گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۳/۴ - ۱۴:۰۴


  امام جمعه آبیک:
  تهدید در مقابل تحدید/ عبور از خط قرمزها زیر پا گذاشتن خون شهداست امام جمعه آبیک با اشاره به تهدیدهای سران آمریکایی در مذاکرات هسته ای اظهار داشت: باید تهدید را با تهدید پاسخ داد، سکوت در برابر این تهدیدها زیر پا گذاشتن هزاران شهید است.

  به گزارش خبرنگار

  نگاه آبیک، از نظر مقامات آمریکا تهدید و تحریم دو ابزار راهبردی در نبرد محاسبات به شمار می‌ روند از این‌ رو دائمی بودن آن‌ ها می‌ توان تعیین‌کننده این نبرد باشد، این دلیلی شده است تا برخی از سران آمریکایی همزمان با حضور مذاکره کنندگان ایرانی در مذاکرات هسته ای سلاح تهدید را در دست داشته باشند.

  مقامات کاخ سفید بر این اعتقادند که فشار تحریم‌ ها عامل تغییر محاسبات در طرف ایرانی بوده و آنان را به پای میز مذاکره کشانده و عامل تهدید و معتبر ساختن آن نیز می‌ تواند ایرانی‌ ها را پای میز مذاکره نگه دارد. به‌ عبارت‌ دیگر هم‌ افزایی تحریم و تهدید، از یک‌ سو می‌ بایست طرف ایرانی را دچار اشتباه محاسباتی ساخته و از سوی دیگر برای رهایی از آثار و تبعات تحریم و تهدیدها مقامات ایرانی در نهایت شروط تحمیلی آمریکا را بپذیرند.

  در این‌ ارتباط تأمل بر اظهارات مقامات و استراتژیست های آمریکایی جایگاه تحریم و تهدید را در نبرد محاسبات ایالات‌ متحده علیه جمهوری اسلامی ایران مشخص می‌ سازد.

  حمزه برین فرمانده سپاه ناحیه امام صادق در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به صحبتی از سران آمریکایی، «تنها با تهدید معتبر زور با ترکیب تحریم‌ ها، می‌ توان برای یک راه‌ حل دیپلماتیک قابل‌ قبول امید واقعی داشت» بیان کرد: آمریکا هیچ گاه نمی تواند با زور کاری را از پیش ببرد و تنها به دلیل این که در سایر کشورها توانسته اسشت با این گونه استراتژی ها پیش برود، دچار این توهم شده است که در ایران نیز می تواند.

  این مسئول ادامه داد: بر این اساس در برنامه‌ ریزی آمریکا در نبرد محاسبات، امنیتی ساختن محیط پیرامونی ایران از طریق جنگ نیابتی در دستور کار قرار گرفته است تا در کنار تهدید مستقیم ایالات‌متحده و رژیم صهیونیستی، تصویری معتبر و هم‌افزا از تهدیدات را در کنار تحریم القاء نماید.

  برین اضافه  کرد: تجربه‌های تعامل آمریکا با کشورهای مختلف مؤید این نکته است که ایالات‌ متحده هیچ‌ گاه و با هیچ کشوری بازی برد-برد انجام نداده است. آمریکا در تعاملات راهبردی خود، همواره عوامل موفقیت را حفظ کرده و تا تحمیل تمام خواسته‌ های موردنظر و تحقیر کامل طرف مقابل از تهدید و تحریم به‌عنوان عوامل برتری ساز بهره می‌ گیرد.

  وی با اشاره به مصوبه ای که در کنگره آمریکا به تصویب رسیده است و دولت آمریکا نیز آن را تأیید کرده است، تصریح کرد: این مصوبه و پذیرفتن ضمنی آن از سوی کاخ سفید، عملاً تهدید و تحریم را به یک زیرساخت دائمی برای تحمیل هرچه بیشتر خواسته‌ های ایالات‌ متحده و تحقیر ایران مبدل می‌ سازد.

  فرمانده سپاه ناحیه امام صادق(ع) با اشاره به این که سران آمریکایی سعی در ایجاد اختلاف و شکاف بین مردم ایران و دولت دارند و در این راه دست به هر اقدامی می زنند، اظهار داشت: اختلال محاسباتی می‌ تواند عامل شکاف ملی گردد و امنیت ملی یک کشور را دچار مخاطره نماید و این مهم سرانجامی است که آمریکا برای توافق در مذاکرات هسته‌ ای که تدارک دیده است.

