گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۳/۱۰ - ۰۸:۲۶


  برگزاری مراسم ارتحال فرصتی تبعین اندیشه های امام به نسل چهارم با نزدیکتر شدن به سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، مسئولین میتوانند از این فرصت برای نهادینه کردن آرمانها و اندیشه های امام به نسلهای سوم و چهارم استفاده کنند.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، امام خمینی(ره) مردم ایران را از قفس رژیم ستم شاهی و استکبار و استعمار آزاد کرد به همین دلیل نیز همه مردم و مسئولان مدیون بنیان گذار نظام اسلامی هستند. گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و بزرگداشت سالگرد ارتحال ملکوتی وی وظیفه ای شرعی و ملی است، باید برگزاری این گونه مراسم ها به صورت مردمی و با عاملیت مردم باشد.

  حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی، امام جمعه شهر آبیک، در گفت وگو با نگاه آبیک، با اشاره به تقارن ایام ولات حضرت صاحب الزمان (عج) با سالروز رحلت جانسوز حضرت امام خمینی (ره) و انجام هماهنگی های لازم جهت اجرای برنامه های مناسب به منظور بزرگداشت هر ۲ مناسبت، گفت: در نیمه شعبان یک حساسیت خاصی وجود دارد و مردم به بهترین وجه این میلاد پرخیر و برکت را با آذین بندی و چراغانی خانه ها، مساجد، هیئت های مذهبی، کوچه ها و خیابان ها و برگزاری مراسم های مختلف انجام می دهند و یک تحول زیبایی بوجود می آید.

  وی با بیان اینکه در روز ۱۳ خرداد ماه که روز ولادت است و یک روز قبل هیچ گونه محدودیتی از نظر برگزاری مراسم نداریم، ادامه داد: ما در شب ۱۲ خرداد و روز ۱۳ خرداد هیچ گونه محدودیتی در ارتباطی در با برگزاری مراسم جشن نداشته و در واقع مردم می توانند اقدام به برگزاری جشن و مراسمات شادی خود را داشته باشند اما از بعدازظهر روز ۱۳ خرداد فضای این جشن ها به حداقل می رسد.

  این مسئول در مقوله تبیین شایسته بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: آرزو می کنم خارج از فضای جناح بندی های سیاسی تمام اقشار بتوانند با اطمینان و آرامش برداشت های خود را از امام راحل داشته باشند و حتی اگر نقدی عالمانه دارند بیان کنند و هیچکس از تبیین شخصیتی امام خمینی (ره) نگران نشود.

  81628078-6487575

  حجت الاسلام موسوی، هدف از برگزاری مراسم ارتحال امام (ره) را تبیین اندیشه های بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست و عنوان کرد: ستاد ارتحال امام به این نتیجه رسیده است که امروز هم در غیاب امام هم جامعه نیاز به تبیین اندیشه های امام را دارد لذا هدف از برگزاری مراسم امام تبیین اندیشه های امام است نه مراسم ختم و نوع تبلیغات مراسمات در مساجد و مراکز فرهنگی در ارتباط با جایگاه امام و فرمایشات امام است و  این بو و رنگ را در جامعه ایجاد می کند که بعد از این همه سال از ارتحال امام(ره) هنوز هم اندیشه های امام برای ما ارزشمند است.

  وی در پایان، تقاضا جهت اعزام و شرکت در مراسم ارتحال حضرت امام خمینی (ره) بسیار زیاد توصیف کرد و اظهار داشت: ستاد ارتحال نتوانسته جوابگوی این خیل مشتقان و عاشقان پیرجماران باشد و با توجه به محدودیت های از ایاب و ذهاب، خوراک و پذیرایی و این که کل سیستم نمی توان برای اعزام افراد پاسخ گوی همه تقاضاها باشد ولی برای بخش وسیعی جهت اعزام تمهیدات لازم پیش بینی شده و ما هم ساله از نظر اعزام افراد جهت شرکت در مراسم رتبه خوبی را بدست می آوریم و ما برای مابقی افراد که نتوانسته اند در مراسم تهران حضور پیدا کنند، مراسم های خاصی در مرکز استان و سایر شهرستانها تدارک دیده و عموم مردم می توانند در آن شرکت کنند.

