گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۳/۱۲ - ۱۰:۰۰


  پخش آهنگهای مبتذل در باشگاههای زنانه در آبیک این صداهای گوش خراش ما را به تأمل وا میدارد، به راستی مادرانی که امید ما برای آینده سازان این مرز و بوم هستند، به بهانه انجام ورزشهایی مانند ایروبیک به شنیدن آهنگها مخرب و مبتذل میپردازند، و با انجام این کار روح خود را تخریب میکنند.

  نگاه آبیک: زنان بیش از نیمی از جمعیت کشور و متقابلا جمعیت شهر آبیک را تشکیل می دهند، افرادی که مسئولیت خطیر تربیت نسل آینده ایران را بر عهده دارند. روند توسعه زندگی شهری و تغییر الگوهای حرکتی روزانه و در نتیجه کاهش فعالیت های حرکتی به ویژه در بانوان، اندام ها و عضلات آنان را تحت تاثیر و خطر جدی کم تحرکی و ضعف های جسمانی قرار داده است.

  با عبور از  کوچه ها و خیابان های شهرمان که هر کدام با نام شهید گلگون کفنی مزین شده است، در برخی از نقاط شهر با صداهای گوش خراشی مواج می شویم، و وقتی نزدیک تر می شویم، خود را مقابل یک باشگاه ورزشی بانوان می بینیم، چنان صدایی به گوشمان می خورد که ناخودآگاه چشمان به سر در این مکان دوخته شد تا ببینم این چه مکانی است که تا این حد آزادانه عمل می‌ کند.

  این صداهای گوش خراش ما را به تأمل وا می دارد، به راستی مادرانی که تنها امید ما برای آینده سازان این مرز و بوم هستند، به بهانه انجام ورزش هایی مانند ایروبیک به شنیدن آهنگ ها مخرب و مبتذل می پردازند، و با انجام این کار روح خود را تخریب می کنند.

  حس کنجکاوی وادارم می کند تا وارد این باشگاه ورزشی شوم، همان‌ طور که پله‌ ها را طی می‌ کنم با خود می‌ اندیشیم که چه بهانه‌ ای برای ورود خود پیدا کنم تا اینکه به ذهنم رسید از قیمت‌ ها و زمان حضور بانوان و آقایان سئوال کنم.

  slider-1

  وارد سالنی شدم که چندان بزرگ نبود، تابلویی ای بزرگ توجه من را به خود جلب کرد که بالای دستگاه ورزشی نصب و بر روی آن نوشته شده بود «استفاده از این دستگاه به مدت ۱۰ دقیقه با قیمت….!»

  صدای موزیک سالن را می‌ لرزاند و افراد حاضر با لباس‌ های مختلف که هیچ کدام به لباس های ورزش شباهت نداشت، مشغول انجام حرکات ورزشی بودند. خبری از لباس فرم نبود.

  همه در مقابل آیینه ایستاده و حرکاتی موزون را اجرا می‌ کردند، مشخص نبود مربی کیست، اما از توی آیینه یک نفر من را که با تعجب با چشمانم سالن را به طور کامل بررسی می‌ کردم دید و با اشاره خواست که منتظر بمانم.

  وقتی به نزد من آمد، از وی سئوال کردم «همیشه همین موزیک پخش می‌ شود؟» جواب داد:« نه خودتان هم می‌ توانید موزیک‌ هایی را که دوست دارید پیشنهاد بدهید، اگر همه پسندیدند پخش می‌ شود».

  شوال خودم را طور دیگری بیان کردم و گفتم: «منظورم این است این موسیقی‌ ها غیر مجاز هستند» در جوابم گفت: «ای خانم، این موسیقی‌ ها خودش مشتری جذب می‌ کنه».

  حال جای این سوال است، که چه کسی باید بر روی این گونه مسائل نظارت داشته باشد، چه کسی پاسخگوی ضربه هایی که به مادران و نسل های آینده ما وارد می شود، را خواهد داد.