  این مسئول در ادامه با اشاره به جایگاه ایران در بین کشورهای منطقه متذکر شد: انقلاب‌ اسلامی بیشترین تأثیر را در هویت‌ یابی ملت‌ های مسلمان برجای نهاده است. از این‌ رو امنیت هستی‌ شناختی به مشابه یک امنیت هویتی برای انقلاب‌ اسلامی قلمداد می‌ گردد. به‌ عبارت‌ دیگر امنیت هستی شناختی، امنیت هستی و وجودی انقلاب‌ اسلامی است که هویت انقلاب در آن معنادار می‌ گردد. توافق غیرعزتمندانه که توأم با تحمیل و تحقیر باشد به هویت انقلاب‌اسلامی و به روح اصلی نظام اسلامی لطمه وارد می‌ سازد.

  فرمانده سپاه ناحیه امام صادق(ع) یکی از مهم ترین آسیب های تفاهم غیر اصولی را، از بین رفتن عزت و اعتماد به ‌نفس ملی دانشت و عنوان کرد: پیشرفت‌ های شگفت‌ آور ایران در فناوری‌ های پیشرفته و ارتقاء چشمگیر جایگاه علمی ایران (از رتبه پنجاهم به رتبه هفدهم) طی ده سال، باعث افزایش اعتماد به ‌نفس ملی و ارتقاء عزت ملی گردیده است.

  وی اضافه کرد: توافق غیرعزتمندانه و تحقیرآمیز به حس اعتماد به ‌نفس و عزت ملی خدشه وارد می‌ سازد. این مهم، عملاً عامل ایستایی و مهار پیشرفت علمی ایران می‌ گردد.به همین دلیل گفته می‌ شود در طی دو سال گذشته جایگاه علمی کشور دو پله سقوط را تجربه کرده است.

  برین یکی دیگر از پیامدهای تفاهم غیر اصولی را، خدشه‌ دار شدن همبستگی و انسجام ملی دانست و اذعان کرد: تاکنون پیشرفت‌ های علمی علاوه بر این‌که عامل عزت و اعتماد به ‌نفس ملی بوده، همبستگی و انسجام ملی را نیز به ارمغان آورده است. در چنین شرایطی توافق تحمیلی و تحقیرآمیزی که خطوط قرمز نظام را مدنظر نداشته باشد، یقیناً همبستگی و انسجام ملی را خدشه‌ دار خواهد ساخت. دو سویه شدن جامعه حول موافقین و مخالفین توافق اولین رهاورد تضعیف همبستگی و انسجام ملی خواهد بود.

  فرمانده سپاه ناحیه امام ضادق(ع) شهرستان آبیک، در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره یه راه های مقابله با برنامه‌ ریزی استراتژیک آمریکا و خنثی سازی پازل تهدید، تحریم و تحمیل برای تحقیر ایران، بیان کرد: ایران به شدت نیازمند راهبردی دقیق و همه‌ جانبه است. توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب‌ اسلامی حضرت امام خامنه‌ ای، این راهبرد و دقیق و همه‌ جانبه را مشخص و معین می‌ سازد.

  حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی امام جمعه شهر آبیک در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به سخنان معظم له در دیدار مسئولان و کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌ های کشوری و لشگری اظهار داشت: حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار فرمودند: «جمهوری اسلامی بر مبنای عناصر اصلی محاسبات عقلانی خود یعنی اعتماد به پروردگار و سنن آفرینش» و «شناخت دشمن و بی‌ اعتمادی به او» راه پرافتخار خود را با تکیه بر مردم، بهره‌ گیری از تجربه‌ ها و تلاش و مجاهدت پیگیر برای تحقق آرمان‌ های ملت ادامه می‌ دهد.