  حمید بغدادی معاون فرماندار شهرستان آبیک، نیز در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار داشت: در روز چهاردهم خردادماه مراسم به صورت عمومی در سطح استان برگزار و عموم مردم در آن شرکت خواهند کرد. در این مراسم با سخنرانی و قرائت دعای کمیل و روز جمعه با قرائت دعای ندبه انجام می شود.

  وی در رابطه با برگزاری بیست و دومین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: بزرگداشت مطلوب ارتحال حضرت امام خمینی (ره) به تحقق چهار هدف تجلیل شایسته، تبیین شایسته، تسهیل شایسته و تحکیم شایسته است.

  بغدادی در رابطه با تجلیل شایسته از امام راحل گفت: بایستی در این مسیر شرایطی مهیا شود که همه علاقه مندان در منظر جهانیان بتوانند حضور خود را به نمایش بگذارند.

  این مسئول در ادامه با اشاره به تعدد پایگاه های اطلاع رسانی و رسانه ای در کشور گفت: ما برای تبیین جایگاه امام (ره) زیرساخت های بسیاری را داریم اما فراتر از آن باید شرایطی مهیا شود که همه اقشار از کوچک تا بزرگ بتوانند در رابطه با امام سخن گفته و از ابعاد شخصیتی ایشان فرازی را داشته باشند.

  معاون فرماندار شهرستان آبیک، در ادامه تصریح کرد: لازم نیست که بحث تبیین شخصیتی امام منحصر به ایام ارتحال امام خمینی باشد بلکه به تبیین شخصیت امام باید در طی سال و به صورت متناوب بپردازیم.

  وی در رابطه با تسهیل در معرفی امام (ره) نیز گفت: تسهیل در معرفی امام کلید حل بسیاری از مسائل ما بوده و به واقع تسهیل معرفی امام در گرو ساده کردن برقراری ارتباط با بنیانگذار جمهوری اسلامی است.

  n00265232-t

  بغدادی با تاکید بر اینکه ما نباید در معرفی امام راحل به الفاظ و لغاتی سخت متوسل بشویم، گفت: ما باید امام را اسلام شناسی فقیه به جامعه معرفی کنیم که حداقل ۶۰ سال از عمر خود را برای شناختن ابعاد مختلف دین اسلام سپری کرده و وقتی در این زمینه به اوج رسید همانند انبیا به جامعه مراجعه کرده و پاسخگوی نیاز همه اقشار جامعه شد.

   وی در ادامه تصریح کرد: باید همه بت ها و توهماتی که در رابطه با نزدیک شدن به امام مطرح می شود را شکست و مردم را به این واقعیت واقف کرد که برقراری ارتباط با امام (ره) بسیار آسان بود و همچنین امام نیز خیلی راحت با جامعه ارتباط برقرار می کرد.

  معاون فرماندار شهرستان آبیک،  در ادامه گفت: این برداشت غلطی است که بگوییم “هر کسی برداشت خاص خود را از امام (ره) داشته باشد کافر است” زیرا پیش یا بعد از انقلاب ما شاهد حضور میلیون ها انسان در صحنه راهپیمایی ها بودیم و وقتی از آن ها سئوال می شد که ولایت فقیه چیست می گفتند نمی دانیم ولی جاذبه شخصیت ولایت این گونه بود که حتی انسان هایی که درک درستی از اسلام و ولایت فقیه نداشتند برای جانبازی و فداکاری در راه امام پیشتاز می شدند.

