گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۷/۱۵ - ۱۰:۱۴


  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک
  آلات موسیقی و علامت‌ها در دستجات عزاداری شور حسینی را کاهش می‌دهد دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک، گفت: آلات موسیقی و علامت‌ها در دستجات عزاداری شور حسینی را کاهش می‌دهد.

  احمدزاده دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ عنوان کرد: در خصوص حمل علامت‌ها که در ماه محرم به مناسبت عزای حسینی رواج پیدا کرده است باید با نظر مراجع اقدام شود. اگر آن‌ها صحیح نمی‌دانند ما نیز به عنوان مثال باید از نظریات مراجع اقدام کنیم و با بالا بردن آگاهی فرهنگ سید شهدا را تحت شعاع قرار ندهند.

  وی با اشاره به اینکه آلات موسیقی و علامت‌ها در دستجات عزاداری شور حسینی را کاهش می‌دهد، مطرح کرد: طبل و ساز و دقول شور عزارای را کاهش می‌دهند و مانع شور حسینی می‌شود. شور حسینی یعنی آگاهی دادن و آگاهی گرفتن در خصوص فرهنگ عاشورا و رشادت شهدا به جوانان.

  احمدزاده تصریح کرد: بلند بودن صدای طبل نشاندهنده شور نیست فخر فروشی از لحاظ آلات موسیقی درست نیست.

  این مسؤول بیان داشت: برپا کنندگان ایستگاه صلواتی اگر در امورات نظم و انضباط شهری مشکلی ایجاد نکند بلامانع است اما اگر تخلفی صورت بگیرد با برپا کنندگان ایستگاه صلواتی برخورد صورت می‌گیرد.

  دادستان عمومی و انتقلاب شهرستان آبیک متذکر شد: کشتار غیر مجاز دام به عنوان و پوشش قربانی و عرضه آن در قصابی‌ها ممنوع و جرم است و بنا به ۶۷۸ و در سال ۷۵ به انجام کشتار غیرمجاز و تهدید سلامت عمومی مجازات حبس دارد‌. عرضه گوشت در قصابی‌ها ضبح آن باید بنا به تأیید دامپزشکی باشد مگرنه جرم محسوب می‌شود.

  وی با اشاره به وجود علامت ها در دستجات عزاداری آبیک، عنوان کرد: علامت‌های موجود در دستجات عزاداری اغلب هیچ همخوانی با اهداف اهل بیت و امام حسین(ع) و فلسفه عزاداری ندارد.

  احمدزاده اظهار داشت: گاهی نقوشی به عنوان علامت دستجات انتخاب می‌شود که مسؤولان هیئت‌ها خوشان هم معنی آن را نمی‌دانند. این اشکال بر روی علامت‌های دستجات عزاداری در برخی از مواقع به طور عمد اضافه می‌شود که آسیب‌های بسیاری را به دستجات عزاداری حسینی وارد خواهد کرد.

  این مسؤول خاطرنشان کرد: عزاداری موضوعیت نداشته بلکه طریقی است که مومن را با خود همراه می کند و مجلس تعزیه امام حسین(ع) صرفا مجلسی برای اشک ریختن نیست و مجلس عشق و معرفت و ارادت و مجلس ادای حق است.

  وی افزود: آنچه که باید دانست این است که بدعت گذاری ها در این مراسم باشکوه، موجب دور شدن جوانان از فلسفه و هدف قیام عاشورا می شود به ویژه با توجه به گسترش فناوری های نوین تکثیر و نصب تمثال های غیرواقعی از اهل بیت (ع)، استفاده از آلات موسیقی در دستجات عزاداری، خواندن مرثیه با وزن و آهنگ های غنا، ارائه سبک های موسیقی پاپ به جای عزاداری سنتی، استفاده از علامت ها با نصب در مقابل خیمه و محل تشکیل هیات ها و به حرکت درآوردن پیشاپیش این نمادها در دستجات عزاداری این مراسم را دچار ناهمگونی کرده است.

  احمدزاده در پایان نیاز دنیای امروز به تفکر امام حسین(ع) را یادآوری کرد و اظهار داشت: ما باید به تفکر حسین(ع) بیشتر گریه کنیم تا بر مصیبت‌های ایشان و بدانیم که دنیا به تفکر حسین(ع) محتاج است، چراکه حسین(ع) گفته دین نداری حریت داشته باش یعنی تفکری که دنیای امروز تشنه آن است.

  انتهای خبر/

   

   

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  هفت − = 2