گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۲۶ - ۱۷:۱۸


  ترویج فرهنگ دروغ در رسانه ها رسانه ها با ترویج فرهنگ دروغ در جامعه امنیت جامعه را خدشه دار می کنند.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، متاسفانه بی‌ اخلاقی، دروغ و تملق در فرهنگ ایرانی در حال نهادینه‌ شدن است. به هر حال این موضوع قابل کتمانی نیست. اگر قدری در جامعه با افراد مختلفی نشست و برخاست، گفت و شنود و قول و قرار داشته باشیم به این واقعیت پی می بریم.

  امروزه در جامعه ما، به کرات با افرادی روبرو می شویم که به قول شان عمل نمی کنند، به عهد خود متعهد نیستند، چک امضا می کند بدون آنکه پشتوانه داشته باشد یا از فردی تعریف می شود بدون آنکه حد و مرز را در نظر بگیرند یا از کسی بدگویی می کنند بدون آنکه انصاف را رعایت کنند.

  حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، یکی از نشانه های تقوای اهل توحید را کنترل و مدیریت زبان دانست و عنوان کرد: اسلام برای ایجاد امنیت در جامعه آحاد مردم را از دروغ گفتن منع کرده است، اما متأسفانه دروغ در جامعه رایج است.

  امام جمعه موسوی

  وی با اشاره به این که در قرآن بیش از ۳۰۰ آیه درباره ممنوعیت و قبح دروغ آمده است، تأکید کرد: شکسته شدن قبح دروغ در جامعه اسلامی سبب خواهد شد هیچ چیز سر جایش قرار نگیرد و هیچ کس به دیگری اعتماد نکند.

  مدرس حوزه علمیه زینبیه آبیک، از تکذیب آیات الهی و پیامبران الهی به‌ عنوان یک نوع دروغ نام برد و افزود: تکذیب آیات الهی و پیامبران الهی موجب کفر، شرک، نفاق و نهایتا موجب عذاب الهی می‌ شود.

  این مسئول با اشاره به نمونه ای از آیات قرآن، تصریح کرد: خداوند در آیه ۶۰ سوره مبارکه زمر می فرماید، کسانی که در دنیا، خدا، آیات خدا، اولیاء و انبیاء را تکذیب می کردند در روز قیامت با چهره سیاه مشهور می شوند و جایگاه‌ شان در جهنم است.

  نماینده ولی فقیه در آبیک، نوع دوم دروغ را در روابط اجتماعی بین مردم جامعه اعلام کرد و ادامه داد:  اگر فرهنگ دروغ در جامعه اسلامی در روابط انسان ها میان مشتری و فروشنده، موجر و مستأجر، زوج و زوجه و در بین مدیران و مسئولان رایج شود، امنیت اجتماعی از بین می رود و هیچ کس به دیگری اعتماد نمی‌ کند.

  حجت الاسلام موسوی در پایان با اشاره به سخنی از رسول رحمت، یادآور شد: پیامبر اکرم(ص) فرمود، مسلمانان و اهل ایمان از دروغ گفتن پرهیز کنند، چون کذب انسان را به سوی فجور و گناه هدایت می‌کند و پایان و سرنوشت فجور عذاب الهی است.

  حجت الاسلام عبدالصمد رمضانی امام جمعه موقت شهر آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به این که در راستگویی چه زیان و ضرری است که برخی به دروغ گفتن پناه می برند، افزود: در روایت دیگری می فرماید، اگر فردی را در جامعه به‌ عنوان انسانی متدین و قابل اعتماد بدانند اما او از این اعتماد سوء استفاده کند و دروغ به مردم بگوید خیانت بزرگی است.

  وی خاطرنشان کرد: اگر فرهنگ دروغ درجامعه رایج شود مشتری برای خرید از فروشنده نگران است که قیمتی که کاسب به او گفته قیمت واقعی است و یا خلاف واقع است و گران‌ فروشی کرده است.

  رمضانی

  امام جماعت مسجد جامع آبیک با تأکید بر این‌که شیوع دروغ در جامعه اسلامی سبب بی اعتمادی بین مردم خواهد شد، افزود: پرهیز از دروغ را باید به‌ عنوان فرمان و حکم الهی، احترام بگذاریم چرا که مصالح و منافع جامعه در گرو صدق و صداقت مردم جامعه است.

  این مسئول پدیده دروغ در جامعه ارتباطی را امری ناپسند عنوان کرد و گفت: دروغ در نهاد خانواده سبب تزلل کنش‌ های رفتاری می‌ شود و وقتی روابط صادقانه نباشد روابط و کنش‌ها در محیط خانواده ثبات و استقامت لازم را ندارد.

  حجت الاسلام رمضانی افزود: روابط میان زن وشوهر، فرزندان نسبت به هم و والدین، باید با اعتماد همراه باشد که اگر این اعتماد اولیه وجود نداشته باشد سبب بدبینی در میان اعضای خانواده و فرزندان شده و جایگاه افراد به جهت بی‌ اعتمادی بوجود آمده از بین خواهد رفت.

  وی در پایان با اشاره به این که زندگی باید بر روی صداقت چیده شود، بیان کرد: حفظ روابط خانواده بر پایه صداقت و درستی همواره پایه‌ های زندگی را در طول زمان مستحکم کرده و به رفتارهای میان اعضای خانوده شخصیت می‌ دهد.

