گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۷/۲۵ - ۱۲:۱۶


  مشاور استاندار قزوین:
  اقامتگاه‌های بومی محلی راهکاری جهت حفظ منابع پایدار در روستاهاست مشاور استاندار قزوین با اشاره به اهمیت ترویج اقامتگاه‌های بومی محلی در استان قزوین اظهار داشت: اقامتگاه‌های بومی محلی راهکاری جهت حفظ منابع پایدار در روستاهاست.

  بهنام ملکی مشاور استاندار قزوین در حاشیه افتتاحیه اولین اقامتگاه بومی محلی شهرستان قزوین در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ اظهار داشت: صنعت گردشگری و ایران‌گردی در اولویت برنامه‌های این اداره‌کل قرار دارد و برای گسترش آن با همه توان اقدام می‌کند.

  ‌وی افزود: به‌منظور توسعه گردشگری، جذب مسافران و گردشگران، جلوگیری از مهاجرت روستاییان، درآمدزایی و حفظ فرهنگ سنتی و بومی محلی دومین اقامتگاه بومی‌گردی استان در روستای نرکو بردخون به بهره‌برداری رسید.

  ملکی عنوان کرد: شهرستان آبیک به خصوص روستای بهجت‌آباد جاذبه‌های گردشگری بسیاری برای جذب گردشگر دارد و این اقامتگاه روستایی فضای مناسبی برای استراحت و اسکان مسافران و گردشگران، استفاده از محیط روستا و آشنایی با زندگی بومی مردم فراهم می‌کند و موجب ایجاد اشغال می‌شود.

  این مسؤول با بیان اینکه برای راه‌اندازی و تقویت این اقامتگاه‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم، ادامه داد: برای هر کدام از روستاییان که متقاضی احداث این اقامتگاه‌ها باشد تسهیلاتی در نظر می‌گیریم و از طریق صندوق کارآفرینی امید پشتیبانی لازم صورت می‌گیرد.

  مشاور استاندار قزوین با اشاره به اینکه مردم روستا باید به صورت خودجوش وارد میدان شوند و در ادامه توسط دولت حمایت می‌شوند، گفت: شهرستان آبیک قابلیت جذب گردشگر را دارد که نیاز است دولت با مشارکت بخش خصوصی اقداماتی در زمینه معرفی جاذبه‌های گردشگری و ایجاد زیرساخت‌های جذب گردشگر داشته باشد.

  وی با اشاره به وجود جاذبه‌های طبیعی فراوان در منطقه، تصریح کرد: می‌توان با تبلیغات و فرهنگ‌سازی جاذبه‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کرد و با ایجاد مراکز اسکان، مشارکت سازمان‌های مردم نهاد، برگزاری همایش گردشگری و شناسایی و معرفی جاذبه‌های گردشگری زمینه جذب گردشگران فراهم می‌شود.

  ملکی اضافه کرد: بر اساس پژوهش‌های دانشگاهی انجام شده، اقامتگاه‌های بوم‌گردی که نمونه نزدیک به اکولوژها پایدارترین نوع اقامتگاه‌های گردشگری هستند، گام موثری در جهت توسعه پایدار گردشگری برداشته‌اند و توانسته‌اند در کنار بالابردن سطح کیفیت زندگی مردم محلی، رضایت گردشگری و رونق کسب وکارهای گردشگری را هم رقم بزنند.

  این مسؤول تصریح کرد: گردشگری فرصت‌های بسیاری را برای کسب و کارهای کوچک خانوادگی ایجاد می‌کند که بیشتر آن‌ها، روابط مستقیم و متقابل میزبان و میهمان را در خانه و املاک خانواده گردشگرپذیر در بردارند. این حضور و مشارکت از سوی خانواده، برای تجربه و رضایت گردشگر و همچنین برای توسعه پایدار مقصد و جامعه محلی، امری بسیار حیاتی است.

  مشاور استاندار قزوین یادآور شد: ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی همراه با فعالیت‌ها و خدماتی که برای شناخت و معرفی بوم انجام می‌شود، در مناطق روستایی و بکر طبیعی یا بافت‌های تاریخی شکل می‌گیرد و توسط خانواده‌های کارآفرین و جامعه محلی علاقه‌مند به گردشگری اداره می‌‌شوند.

  وی عنوان کرد: این اقامتگاه بوم‌گردی که اولین آن در سطح استان بشمار می‌آید، منزل مسکونی یکی از اهالی و متقاضیان روستا بوده که با حفظ ظاهر و ساختار بومی آن و پس از اعمال برخی دستورالعمل های مربوطه، مجوز آن از سوی این اداره کل صادر شد.

  ملکی در پایان اذعان داشت: راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی، یکی از طرح‌های ویژه سازمان متبوع و اداره کل استان برای توسعه گردشگری در روستاها و مناطق دارای چشم اندازها و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی است و هدف از آن توسعه بوم‌گردی و طبیعت گردی و ایجاد شغل و درآمد برای اهالی بومی و محلی است.

   

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  3 − = یک