  بغدادی در پایان گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، تصریح کرد: این چه تجلیلی از امام راحل است که بگوییم کسی پس از پنجاه سال در کنار امام بودن بنیانگذار جمهوری اسلامی را نمی شناسند. هیچکس نباید با انگیزه سیاسی و به نام امام کسی را متهم به عدم شناخت از امام بکند.

  حمزه برین فرمانده سپاه ناحیه امام صادق شهرستان آبیک، در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، پیرامون مراسم بزرگداشت ارتحال امام خمینی(ره)، تصریح کرد: من تنها یک نفر را می شناسم که امام را به طور کامل شناخته و ابعاد شخصیتی ایشان را درست تبیین می کند و آن جانشین خلف ایشان مقام معظم رهبری است.

  وی با اشاره به اهداف بزرگداشت رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی، اشاره کرد و گفت: ابتدا باید در جوانان راه های تسهیل شناخت آرمان های امام را نهادینه کنیم و بعد از تسهیل شناخت امام باید به تحکیم شایسته آن بپردازیم .

  برین با بیان اینکه ما همواره در مقابل دشمنانمان سربلند و مغرور هستیم و هیچ گاه شکست در برابر آن ها را نمی پذیریم گفت: امام (ره) در هیچ جا مغرور نبوده و همواره یکی از بزرگترین دغدغه های ایشان اختلاف و تفرقه در داخل کشور بود. تفرقه منجر به عدم تحمل رقیب می شود و هیچ قدرتی برای ثبات یک جامعه به اندازه اتحاد اثرگذار نیست.

  1678653

  فرمانده سپاه ناحیه امام صادق شهرستان آبیک،  با اعلام اینکه ما امروز حبل خدا را امام و ولایت فقیه می دانیم، گفت: هر کسی آهنگ تفرقه را به هر شکلی کوک بکند باید بداند که در سد محکم حاکمیت امام (ره) رخنه درست کرده است.

  وی در پایان گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، تأکید کرد: من امروز با افتخار اعلام می کنم بزرگترین هدف ما در برگزاری مراسم ارتحال امام (ره) وحدت است و از اینکه گفته شود می خواهند از این مراسم سوء استفاده کنند هیچ نگرانی ندارم.

  حجت الاسلام عبدالصمد رمضانی، امام جمعه موقت شهر آبیک نیز در گفت و گو  با خبرنگار نگاه آبیک، با تأکید بر مشارکت بیشتر در راستای برگزاری باشکوه تر این برنامه ها، اظهار کرد: امام خمینی(ره) مردم ایران را از قفس رژیم ستم شاهی و استکبار و استعمار آزاد کرد به همین دلیل نیز همه مردم و مسئولان مدیون بنیان گذار نظام اسلامی هستند.

  وی برگزاری هرچه با شکوه تر این مراسم را لازم و ضروری دانست و عنوان کرد: آشنایی نسل جوان با اهداف و آرمان های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مهمترین هدف از این اعزام هاست. بازخوانی اندیشه های بصیرت افزای امام خمینی (ره) و تجدید میثاق با آرما ن های امام راحل از دیگر اهداف برنامه های بزرگداشت سالروز ارتحال امام خمینی (ره) و اعزام کاروان های زیارتی برای مرقد امام راحل است.

  امام جماعت مسجد جامع شهر آبیک در پایان، هدف از اعزام این افراد به مرقد امام راحل (ره) را بیعت مجدد مردم آبیک با بنیانگذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری دانست و عنوان کرد: آیین بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) روز ۱۴ خرداد ماه با سخنان رهبر معظم انقلاب برگزار می شود.

  وی در پایان گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک،  تبیین افکار و اندیشه های امام خمینی (ره) برای نسل جوان را اقدامی لازم و ضروری برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن دانست و گفت: سالروز ارتحال امام خمینی (ره) فرصتی برای تبیین اهداف بلند انقلاب اسلامی و موفقیت های نظام در عرصه های مختلف بین المللی است.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  × شش = 48