گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۷/۲۴ - ۰۷:۴۷


  مسؤول آنش‌نشانی شهرداری شهر آبیک:
  رعایت نکات ایمنی در نصب وسایل گرمایشی امنیت را به خانواده‌ها هدیه می‌دهد مسؤول آنش‌نشانی شهرداری شهر آبیک اظهار داشت: رعایت نکات ایمنی در نصب وسایل گرمایشی امنیت را به خانواده‌ها هدیه می‌دهد.

  علی جباری مسؤول آنش‌نشانی شهرداری شهر آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ با اشاره به نزدیک شدن به فصل سرما و نکاتی در مورد نصب واسیل گرمایشی اظهار داشت: فضای دودکش مجزا برای دستگاه‌های دارای سیستم احتراق داخلی مانند آب گرمکن، بخاری قرار دهید.

  وی افزود:  قطر لوله دودکش در خروجی ساختمان می‌بایست برابر یا بزرگتر از قطر لوله خروجی دستگاه گاز سوز باشد. دودکش نباید در تماس مستقیم با شیشه پنجره باشد زیرا در اثر حرارت باعث شکستن شیشه می‌شود و این امر به خودی خود خطر آفرین است. عبور دودکش از فضای داخل حمام و سقف کاذب ساختمان مجاز نیست زیرا این امر باعث پوسیدگی دودکش می‌شود.

  جباری متذکر شد: محل اتصالات دودکش می بایست کاملا بررسی شود و از آب بندی و ثبات آن اطمینان حاصل گردد. اطراف دودکش‌های موجود در موتورخانه به منظور جلوگیری از نشط گاز مونواکسید کربن به محیط موتورخانه و ساختمان باید کاملا دودبند شوند. دوکش وسایل گازسوز و هواکش نباید از یک کانال یا لوله عبور داده شوند.

  این مسؤول اضافه کرد: جنس دودکش می‌بایست مقاوم در برابر حرارت و بدون منفذ و نشتی باشد، استفاده از لوله‌های پلاستیکی و آکاردئونی آلومینیم مجاز نیست. دودکش می‌بایست از ورقه‌های ضخیم گالوانیزه و یا لوله‌ی سیمانی انتخاب شود. کانال دودکش باید از بالا و پایین با هوای آزاد در ارتباط باشد.

  مسؤول آنش‌نشانی شهرداری شهر آبیکعنوان کرد: سطح دودکش‌های تو کار می‌بایست حد اقل یک متر از کف پشت بام بالاتر بوده و از دیوارهای کناری هم به اندازه‌ی یک متر فاصله داشته و همچنین مجهز به کلاهک H باشند. هنگام اضافه کردن طبقه‌ی جدید به ساختمان، دودکش‌های قدیمی را به صورت عمودی و استاندارد ادامه داده و می‌بایست احتیاط لازم جهت جلوگیری از سقوط مصالح به داخل دودکش که موجب مسدود شدن آن می‌شود را اتخاذ نمود.

  وی یادآور شد: به منظور جلوگیری از بازگشت دود وسایل گاز سوز از طریق دودکش به محیط و همچنین دریافت هوای مورد نیاز جهت سوختن، در ساختمان‌ها می‌بایست در قسمت زیرین درب ورودی ساختمان‌ها دریچه تهویه کرکره‌ای یا آیفونی به طول ۲۰*۵۰ تعبیه شود. همچنین زیر درب اتاق خواب‌ها باید به اندازه‌ی ۳ تا ۵ سانتی متر باز باشد.

  جباری گفت: به منظور تامین هوای مورد نیاز وسایل گازسوز همچون آبگرمکن دیواری و زمینی در محیط‌هایی با فضای محدود باید دریچه‌ی هوای مناسب در پشت دستگاه تعبیه شود. دودکش نباید به صورت افقی با کلاهک یا بی‌کلاهک زیر سقف و بالکن نصب گردد. دودکش مورد استفاده در بخاری‌های دیواری جهت استفاده در فضاهای عمومی می‌بایست حداکثر در ارتفاع ۱۲۰ سانتی‌متری نصب شود.

  وی مطرح کرد: دودکش مناسب جهت استفاده در شومینه بایستی دارای قطر ۱۵ سانتی‌متر باشد. زیرا امکان بازگشت دود در شومینه وجود دارد. دودکش شوفاژ متناسب با ظرفیت آن متفاوت است اما برای شوفاژ با حداقل ظرفیت قطر حداقل ۲۰ سانتی‌متری مناسب می‌باشد. دودکش مورد نیاز آبگرمکن‌های دیواری از قطر ۱۵ سانتی متر به بالا پیشنهاد می‌شود. دودکش مناسب در پکیج به علت مصرف بالای آن از قطر ۱۵ سانتی‌متر به بالا مناسب است.

  این مسؤول افزود: قرار گرفتن خروجی دودکش در فضای بین دو ساختمان می‌تواند منجر به ورود گاز مونواکسید کربن از طریق منافذ به هر یک از ساختمان‌ها شود. همچنین نشست ساختمان‌ها ممکن است موجب بسته شدن مسیر خروج دود گردد که به این دلایل این کار کاملا غیر مجاز است. شیب لوله‌های افقی در داخل واحدها می‌بایست رو به بالا (مثبت) باشد.

  مسؤول آنش‌نشانی شهرداری شهر آبیک تصریح کرد: ارتفاع قسمت‌های عمودی دودکش بایستی حداقل ۳ برابر طول قسمت‌های افقی آن باشد و ارتفاع بخش عمودی نبایست از یک متر کمتر باشد. استفاده از سیستم‌های مرکزی مانند شوفاژ مانع از درزبندی و بستن منافذ نخواهد شد و اتفاقا این عمل باعث کاهش مصرف انرژی نیز می‌شود.

  وی هشدار داد: دودکش‌های عمودی می‌بایست توسط بست‌های مناسب به دیوار متصل شوند و همچنین وزن آن‌ها توسط پایه‌های مخصوص مهار شوند. استفاده از زانو و پیج و خم‌های زیاد در مسیر دودکش به علت کاهش کارایی دودکش جایز نیست. در صورت استفاده از زانوی ۹۰ در دودکش می‌بایست به ارتفاع بخش عمودی اضافه شود.

  وی مطرح کرد: سیستم گرمایشی مناسب در آپارتمان‌های زیر ۵۰ متر شوفاژ، فن‌کویل، داکت‌اسپیلت یا گرمایش از کف و یا نهایتا بخاری می‌باشد و بهتر است از دیگر ابزار گرمایشی مانند پکیچ استفاده نشود. ساخت حمام در کنار شوفاژ جایز نیست. استفاده‌ی همزمان شومینه و بخاری در واحدهای کوچک توصیه نمی‌شود.

  جباری در پایان اظهار داشت: استفاده از لوله‌های فلزی و سیمانی از پیش ساخته به دلیل دارا بودن لبه صاف مجاز نمی‌باشند. اتصالات می‌بایست از نوع نر و ماده باشند. استفاده از دودکش‌های آجری به علت داشتن منافذ زیاد جایز نیست.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 − = یک