   

  حجت‌ الاسلام سید جلال حسینی با اشاره به عدم وجود صداقت در برخی مشاغل، اظهار کرد: بسیاری از شاغلین باید به جهت قانونی ۸ ساعت درمحیط شغلی خود بسر ببرند که کم کاری و یا گفتن دروغ به ارباب رجوع در خصوص پیگیری مشکلات آن ها روابط میان افراد را خدشه‌ دار کرده و این عدم اعتماد در سیستم اداری موجب می‌ شود مردم سیستم اداری را دروغگو دانسته و نسبت به آن ها بدبین می‌ شوند.

  وی اظهار داشت: این بی‌ اعتمادی در بین مردم و مسئولین اداری نوعی نگرش منفی را ایجاد کرده و نظم زندگی دیگران را دچار چالش می‌ کند و موجب یک تزلزل و بی‌ ثباتی در کارها می‌ شود.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، اذعان کرد: مسئولین اداری باید زمان و فرصت کافی برای ارباب رجوع در نظر بگیرند و برای رفع مشکلات آن ها برنامه‌ ریزی داشته باشند و برای مردم ارزش و اهیمت قائل شوند که این توجه سبب جذب اعتماد و تغییر نگرش منفی نسبت به عملکرد آن ها در پی خواهد داشت.سید جلال حسینی

  وی با اشاره به انواع دروغ ها خاطر نشان ساخت: برخی از دروغ‌ ها عملی نیستند بلکه رفتاری اند بخصوص در محیط کسب و کار که باید به صورت قانونمندی در خصوص نوع قیمت، نوع جنس و … معرفی کامل صورت گیرد و برچسب قیمت‌ ها نیز روی کالاها نصب شود چرا که برخی از فروشندگان با نصب مارک جنس مرغوب بر روی کالاهای نامرغوب و ارائه خدمت به خریداران و مردم دچار نوعی دروغ رفتاری می‌ شوند که این امر سبب می‌ شود مردم نسبت به بازار و حلال و حرام بودن اجناس دچار شک شده و نگاه بی‌ اعتمادی نسبت به کسبه در بازار ایجاد می‌ شود.

  حجت الاسلام حسینی با اشاره به جایگاه رفیع صداقت در اسلام، عنوان داشت: اعتبار هر فردی در هر جایگاه و مقامی بر اساس صداقت و راستگویی در رفتار و عمل انسان است چرا که اگر غیر از این باشد خدعه و نیرنگ در جامعه رواج پیدا می‌ کند.

  این مسئول در ادامه با اشاره به اهمیت صله ارحام بر پایه صداقت و راستگویی گفت: وقتی افراد یک خانواده دور هم جمع شوند و با یکدیگر غیرصادقانه سخن بگویند ارزش و اهمیت صله رحم اثر خود را از دست داده و روابط بین اعضای خانواده به کدورت کشیده می شود.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، افزود: دروغ در روابط هم سالان از مهم‌ترین گزینه‌ های آسیب رسان به نسل جوان است که فرد را در دوره نوجوانی و جوانی به جهت جامعه پذیری از طریق هم سالان و آموزش های رفتاری دچار مشکل می کند که باید جامعه و خانواده با برنامه ریزی و آموزش های لازم بر روابط فرزندان و گروه های هم سال دقت نظر داشته باشند.

  وی نقش رسانه در بازگویی حقایق و پرهیز از دروغ را مهم ارزیابی کرد و ابراز داشت: اگر رسانه در برخی مواقع مصلحت اندیشی زیادی در باب یک موضوع داشته باشد و واقعیت‌ ها را آن گونه که هست منعکس نکنند مردم ناخودآگاه به سراغ رسانه ای همچون ماهواره می روند که بتوانند اخبار صحیح و درست را پیگیری کنند که این امر یک سری ناهنجاری و مشکلات را در جامعه ایجاد می‌ کند.

  1519486493

  حجت الاسلام حسینی اضافه کرد: در برخی مواقع خود جامعه به جهت عدم ارائه صداقت و درستی، با ایجاد ضعف اخلاقی و انحرافات رفتاری افراد را به سمت رسانه‌ های غربی از جمله ماهواره سوق می دهد، چرا که ما نباید با بیان واقعیات به شکل نادرست، ذهن مردم و جامعه را محدود کنیم.

  این مسئول با اشاره به نقش فرهنگ در هر جامعه تصریح کرد: نقش فرهنگ در فرهنگ عمومی مردم و روابط آن ها با یکدیگر بسیار مهم و ارزشمند است چرا که اطلاعاتی که در این زمینه بین افراد جامعه رد و بدل می‌شود باید بر اساس صداقت و راستگویی باشد، چرا که اگر این اطلاعات غلط و دروغ در بین مردم نهادینه شود در وضع جامعه و خانواده نا بسامانی ایجاد شده و نمی‌ توان اعتراضات عمومی را ساماندهی کرد.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، در پایان گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، اضافه کرد: بنابراین برای داشتن یک رابطه اجتماعی سالم درجامعه باید صداقت و راستگویی در گفتار و عمل را در بین تمام اقشار جامعه نهادینه سازیم و بتوانیم از اثرات ماندگار  آن در زندگی بهره مند شویم.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  دو + = 5