی مطرح کرد: هیات کوهنوردی درنظر دارد آموزش‌های متعددی را برای کوهنوردان شهرستان آبیک داشته باشد که گام اول آن آموزش کمک‌های اولیه می‌باشد و در ادامه آموزش‌های عمومی و تخصصی نیز در نظر گرفته شده تا ان شاءالله ورزشکاران شهرستان بتوانند در موقعیت‌ها بتوانند از این اطلاعات و معلومات خویش استفاده نمایند.

  این مسؤول یادآور شد: با توجه به اینکه شرایط اورژانس یک کوهنورد در محیط کوهستان و عدم دسترسی به حداقل کمک‌های اولیه و نجات متفاوت است و مشکلات خاص خود نظیر عدم دسترسی سریع به کمک‌های اولیه، بعد زمانی طولانی، فاصله مکانی زیاد، نداشتن امکانات کافی، عدم توانایی در همراه داشتن امکانات کافی کمک‌های اولیه و . . . دارد و دسترسی به حداقل امکانات کمک‌های اولیه بسختی امکان پذیر است.

  رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان آبیک، تصریح کرد: داشتن توانمندی‌های اولیه کمک‌های اولیه نظیر توانایی در انجام تزریقات، سرم درمانی، آتل بندی و بسیاری از نیازهای یک کوهنورد را برطرف کند.

  وی عنوان کرد: از مهمترین مواد مغذی در ورزش کوهنوردی آب و مایعات است و با توجه به دشواری دسترسی و حمل آب در برنامه‌های کوهنوردی لازم است که کوهنوردان برنامه ریزی مناسبی جهت مصرف کافی آب در حین صعود و کمپینگ خود داشته باشند.

  رمضانی یادآور شد: به نظر می‌رسد برای کم کردن وزن کوله پشتی آخرین چیزی که باید از کوله پشتی خارج شود آب است! چرا که آب مایه توان و موفقیت و در مواقعی نجات جان کوهنورد است.

  وی اضافه کرد: شخص کمک‌دهنده نیازی به داشتن اطلاعات پزشکی یا پرستاری ندارد. همه افراد می‌توانند با آموختن اصول کمک‌های اولیه و انجام کمک صحیح و به موقع، چه بسا باعث جلوگیری از مرگ حتمی مصدومین یا شدت یافتن عوارض مختلف شوند.

  رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان آبیک، گفت: عدم‌آگاهی ما در مواقعی که نیاز به کمک‌های اولیه است ممکن است به‌دلیل مرگ فرد مصدوم در محل حادثه پشیمانی به بار بیاورد؛ علاوه بر این حس نوع‌دوستی می‌تواند و باید ما را ترغیب به یاد‌گیری مبانی کمک‌های اولیه کند.

  وی با بیان اینکه کمک‌‌های اولیه، مجموعه اقدامات و مراقبت‌هایی است که هنگام وقوع حادثه صورت می‌گیرد، اضافه کرد: هدف اصلی از این اقدامات جلوگیری از مرگ، پیشگیری و جلوگیری از پیشرفت ضایعات، صدمات و عوارض بعدی یا کاهش درد و رنج مصدوم پیش از ارجاع به پزشک و پیش از انتقال به مراکز درمانی است؛ این اقدامات می‌توانند شامل اقدامات جسمی یا روحی باشند.

  رمضانی در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، عنوان کرد: هدف امدادگر، نجات یا زنده‌‌نگاه‌داشتن شخص یا اشخاص آسیب‌دیده است. در راستای این هدف اصلی، امداد‌گر باید ابتدا از ایراد صدمات جدید جلوگیری کرده و جلوی شدت یافتن عارضه را بگیرد.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  یک + 8 =