گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۵/۰۷/۱۳ - ۱۳:۲۳


  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک خبر داد
  برخورد قاطع دستگاه قضا با قمه‌زنی در آبیک دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک از برخورد قاطع دستگاه قضا با قمه‌زنی در آبیک خبر داد و گفت: طبق قانون قمه‌زنی مصادیق قدرت‌نمایی با قمه است که موجب ماده ۶۱۷ مصوب ۱۳۷۵ که هر گونه تظاهر و قدرت نمایی به وسیله چاقو جرم است.

  سعید احمدزاده دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک امروز در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه آبیک؛ با اشاره به اینکه دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبیک تأمین امنیت و رفاه عزاداران و شهروندان این شهرستان در مراسم عزاداری را در دستور کار قرار داده است، گفت: در راستای تعمین امنیت شهروندان آبیکی اقداماتی خوبی صورت گرفته است که با خیال راحت می‌توانند به مراسمات بپردازند‌.

  وی با بیان اینکه در مراسمات محرم باید از موارد حاشیه‌ای و بدعت‌ها پرهیز کرد، اظهار داشت:اگر فردی قصد ایجاد یک ایستگاه صلواتی مازاد بر سازمان داشته باشد باید از مقامات مسؤول مجوز دریافت کند. نباید عزاداری‌ها خللی در امنیت و نظم جامعه مردم ایجاد کند.

  احمدزاده با تبریک هفته نیروی انتظامی اظهار داشت: با بضاعت کم خدمات خوبی را ارائه می‌دهند و در تمامی مراسمات در خط مقدم نظم‌بخشی حضور دارند و امروز نیز به همین کیفیت با هماهنگی با نیروی انتظامی بنا بر این شد با توجیهات هییت امنای مساجد این تجمعات حسینی باعث ایجاد اخلال در نظم و رفاه حال مردم نباشد.

  این مسؤول با اشاره به اقدامات دادستانی در بحث پیشگیری مطرح کرد: نصب بنرهای توجه به پیشگیری و با مناسبت ماه محرم فرمایشات امام حسین(ع) را از طریق ستاد پیشگیری از وقوع جرم صورت گرفته است.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک هشدار داد: قمه‌زنی‌ها با توجه به اینکه اکثر مراجع آن را ممنوع و حرام اعلام کردند. هرچند عده‌ای از روی جهل این کار را انجام می‌دهند که از دهه گذشته با اطلاع‌رسانی مرتفع شده و همه می‌دانند که قمه‌زنی ممنوع است آن‌ها می‌توانند با اهدای خون یک ثواب و اجر اخروی برای خود داشته باشند جان یک عده‌ای را نیز نجات دهند.

  وی افزود: از حدود ۲۵ سال پیش با فتوای مقام معظم رهبری که قمه زنی را حرام اعلام کردند. در قانون نیز این امر از مصادیق قدرت نمایی با قمه است که این موضوع موجب قانون ماده ۶۱۷ مصوب ۱۳۷۵ که هر گونه تظاهر و قدرت نمایی به وسیله چاقو جرم است و مجازات آن تا ۲ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق در نظر گرفته شده است.

  احمدزاده با تأکید بر اینکه افراد مذهبیو معتقد هیچگاه دست به قمه‌زنی نمی‌زنند، مطرح کرد: کسانی که این کار را انجام می‌دهند اغلب سوابق سوی کیفری و از نظر اعتقادی و دینی در جایگاه مناسبی نیستند زیرا یک فرد معتقد می‌داند که آسیب رساندن به بدن حرام است.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک در پایان متذکر شد: شیعه انگلیسی که لب به تهمت و حرمت‌شکنی می‌زنند و موجب تفرقه در جامعه می‌شود که جز این قشر محدود انحرافی هیچ قومی قمه‌زنی را مجاز نمی‌دانند که از نظر عرفی و اخلاقی این عمل نشاندهنده یک عمل قبیه است و موجب وهم، ترس و حشت عموم مردم می‌شود که با تمامی مجرمین در این راستا و قمه‌زنها برخورد شدید خواهیم کرد و نظارت دائم بر این موضوع دارین هم از طرق اخبار مردمی و اطلاعات نیروی انتظامی در حتال رصد است و در فرض مواجهه با چنین موضوعی به شدت برخورد خواهد شد.

  انتهای خبر/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سه × = 21