  آیا بانوی مسلمان ایرانی همانگونه که به فکر حفظ ظاهر خود می باشد، آیا فکری هم به حال روح خود می کند، آیا کودک معصومی که به همراه مادرش در ساعات اولیه صبح به باشگاه رفته و در هنگام خروج تحت تأثیر موسیقی های غیرمجاز و حرکات موزون درون باشگاه قرار گرفته، و در هنگام خروج از باشگاه این تأثیر خود را به وضوح نشان می دهد، آیا این کودک می تواند آینده ساز کشورمان باشد، آیا می تواند با سبک زندگی اسلامی و ایرانی به زندگی خود ادامه دهد؟

  247204_408

  یکی دیگر از مسائل قابل توجه در برخی از باشگاه‌ ها وجود دارد، کمبود امکانات ورزشی و فضای نامناسب و غیر استاندارد است که باعث شده تا سرویس‌ دهی مناسبی به مراجعین انجام نگیرد و این امر باعث آسیب رساندن به بانوان می شود.

  از اجاره ساعتی دستگاه‌ های ورزشی در باشگاه‌ ها تا سایر مسائل؛ متاسفانه مدیریت بعضی از باشگاه‌ های ورزشی علاوه بر این که از افراد ماهانه مبلغی را با عنوان شهریه دریافت می‌ کنند امکاناتی را نیز به صورت اجاره‌ ای در اختیار ورزشکاران قرار می‌ دهند.

  به طور مثال در باشگاهی افراد باید برای استفاده از دستگاه تردمیل که جز امکانات ورزشی باشگاه است هزینه پرداخت کرده تا بتوانند دقایقی را که مدیریت تعیین کرده از این وسیله استفاده کنند که این کار خلاف قوانین به حساب می‌ آید چون زمانی که هنگام ثبت‌ نام هزینه دریافت می‌ شود پس نباید به صورت جانبی از طریق های مختلف از جمله دستگاه‌ های ورزشی کسب درآمد کرد.

  از دیگر معضلات موجود در باشگاه های زناه وی توان به عدم وجود فضای مناسب به عنوان رختکن اشاره کرد؛ در بعضی از باشگاه‌ ها فضای کافی و مناسب برای رختکن در نظر گرفته نشده است و عدم رعایت بهداشت از دیگر مشکلات به شمار می‌ آید.

  برخی از مربیان نیز از فضای باشگاه به عنوان کلاس آموزش رقص استفاده می‌ کنند و به بهانه ایروبیک موزیک‌ های غیر مجاز و مخرب پخش کرده و به اجرای حرکات موزون می‌ پردازند که این رفتارها متناسب با شهر شهید پروری مانند آبیک نیست که از هرگوشه شهر یک شهید نقدیم این انقلاب شده است.

  متاسفانه امروزه مشکلات جسمی و روحی بسیار زیادی بر بانوان غلبه کرده و همین امر موجب شده است تا شاهد بی‌ حوصلگی و عدم توانایی‌ هایی در زنان باشیم. ورزش افراد را در برابر بیماری‌ ها مقاوم می‌ سازد و در توانایی‌ های روحی و جسمی آن ها تاثیر چشمگیری می‌ گذارد.

  va4-465

  افسردگی را از جمله بیماری‌های روحی است، افسردگی از بیماری‌ های روحی رایج در میان زنان است که ورزش می‌ تواند یکی از بهترین راه‌ های درمان آن باشد و از بروز چنین مشکلی که پس از مدتی علاوه بر خود فرد ممکن است فرزندان و همسر او را نیز دچار کند، جلوگیری کند.

  همانطوز که می دانیم هر دارو عوارض خاص خود را دارد، اگر افرادی که مبتلا به این بیماری شده‌ اند به جای استفاده از قرص‌ های اعصاب و داروهایی که عوارض‌ جانبی زیادی برای آن ها دارد به ورزش پناه ببرند قطعا زودتر به نتیجه خواهند رسید و مشکلات عصبی از فرد دور می‌ شود. اگر زنان در هفته سه ساعت به ورزش به شکل صحیح بپردازند قطعا بخش عظیمی از مشکلات آن ها برطرف می‌ شود و برای تقویت روحیه فرد نیز تاثیر فراوانی دارد.

  گفتنی است که بانوان ایرانی باید بدانند، هدف از ورزش چیست؟ اصلا نحوه صحیح ورزش کردن چگونه است؟ در دین مبین اسلام چه توصصیه هایی در مورد ورزش و نوع آن شده است؟

  آیا غیر از این است ه بزرگمردانی مانند حضرت امام خمینی(ره) فرمودند: همانطور که با ورزش قوت جسمانی خودتان را تقویت می کنید، قوای روحی خودتان را هم تقویت کنید.

  انتهای یادداشت/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  6 + = هشت