  وی وعده های دولت آمریکا را غیرقابل اعتماد دانست و افزود: رفتار آمریکا و قدرت‌ های سلطه‌ گر مانند رفتار شیطان است چراکه آن‌ ها همواره تلاش دارند با تهدید و تطمیع و به‌ ویژه وعده‌ هایی که هیچ‌ گاه به آن‌ها عمل نمی‌ کنند، کشورهای دیگر را مرعوب و تحت سلطه خود درآورند و شیطان نیز تلاش دارد با تهدید و تطمیع، دستگاه محاسباتی انسان را از کار بیندازد و او را دچار خطای در محاسبه کند.

  حجت الاسلام موسوی متذکر شد: همه باید مراقب این خطر بزرگ باشند زیرا خطای در محاسبه باعث می‌ شود که اراده و توانایی‌ های انسان در جهت تصمیم اشتباهی که اتخاذ می‌ شود، عملاً به هدر رود. یکی از خطاهای بزرگ محاسباتی این است که انسان عوامل معنوی و سنت‌ های الهی را نادیده بگیرد و فقط در چارچوب عوامل محسوس و صرفاً مادی حدود بماند. نگذارید دشمن با استفاده از تهدید و تطمیع در دستگاه محاسباتی شما اثر بگذارد.»

  وی با اشاره به برخی از دستاوردهای مذاکرات لوزان مطرح کرد: انقلاب اقتصادی و دستاوردهای علمی در موضوع هسته‌ای وجود ندارد و این حقیقت به خوبی در برخی از کشورهای دیگر قابل مشاهده است؛ حرکت‌ های ایران برای نابودی رژیم صهیونیستی سبب شده که آمریکا مانع قدرت هسته‌ ای ایران شود، چراکه ایران تاکنون هر کاری که توانسته برای نابودی رژیم صهیونیستی انجام داده است.

  نماینده ولی فقیه در شهر آبیک، همچنین به مذاکرات هسته ای  ۱+۵ اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب بار دیگر خطوط قرمز در مذاکرات هسته ای را مشخص کردند و در عین حال از مذاکره کنندگان ایرانی خواست با عزت و اقتدار و حفظ استقلال و بدون هیچ ترس و تهدیدی ازسوی طرف مقابل به مذاکره ادامه دهند.

  حجت الاسلام موسوی در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، یادآور شد: در صد سال اخیر این مذاکره تنها موردی است، رهبران سیاست خارجی کشورهای غربی برای نخستین بار دور هم جمع می شوند و به مدت ۹ساعت با ایران مذاکره می کنند.

  حجت الاسلام عبدالصمد رمضانی امام جمعه موقت شهر آبیک، نیز در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، به فشارهای غرب بر توقف فعالیت ها و تعطیلی تاسیسات و مراکز هسته ای لیبی در زمان معمر قذافی اشاره کرد و گفت: اگر غرب به ویژه آمریکا از قدرت خود مطمئن بود، قطعا با ایران همانند لیبی رفتار می کردند. این مذاکره، ایران را به عنوان یک قدرت برتر در سطح منطقه ای و جهانی به رسمیت شناخت و باید قدردان تلاش های اعضای تیم هسته ای کشورمان که همگی کارشناسان خبره هستند، باشیم.

  وی در ادامه با اشاره به خطوط قرمز مشخص شده توسط مقام معظم رهبری، تاکید کرد: تیم هسته ای با حفظ حرمت، رعایت مصالح ملی و شئون اسلامی مذاکره کرد، آن  ها فرزندان این آب و خاک اند و مایه افتخار هستند، نباید هنر آن ها را نادیده گرفت، باید نماز شکر خواند.

  امام جماعت مسجد جامع شهر آبیک با بیان اینکه بر اساس تحلیل ها، مذاکره در واقع تفاهم قانونی و درحد یک توافق امنیتی است، گفت: مذاکره باید یک مرحله ای باشد، در صورت دو مرحله ای شدن این یک خطر است.

  حجت الاسلام رمضانی در پایان با اشاره نتایج مثبت مذاکرات هسته ای، اذعان داشت: گروه ۱+۵ در این مذاکره اقتدار ایران را پذیرفت و فعالیت هسته ای به رسمیت شناخته شد و در کنار آن غنی سازی ادامه خواهد یافت که نکته بسیار مهمی است. مذاکره دیواره تحریم را شکسته است و بخش اعظم زهر را هم گرفته ضروری است مذاکره شفاف باشد.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  1 × پنج =