گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۳/۵ - ۱۱:۳۹


  تک نرخی شدن قیمت بنزین و نارضایتی مردم آبیک با تک نرخی شدن قیمت بنزین و افزایش خودسرانه نرخ تاکسی ها نارضایتی مردم آبیک را به دنبال داشت.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک،  افزایش کرایه تاکسی ها همواره از موضوعات چالشی در مدیریت شهری بوده است. با تک نرخی شدن بنزین مثل همیشه ماجرای افزایش کرایه‌ تاکسی و البته در سایه افزایش همین کرایه‌ ها نیز اختلاف مسافر و راننده تاکسی هم بیشتر از دیگر زمان‌ ها بالا می گیرد.

  هرچند با وجود اینکه لایحه افزایش نرخ کرایه تاکسی های آبیک هنوز به صحن شورای شهر راه نیافته، برخی از رانندگان تاکسی شهر آبیک به بهانه تک نرخی شدن بنزین به شکل خود سرانه اقدام به افزایش کرایه های خود کرده اند، اقدامی که مورد نارضایتی مردم قرار گرفته است.

  ساکنین شهر آبیک، در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، ضمن اطلاع از افزایش نرخ کرایه ها توسط برخی از رانندگان تاکسی، گلایه مندی خود را نیز ابراز داشتند که این افزایش نرخ کرایه ها بدون اطلاع قبلی به مردم و با برخورد نامناسب برخی از خودرو های شخصی همراه است.

  خسروی، یکی از شهروندان آبیکی در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، از افزایش کرایه ها در برخی از نقاط شهر آبیک، اظهار نارضایتی کرد و گفت: از اینکه بدون هیچ اطلاعی سهمیه‌ ها را متوقف می‌ کنند، گلایه‌ مندم و لازم بود قبلا این موضوع را به اطلاع مردم می‌ رساندند. اطلاع نداشتن شهروندان از این موضوع طی چند روز اخیر نگرانی‌ هایی را برای آنان در پی داشته است.

  این دانشجوی آبیکی، در ادامه توقف سهمیه بنزین را بهانه‌‌ ای برای افزایش قیمت آن عنوان کرد و اظهار داشت: اگر مسئولان تصمیم به افزایش قیمت ها دارند، آن را به صورت شفاف با مردم در میان بگذارند و توقف یک باره سهمیه‌ ها چندان رفتار مناسبی نیست.

  وی در پایان اضافه کرد: به نظر من اگر دولت به دنبال منابع برای تأمین کسری هدفمندی یارانه‌ ها‌ست، آن را بدون تعارف در رسانه‌ ها اعلام کند و اینکه یک شبه تصمیم به قطع سهمیه‌ های بنزین می‌ کند، باعث نارضایتی مردم می‌ شود.

  نجفی، یکی دیگر از شهروندان نیز در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، بیان کرد: به نظر من قطع سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی زمزمه افزایش قیمت بنزین در روزهای آینده است.

  وی با اشاره به وعده های دروغ مسئولین درباره عدم افزایش قیمت سوخت، نذکر شد: طی همین چند هفته اخیر برخی از مسؤولان اذعان کردند تا آخر سال افزایش قیمت بنزین منتفی است، اما رفتار اخیر مسئولان و قطع سهمیه‌ ها بر منتفی نشدن افزایش قیمت بنزین تأکید دارد.

  این شهروند آبیکی از مسئولان خواست تا کمی بر سر وعده های خود پابرجا بمانند، تأکید کرد: از مسئولان انتظار داریم نسبت به وعده‌ های خود در رسانه‌ ها بیشتر از این دقت کنند و با رفتارهای متفاوت سبب سرگردانی مردم نشوند.

  یکی از شهروندان شهر آبیک در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک،  با اشاره به نارضایتی مردم از برخی تاکسی ها بیان کرد: کافی است گشتی در سطح شهر آبیک بزنید و از مردمی که هر روز برای رفتن به سر کار، دانشگاه، و بسیاری از کارهای دیگر مجبورند از خودرو های سواری استفاده کنند بپرسید آیا از شرایط کرایه‌ ها راضی هستند یا خیر سفره دلشان را باز می‌ کنند و می‌ گویند که چندان حال خوشی ندارند.

  یکی دیگر از شهروندان آبیکی در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، تصریح کرد: در شهری مانند آبیک که بستر و زمینه ناوگان حمل و نقل عمومی در آن ضعیف است و چاره ای برای آن اندیشیده نشده؛ شهروندان برای حمل و نقل، هزینه های گزاف و قابل توجهی را پرداخت می کنند.

  شهروند دیگری با انتقاد شدید از وضعیت کنونی نرخ کرایه ها، در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، خاطر نشان کرد: من دانشجو هستم برایم سخت است که با خودروهای سواری به دانشگاه بروم چنانچه رانندگان نرخ‌ ها را خودسرانه بالا برده‌ اند باید با آن ها برخورد شود و نباید به سادگی از کنار آن گذشت. این افزایش ناگهانی نرخ کرایه ها برای ما که قشر دانشجو هستیم بی انصافی است.

  یکی دیگر از شهروندان آبیکی با انتقاد از وضع وسایل حمل و نقل عمومی در آبیک به خبرنگار نگاه آبیک، گفت: متاسفانه در بسیاری از مسیرها بیش از مقدار مصوب اقدام به گرفتن کرایه می شود و بسیاری از مواقع اعتراض به رانندگان هیچ تاثیری ندارد و بیشتر شهروندان به خاطر جلوگیری از هر گونه بحثی با راننده، کرایه اضافی را پرداخت می کنند و بیشتر اوقات این افزایش را به گردن پول خورد می اندازند و می گویند پول خورد نداریم.

