گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ - ۱۲:۰۰


  کارشناس مسئول واحدسلامت نوجوانان، جوانان و مدارس شبکه بهداشت آبیک:
  رعایت بهداشت فردی و محیط بهترین راه پیشگیری از آلودگی به شپش است کارشناس مسئول واحدسلامت نوجوانان، جوانان و مدارس شبکه بهداشت آبیک با اشاره به اینکه اولیا باید هر روز سر دانش‌آموزان را از لحاظ نبود شپش بازدید کنند، گفت: رعایت بهداشت فردی و محیط بهترین راه پیشگیری از آلودگی به شپش است.

  بهاره امینی کارشناس بهداشت شبکه بهداشت شهر آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ اظهار داشت: باتوجه به این که از مهم‌ترین محل‌های بروز این بیماری مدارس و مهدهای کودک می‌باشد، علاوه بر ایجاد مشکلات روانی برای دانش آموزان و خانواده آنها آلودگی به شپش می‌تواند باعث ایجاد اختلالات جسمی و بیماری‌های ثانویه‌ای شود که از طریق شپش منتقل می‌شوند.

  وی افزود: شپش سر نوعی حشره انگلی است که برروی سر، مژه و ابروها یافت می‌شود. شپش سر روزانه چندین بار از خون انسان استفاده کرده و نزدیک جمجمه انسان زندگی می‌نماید. هرچند شپش سر مشکلی خطرناک نیست، اما می‌تواند باعث خارش شدید و غیرقابل تحمل شود.

  امینی ادامه داد: از آنجایی که شپش سر بین ۹ تا ۴۸ ساعت می‌تواند خارج از بدن زنده بماند لذا، نگهداری وسایلی که امکان جوشاندن و شستشوی آنها با آب جوش بین ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد فراهم نیست در یک نایلکس به مدت ۱۰ تا ۱۲ روز می تواند در از بین بردن شپش موثر باشد.

  img_20161018_110916

  وی مطرح کرد: برخلاف شپش بدن، شپش سر بعنوان عاملی برای انتقال بیماری‌ها از فردی به فردی دیگر، شناخته نشده است. شپش سر از طریق ارتباط نزدیک فرد با سایر افراد انتقال می‌یابد.

  کارشناس مسئول واحدسلامت نوجوانان، جوانان و مدارس شبکه بهداشت آبیک متذکر شد: آلوده بودن به شپش سر به این معنی نیست که فرد آلوده بهداشت را رعایت نکرده و یا زندگی آلوده‌ای دارد. بعضی از افراد در اثر خاریدن زیاد سر دچار عفونت پوستی می‌شوند.

  وی عنوان کرد: شپش سر، موی بر روی سر را آلوده می‌کند. تخم‌های کوچک شپش برروی سر شبیه به تکه‌های شوره سر بنظر می‌رسند، اما بجای ریختن از روی سر، صحیح و سالم برجای خود باقی می‌مانند. شپش سر تا ۳۰ روز برروی بدن انسان زنده می‌ماند.

  این کارشناس یادآور شد: تخم‌های این حشره بیشتر از ۲ هفته برروی سر زنده می‌مانند. شپش سر به راحتی پخش شده و شیوع آنها بین کودکان مدرسه رو بیشتر میآد. شپش سر در نواحی شلوغ شایع‌تر می‌باشد.

  وی با اشاره به راه‌های انتقال شپش گفت: تماس نزدیک با فرد آلوده به شپش؛ تماس با لباس و یا رختخواب فرد آلوده به شپش؛ استفاده از کلاه، حوله، شانه، روسری و مقنعه فرد آلوده به شپش

  کارشناس مسئول واحدسلامت نوجوانان، جوانان و مدارس شبکه بهداشت آبیک با اشاره به علایم ابتلا به شپش عنوان کرد: خارش شدید و آزاردهنده سر؛ برجستگی‌های کوچک و قرمز برروی سر، گردن و شانه‌ها (برآمدگی ها ممکن است پوسته پوسته شده و یا ترشح داشته باشند)؛ ذره‌های سفید (تخم‌ها) برروی پایه‌ی موها که بسختی کنده می‌شوند.

  امینی در پایان متذکر شد: هیچگاه با افراد مبتلا به شپش شانه، برس، گیره سر، کلاه، رختخواب، حوله و یا لباستان را مشترک نشوید. اگر فرزندتان دچار شپش شده، مطمئن مسئولین مدرسه را در جریان بگزارید تا هم سایر کودکان آلوده را پیدا کرده و هم در مدت آلوده بودن فرزندتان به مدرسه مراجعه ننماید. همچنین در صورت نیاز مدرسه باید محیط‌های آلوده شده را نیز تمیز نماید.

  انتهای خبر/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  شش + = 7