گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۸/۳ - ۱۲:۲۷


  مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک
  آموزش پدافند غیرعامل به دانش‌آموزان توان دفاعی کشور را در مقابل دشمنان افزایش می‌دهد مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک با اشاره به لزوم توجه به آموزش پدافند غیرعامل به دانش‌آموزان گفت: آموزش پدافند غیرعامل به دانش‌آموزان توان دفاعی کشور را در مقابل دشمنان افزایش می‌دهد.

  مهرداد یحیایی مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک در حاشیه برگزاری رزمایش دانش‌آموزی پدافند غیرعامل که در هنرستان شهدای آبیک برگزار شد، در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ اظهار داشت: ترویج و فرهنگ سازی مقوله پدافند غیر عامل را هدف اصلی هفته پدافند غیر عامل است.وی افزود: یکی از اهداف پدافند غیرعامل حفظ تجهیزات، منابع و نیروی انسانی است، که در آن تلاش می شود دانش آموزان از جنگ نرم و آسیب های اجتماعی مصون بمانند. در جنگ نرم، کشورها یک دفعه مورد تهاجم واقع می‌گیرند و از جنگ مسلح سخت‌تر است و این شیوه‌ی جدید جنگ بین کشورهاست.
   
  یحیایی ادامه داد: کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران با استفاده از اقدامات فنی و مدیریتی را از مهمترین اهداف اجرای این مانور دانست و افزود: دانش‌آموزان در سنین نوجوانی بهتر می‌توانند این مفاهیم را بیاموزند.
   
  این مسؤول بیان داشت: پدافند در مفهوم کلی، دفع، خنثی کردن و کاهش تاثیرات اقدامات دشمن و ممانعت از دستیابی به اهداف خودی است که پدافند به دو بخش پدافند عامل و پدافند غیر عامل تقسیم می‌شود.
  20161024_1015511
   
  مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک آگاهی‌بخشی به دانش‌آموزان در زمینه‌ پدافند غیرعامل را ضروری دانست و تصریح کرد: پدافند غیرعامل در صرفه‌جویی هزینه‌های تسلیحاتی و افزایش آستانه تحمل مردم در مقابل تهاجم دشمنان و بالا بردن توان دفاعی کشور نقش بسیار مهمی دارد.
   
  وی با اشاره‌ به فرموده مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت پدافند غیرعامل، گفت: پدافند غیرعامل باید زیرساخت‌های کشور را حفظ کند و از همین‌رو باید با شناخت کامل از دشمن پدافند غیر عامل را با توجه به سطح تجهیزات دشمن ارتقا بخشیم.یحیایی با بیان اینکه پدافند غیرعامل دفاع غیرنظامی است که در سطوح مختلف جامعه شکل می‌گیرد، افزود: این عملیات‌ها در راستای مقاوم‌سازی جامعه، کشور و نظام در جهات مختلف و بدون استفاده از جنگ افزار است.این مسؤول عنوان کرد: مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیستی، علمی، سایبری و خدماتی و…را از حوزه‌های پدافند غیرعامل است. به فرموده مقام معظم رهبری همانگونه که انسان بدن خود را از هر خطری مصون می‌دارد، پدافند غیرعامل نیز این عمل را برای جامعه و کشور انجام می‌دهد.

  مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک با بیان اینکه برگزاری «رزمایش دانش آموزی پدافند غیرعامل» در سطح مدارس آبیک از شاخص‌ترین برنامه این هفته شهرستان است، ادامه داد: این رزمایش امروز با حضور مسؤولین شهرستان آبیک به صورت نمادین در هنرستان پسرانه شهدای آبیک برگزار شد.

  وی اظهار داشت: پدافند غیرعامل مقوله‌ای فرا زمانی و فرا مکانی است  که از قدمتی به اندازه تاریخ زندگی انسان برخوردار است، چنانچه انسان‌های اولیه برای در امان ماندن از خطرات و  تهدیدات پیرامونی خود به مکان‌های امن طبیعی پناه می‌بردند.

  یحیایی در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ با بیان اینکه پدافند غیرعامل ماهیتی پیشگیرانه و بازدارنده دارد، مطرح کرد: منظور از پدافند غیرعامل، تمامی اقدامات غیر مسلحانه‌ای است که موجب افزایش بازدارندگی و کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدهای طبیعی و غیر طبیعی درونی و بیرونی است.

  انتهای خبر/
  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه − 8 =