گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ - ۰۷:۱۲


  مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک خبر داد؛
  برگزاری کارگاه آموزشی تنظیم ریزکارنده‌ها در شهرستان آبیک مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک اظهار داشت: همزمان با آغاز کشت محصولات پائیزه؛ کارگاه آموزشی تنظیم ریز کارنده‌ها در شهرستان آبیک برگزار شد.

  بیژن لطفی مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ با اشاره به اهداف برگزاری کارگاه‌های آکوزشی در شهرستان آبیک، اظهار داشت: این کارگاه آموزشی با هدف آشنایی با ماشین‌های کاشت، تنظیم و کالیبراسیون آن.ها برگزار شد.

  وی افزود: کاهش آب و همچنین کمبود زمین مطلوب زراعی نیز از دغدغه‌های ما در شهرستان آبیک است که در همین خصوص نیز با تعاملاتی که با کشاورزان منطقه برقرار کرده و آموزش‌هایی که داشتیم مقداری بهبود را شاهد هستیم اما باید گفت بسیاری از کشاورزان ما هنوز به همان صورت سنتی امورات کشاورزی را انجام می‌دهند که این خود مقداری کار را برای ما سخت کرده است.

  لطفی با اشاره به اهمیت معرفی ارقام بذری کم‌مصرف و پربازده به کشاورزان عنوان کرد: باید تلاش شود تا کشاورزان را با ارقام بذری کم مصرف و پر بازده آشنا نمود و از کشت محصولات پر مصرف خودداری شود تا بتوانند با هزینه کمتر محصول بهتری تولید کنند و در اختیار مردم قرار دهند.

   
  این مسؤول مهمترین مشکل بخش کشاورزی منطقه را در افت شدید آب‌های زیر زمینی دانست و خاطر نشان کرد: افت شدید آب های زیر زمینی، کمبود شدید اعتبارات، پروژه آبخیزداری و تغذیه مصنوعی، کمبود اعتبارات دارایی‌های بخش کشاورزی از مهم‌ترین مشکلات بخش کشاورزی می‌باشند.

   

  مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک بیان داشت: کمبود واحدهای صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی، تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی، کمبود سوخت در بخش کشاورزی و کمبود تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای تبدیلی و دامپروری نیز سایر مشکلاتی است که کشاورزان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

   
  وی با تأکید بر اینکه ارایه آموزش.های عملی و تئوری به کشاورزان را موثرترین عامل در کاهش مشکلات کشاورزی در شهرستان آبیک است، تصریح کرد: ارایه آموزش‌های عملی و تئوری به کشاورزان می‌تواند بخشی از مشکلات و آسیب‌های کشاورزان را رفع کند و از خسارت به محصولات کشاورزی پیشگیری کند.

   

  لطفی با بیان اینکه شرایط دشوار اقلیمی و کمبود نزولات آسمانی و همچنین برداشت بی‌رویه منابع آب زیرزمینی از جمله دلایل مضاعف شدن مشکلات کم‌آبی هستند، متذکر شد: منابع آب استراتژیک و مهم هستند و جایگزین شدن آنها با ادامه این وضع تقریبا محال است که راه حل این مشکلات استفاده از الگوهای کم مصرف تا رسیدن به شرایط پایدار است.

  وی در ادامه یادآور شد: در این کارگاه آموزشی که جمعی از کارشناسان و کشاورزان حضور داشتند کلیه مباحث فنی و علمی توسط کارشناسان ماشین آلات و نمایندگان فروش آنها بصورت عملی و کاربردی آموزش و مراحل کالیبراسیون دستگاه ها با مشارکت و همکاری کشاورزان انجام گرفت.

  مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان آبیک در پایان اضافه کرد: همچنین در این کارگاه آموزشی که با اولویت تنظیم ریزکارنده‌ها از جمله ماشین آلات کشت کلزا و معرفی قابلیت جدید آنها امکان کشت میزان کم بذور در هکتار بود در مراکز جهاد کشاورزی بشاریات و قشلاق برگزار شد.

  انتهای خبر/

  Print Friendly

  یک پاسخ به “برگزاری کارگاه آموزشی تنظیم ریزکارنده‌ها در شهرستان آبیک”

  1. نامعلوم گفت:

   واقعا کار آقای لطفی خوبه باید ازشون تقدیر بشه

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  دو × = 14