گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۳/۵ - ۱۳:۵۶


  امام جمعه آبیک:
  کوتاهی رسانه ملی در زندگی جوانان به چشم می خورد امام جمعه آبیک با اشاره به پخش برخی برنامه های ضد فرهنگ اسلامی در رسانه ملی، خاطرنشان کرد: کم کاری زسانه ملی در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی در زندگی جوانان به وضوح دیده می شود.

  حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی امام جمعه شهر آبیک، در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، اقدامات رسانه ملی  را در گسترش فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی بسیار ناکافی دانست و عنوان کرد: یکی از مهمترین بخش هایی که مطالعات سبک زندگی در حوزه فرهنگ در آن نقش مهمی ایفاء کرده است، در بحث وسایل ارتباط جمعی و توسعه راهبردهای انتخاب رسانه ای و شناخت تفاوت ها و ویژگی های مخاطبان رسانه ها است.

   وی ادامه داد: در این دنیای وسیع رسانه و وسایل ارتباط جمعی، جوانان مخاطب مهم آن ها به شمار می روند و بیشتر از هر قشر دیگری در معرض هجمه این رسانه ها قرار دارند، و رسانه های مختلف بر سر تغییر دادن هویت و ضائقه فکری آن ها باهم به رقابت می پردازند.

  امام جمعه شهر آبیک، اضافه کرد: رسانه ها نقش مهمی در تبلیغ سبک های زندگی مختلف دارند. طیف سبک های زندگی با گونه های آرمانی که در رسانه ها طرح می شوند شاید محدود باشند ولی گسترده تر از سبک های زندگی ای هستند که افراد قاعدتا در زندگی روزمره خود در قالب آن ها جا می گیرند.

  وی با اشاره به مخاطبین رسانه ها که بیشتر آن ها را قشر جوان دربر می گیرد، متذکر شد: در این دنیای وسیع رسانه و وسایل ارتباط جمعی، جوانان مخاطب مهم آن ها به شمار می روند و بیشتر از هر قشر دیگری در معرض هجمه این رسانه ها قرار دارند، و رسانه های مختلف بر سر تغییر دادن هویت و ضائقه فکری آن ها باهم به رقابت می پردازند.

  حجت الاسلام موسوی با اشاره به نهادهای بسیاری در سطح جامعه نقش هویت سازی را بر عهده دارند ادامه داد: از جمله این نهادها می ‌توان به خانواده، گروه دوستی یا همسالان، مدارس یا دانشگاه ها و رسانه های جمعی اشاره کرد، که رسانه در این میان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

  حجت الاسلام موسوی

  وی با اشاره به هجوم دشمن در جنگ نرم، تصریح مرد: استفاده درست از نهادهای هویت ساز نقش بسیار پر رنگی در بحران هویت جوانان در بستر جنگ نرم دارد چرا که همان طور که اشاره شد هویت یک عنصر مبارزه است. به عنوان نمونه جوانی که هویت مذهبی در آن به خوبی شکل گرفته باشد از بسیاری از هجمه های غرب مانند مصرف مشروبات الکلی و بسیاری وارد دیگر در امان خواهد بود.

  امام جمعه آبیک، افزود: موضوع هویت و جوان از اصلی ترین مباحثی است که در جهانی سازی و جنگ نرم مطرح می شود؛ بدان معنا که لازمه جهانی شدن غلبه فرهنگ کشورهایی است که در زمینه توسعه فرهنگی از امکانات بیشتری برخوردار هستند و به وسیله رسانه ها و تولیدات خود اعم از لباس و پوشاک تا تنقلات ساده،سعی در اشاعه فرهنگ خود و حذف فرهنگ های بومی خواهند داشت

  وی یادآور شد: سرمایه گذاری هایی که نظام سلطه برای تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی و جا انداختن سبک زندگی غربی کرده است نیز نشان دهنده اهمیت این موضوع است.

   استاد حوزه علمیه زینبیه آبیک در پایان، با اشاره به راهکارهای نهادینه کردن سیک زندگی اسلامی در بین خانواده ها تصریح کرد: ما باید در ایجاد سبک زندگی اسلامی ایرانی کار ایجابی هم بکنیم و فعالیت هایمان محدود به کارسلبی در نقد سبک زندگی غربی نشود، یعنی جامعه ایرانی و فراتر از آن مردم جهان اسلام که ما از آن با عنوان امت واحده نام می بریم، یک سری نیازهایی در زندگی دارند که ما باید بتوانیم این نیاز ها را بر آورده کنیم. مثلاً شیوه سپری کردن اوقات فراعت، مدل لباس، موسیقی حلال، فیلم پاک، سریال آموزنده، معماری اسلامی و…  وقتی ما اینها را بطور مطلوب ایجاد کردیم مطمئنا بخش عمده ای از مردم به این سبک زندگی گرایش پیدا خواهند کرد.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه × = 81