گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۷/۱۸ - ۱۲:۴۸


  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک خبر داد
  اعزام ۹۵ مبلغ و مبلغه در روستاهای شهریتان آبیک به مناسبت دهه اول ماه محرم رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، از اعزام ۹۵ مبلغ و مبلغه به روستاها و شهرهای شهرستان آبیک به مناسبت دهه اول ماه محرم خبر داد.

  حجت‌الاسلام محمدصادق جانمحمدی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ از اعزام ۹۵ مبلغ و مبلغه به روستاها و شهرهای شهرستان آبیک به مناسبت دهه اول ماه محرم خبر داد و گفت: مبلغان و ملبغه‌ها در روستاها و شهرها علاوه بر اقامه نماز جماعت به بیان احکام شرعی، تبیین تاریخ اسلام، فلسفه قیام امام حسین(ع) و بیان احکام شرعی می‌پردازند.

  وی با اشاره به اینکه از این تعداد ۷۵ نفر مبلغ و ۲۰ نفر مبلغه هستند، گفت: مهم‌ترین وظیفه مبلغان دینی تبیین فرهنگ واقعی عاشور است.

  حجت‌الاسلام جانمحمدی با بیان اینکه تبیین چرایی واقعه کربلا و عاشورا و بیان درس‌های عاشورا از مهم‌ترین وظایف مبلغین دینی در ماه محرم است، اذعان کرد: علاوه بر نوحه‌خوانی و سینه‌زنی که جنبه احساسی کار را در بر دارد، جنبه سخنرانی در هیئت‌های مذهبی نهادینه شود که این، بعد عقلانی هیئت‌های مذهبی را در بر می‌گیرد.

  این مسؤول با تأکید بر دقت لزوم رعایت مطابقت مرثیه‌ها با روایت‌های تاریخی مستند، از سوی مداحان در مراسم عزاداری امام حسین(ع) خاطرنشان کرد: بازرسی و نظارت لازم بر محتوای اشعار، نوحه و مرثیه مداحان در دستور کار قرار دارد.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی با بیان اینکه اگر عاشورا نبود چیزی از اسلام ناب محمدی در روزگار کنونی باقی نمی‌ماند، گفت: نهضت امام حسین(ع) و واقعه عاشورا رمز ماندگاری اسلام ناب محمدی است.

  این مسؤول با اشاره به اینکه روحانیون حاضر در مساجد و روستاها حتما باید از سازمان تبلیغات مجوز داشته باشند، گفت: درصد بسیار کمی به عنوان نمونه نیم درصد از مداحانی که فاقد مجوز هستند، از آلات موسیقی استفاده می‌کنند که جمع‌آوری آلات صورت می‌گیرد.

  حجت‌الاسلام جانمحمدی با بیان اینکه تبیین چرایی قیام امام حسین(ع) و بیان اهداف قیام سالار و سرور شهیدان و آشکار کردن ماهیت حکومت بنی امیه از مهمترین وظایف مبلغین اعزامی در ماه محرم است، افزود: اگر هیئت‌های مذهبی جنبه‌های احساسی و عقلانی را با یکدیگر به صورت متعادل دنبال کنند، بسیاری از مشکلات موجود با نهادینه کردن این موضوع رفع می‌شود.

  وی بر پرهیز هیئت‌های مذهبی از تجمل‌گرایی و حمل شمایل و تصاویر در دسته‌های عزاداری تأکید کرد و گفت: حمل تصاویر و شمایلی که وارد هیئت‌های مذهبی شده، ارتباطی با راه، هدف برگزاری مراسم و قیام امام حسین(ع) ندارد، بنابر این برخورد سلبی و نبایدها، مشکلی رفع نمی‌شود بلکه باید نهادهای معتبر با بهره‌گیری از هنرمندان،‌ فعالیت‌هایی را جایگزین کنند.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک گفت:مبلغین باید با آسیب شناسی عزاداری ماه محرم،در خصوص تحریفات و انحرافاتی که از سوی بدخواهان اباعبدالله الحسین(ع) به مراسم های عزاداری سرور و سالار شهیدان وارد شده است،روشنگری کنند.

  حجت‌الاسلام جانمحمدی در پایان کرد: مداحان باید از مداحی اشعار بی‌محتوا، بدون معنا و بدون سند در مداحی‌ها دوری کنند و از اشعار آیینی، سنتی، مذهبی و روضه‌های با منابع معتبر، مستند و موثق استفاده کنند تا از معنویت مراسم عزاداری و سوگواری امام حسین (ع) کاسته نشود.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  8 + = سیزده