گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۱۱/۲۵ - ۰۸:۵۶


  ترکیه
  وزیر خارجه اسبق ترکیه: در سوریه دخالت کنیم، خاک خود را از دست می دهیم وزیر امور خارجه اسبق ترکیه هشدار داد که چنانچه کشورش در سوریه دخالت نظامی کند، ممکن است بخشی از خاک خود را از دست بدهد.

  به گزارش نگاه آبیک “یاشار یاکیش” وزیر امور خارجه اسبق ترکیه گفت: ترکیه اگر تصمیم به دخالت نظامی در سوریه بگیرد، مکن است با خطر از دست دادن بخشی از خاک خود در منطقه هاتای روبرو شود.

  وی تصریح کرد که ترکیه ممکن است بین دو منطقه اعزاز و جرابلس سوریه را برای حمایت از کسانی که آنها را “انقلابیون معارض” خواند، اشغال کند.

  یاکیش در گفت وگو با روزنامه “Today Zman” افزود: “جهان دخالت ارتش ترکیه در سوریه را نخواهد پذیرفت” و اگر ارتش ترکیه شکست بخورد، مسئولان سوری ممکن است خواهان منطقه هاتای به عنوان بخشی از خاک سوریه شوند.

  وی افزود: “ارتش ترکیه اگر تصمیم به دخالت زمینی در سوریه بگیرد، مجبور خواهد بود تا با نیروهای روسیه مواجه شود.”

  یاکیش هشدار داد: “مسئولان روسیه منتظر دلیلی برای مجازات شدید ترکیه در پاسخ به اقدام نیروی هوایی ترکیه در سرنگون کردن جنگنده سوخوی ۲۴ روسیه بوده‌اند”.

  بشار اسد در تازه‌ترین مصاحبه خود به دخالت های عربستان و ترکیه در سوریه اشاره کرده و گفت: ما احتمال دخالت زمینی عربستان و ترکیه را در سوریه بعید نمی‌دانیم.

  ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه چند روز پیش تاکید کرد: هرگونه دخالت زمینی در خاک سوریه بدون موافقت دولت سوریه تجاوز است، تجاوز هم طبعا مقاومت را ایجاب می‌کند که وظیفه هر شهروند سوری است و ما تاکید می‌کنیم که هر متجاوزی با تابوت به کشورش باز خواهد گشت.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  8 + دو =