  وی با بیان اینکه انتظار داریم در قبال افزایش کرایه، خدمات حمل و نقل عمومی افزایش یابد، متذکر شد: در این میان اگر مقادیر کرایه ها افزایش یابد، باید شاهد افزایش خدمات رسانی این وسایل نقلیه نیز باشیم. باید در بسیاری از خطوط که از ایستگاه مناسبی برخوردار نیستند، اقدامی صورت بگیرد.

  یکی از بانوان آبیکی با اشاره به افزایش خودسرانه برخی از تاکسی های درون شهری، در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: اگر دولت قصد چنین کاری را داشت باید به مردم به طور کامل اعلام می‌کرد و نه اینکه با عدم واریز در اول ماه و همچنین اعلام شب گذشته مردم کشور خود را غافلگیر کند. من به عنوان یک شهروند آبیکی از این اقدام دولت ناراحت هستم.

  محمد یکی دیگر از شهروندان آبیکی نیز بیان در این خصوص اظهار داشت: این اقدام دولت در حالی بود که حتی وزیر نفت گفته بود قیمت بنزین افزایش نخواهد یافت. در کشور ما چرا همه کار‌ها باید یکشبه رخ دهد و چرا دولت تمایل نداشت که مردم را در جریان کامل اقدامات بگذارد. آقای روحانی گفته بود هر صد روز یک گزارش می‌ دهد اما با گذشت دو سال، با اقدامات این چنینی که در زندگی ما نقش دارد تنها بر مشکلات ما افزوده شده است.

  رضا طالبی یکی دیگر از شهروندان آبیکی هم ضمن نارضایتی از این اقدام دولت تصریح کرد: شب های گذشته یکی از مسئولان در رسانه ملی گفت که مردم نگران نباشند قیمت‌ ها با افزایش بنزین تغییر نخواهد کرد و حال یک سئوال به عنوان یک شهروند از مسئولان داریم که تا به امروز چرا نتوانسته‌ اند قیمت‌ها را کنترل کنند. سالیان سال است که با افزایش بهای بنزین قیمت دیگر کالا‌ها نیز افزایش یافته است و من فکر می‌ کنم این مقام مسئول در ایران زندگی نکرده است که چنین صحبتی بیان می‌ کند.

  رشوند یکی دیگر از ساکنین شهر آبیک در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار داشت: تجربه گرانی سوخت در سال‌ های گذشته نشان می‌ دهد قیمت بنزین درست یا نادرست تاثیری غیرقابل انکار بر بهای سایر کالاها و خدمات دارد که یکی از این موارد را می‌ توان به تورم و نابسامانی انواع قیمت‌ ها در بازار دانست. بسیاری دیگر از هموطنان نیز در سطح شهر آبیک نیز ضمن انتقاد از عملکرد دولت در خصوص بهای بنزین محکوم می کنند و این تنها حرف من نیست.

  حسین دیور، مدیر عامل سازمان حمل و نقل همگانی شهر آبیک، و حومه در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، نیز در این رابطه اظهار داشت: با توجه به اینکه هرگونه افزایش کرایه تاکسی منوط به ابلاغ وزارت کشور به فرمانداری است و تاکنون هیچ گونه نرخ نامه ای مبنی بر افزایش کرایه از سوی فرمانداری شهرستان آبیک ابلاغ نشده است بنابراین فعلا هیچ گونه افزایش کرایه در شهرستان آبیک نخواهیم داشت. بلکه رانندگان خودسرانه نرخ ها را بالا برده اند. و با راننده های متخلف برخورد خواهد شد.

  وی اضافه کرد: طبق قانون به منظور افزایش نرخ کرایه‌ ها شورای شهر پس از تصمیم‌ گیری نهایی، مصوبه آن را جهت تصویب به فرمانداری ارسال می‌ کند. در صورتی که فرمانداری با میزان مبلغ پیشنهادی موافق نبود، شورای حل اختلاف تصمیم گیرنده نهایی برای این امر است. بنابراین با توجه به مشکلات موجود و سردرگمی رانندگان و مسافران، بهتر است مسئولان تکلیف کرایه‌ ها را مشخص کنند تا از هرج و مرج در دریافت کرایه و سردرگمی مسافران جلوگیری شود.

  گفتنی است، شهروندان آبیکی و در کل شهرستان آبیک انتظار دارند نمایندگان در شورای شهر،‌ مسئولان شهرداری و همچنین مسئولان مربوطه دولتی به دنبال راه حل اساسی و درست باشند و به وظایف تعیین شده به درستی توجه داشته باشند.

  در پایان لازم به ذکر است که از مسئولان ذیربط شهرستان انتظار می رود تا با اتخاذ تدابیر لازم نسبت به افزایش نظارت بر نرخ کرایه های بین شهری و نیز ساماندهی خودروهای مسافرکش این مسیر اقدام نموده و با لحاظ نمودن شرایط و وضعیت اقتصادی رانندگان خودروهای بین شهری و هم مسافران کرایه های معقول و منطقی را تصویب و از افزایش خودسرانه و چراغ خاموش آن جلوگیری به عمل آورند.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 6 = هشت