گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۲۳ - ۱۳:۴۴


  حکم اعدام شیخ نمر آغاز جنگ روانی آل سعود علیه شیعیان با اعدلام اجرای حکم اعدام شیخ نمر آل سعود سعی دارد شیعیان را وارد یک جنگ روانی کند و ذهن ها را از یمن و بحرین دور کند.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک،  آیت الله نمر یک سال و نیم پیش در عملیاتی وحشیانه مورد هدف گلوله قرار گرفت و سپس به زندان‎ منتقل شد. دستگاه قضایی عربستان اخیرا این روحانی برجسته شیعه را به اتهام تحریک شهروندان عربستانی علیه نظام آل سعود و مداخله در امور دولت بحرین به اعدام محکوم کرد .
  این حکم خشم شیعیان عربستان و جهان شیع را به دنبال داشت .
  حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی امام جمعه شهرستان آبیک،  در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، نگاه آبیک، اظهار داشت: بسیاری از علما و مراجع دینی و سیاسی کشورهای بحرین، عراق و جمهوری اسلامی ایران نسبت به حکم ظالمانه آل سعود علیه این روحانی مبارز شیعه اعتراض و آن را محکوم کردند و خواهان آزادی وی از زندان شدند.
  وی با اشاره به پیامدهای اعدام آیت‌الله نمر گفت: این‌ گونه حوادث منشأ انقلاب‌ های بزرگ‌ تر می‌ شود و دولت آل‌ سعود بداند با اعدام آیت‌ الله نمر ریشه خود را نابود کرده و بنیاد حکومت آل‌ سعود با این اعدام متزلزل می‌ شود.

  نماینده ولی فقیه در آبیک، با اشاره به خبر رسانه‌ های سعودی مبنی بر قصد رژیم آل سعود بر اعدام آیت‌ الله نمر از علمای برجسته شیعه عربستان اظهار داشت: صدور حکم اعدام آیت الله نمر در شرایط حساسی که عربستان در حال کشتار و بمباران زنان و کودکان یمنی است در جهت ایجاد فشار سیاسی بیشتر علیه شیعیان یمن است.

  استاد حوزه علمیه زینبیه آبیک تصریح کرد: صدور حکم اعدام آیت الله نمر مبنای شرعی و فقهی ندارد و صرفاً حکمی سیاسی جهت ترساندن علما و رهبران شیعه در یمن است که یک تهدید سیاسی و فیزیکی است.

  حجت الاسلام موسوی در پایان با اشاره به پیامدهای حکم اعدام آیت الله شیخ نمر بیان کرد: اگر این حکم اجرا شود احساسات شیعیان کشورهای اسلامی ایران، افغانستان، عربستان و پاکستان تحریک می‌ شود.

  حجت الاسلام عبدالصمد رمضانی امام جمعه موقت شهر آبیک، با تأکید بر لزوم بازنگری حکم اعدام شیخ نمر توسط دولت آل سعود عنوان کرد: انقلاب کشور‌ها از همین اقدامات آغاز می‌ شود و ممکن است اعدام عالم شیعی منشأ حرکت فراگیر در عربستان شود و بنیاد آل سعود را براندازد و امیدواریم هرچه زود‌تر فتنه آل سعود از سر مسلمانان برداشته شود.

  وی با اشاره به آثار سو اعدام شیخ نمر علیه آل سعود، خاطرنشان کرد: اگر این حکم اجرا شود آثار سوئی برای این جمعیت قاتلان دارد و تمام شیعیان دنیا کینه و بغض شدیدی نسبت به همه شما پیدا خواهند کرد.

  حجت الاسلام رمضانی با خطاب قرار دادن آل سعود افزود: اگر خیال می کنید که با اعدام یک نفر بقیه می ترسند این طور نیست بلکه جسورتر خواهند شد همانطور که در زمان انقلاب ایران هر چه از انقلابیون شهید شدند مردم داغ تر و پرجوش تر شدند.

  این مسئول با اشاره به پیامدهای حکم اعدام شیخ نمر ابراز امیدواری کرد: امیدواریم که رژیم سعودی بر سر عقل آمده و حکم اعدام شیخ نمر را اجرا نکند تا آثار آن دامنش را نگیرد این در حالی است که مراکز جهانی هم از اکنون اعتراض کرده اند که عربستان حق اعدام این عالم برجسته را ندارد.

  امام جمعه موقت شهر آبیک، اضافه کرد: دولتمردان عربستان یا واقعا غافل هستند یا خود را به غفلت زده اند ، در حالی که جمعیت بسیاری از منطقه شرقی عربستان را شیعیان خالص و مومن تشکیل می دهند این افراد توسط آل سعود نادیده گرفته شده اند.

  امام جماعت مسجد جامع آبیک در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، ابراز داشت: شیعیان عربستان برای اجرای مراسم های مذهبی خود تحت فشار هستند همچنین آنان از بسیاری حقوق اجتماعی به عنوان شهروندان کشور عربستان محرومند.

  فاطمه لطفی، مدیر حوزه علمیه خواهران زینبیه شهرستان آبیک نیز در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک،  افزود: شیعیان نیز شهروند عربستان هستند و حق دارند به مراسم های مذهبی خود عمل کنند اما آنها با اهل سنت حقوقی برابر ندارند و از این رو در پی مطالبه مسالمت آمیز حق خود هستند.

  وی تاکید کرد: صراحت آیت الله نمر در مطالبه جدی حقوق شیعیان بوده که مسبب صدور حکم اعدام وی شده است و از او خواسته اند که از این مطالبه بحق توبه کند.

  مدیر حوزه علمیه خواهران زینبیه شهرستان آبیک، اظهار داشت: این‌ گونه حوادث منشأ انقلاب‌ های بزرگ‌ تر می‌ شود و آل سعود این موضوع را بداند که با اعدام آیت الله نمر ریشه خود را کنده و بنیاد حکومت آل سعود با این اعدام متزلزل می‌ شود.

  این مسئول با تأکید بر لزوم اعتراض همگانی علیه صدور حکم اعدام آیت الله نمر بیان کرد: ملت ما باید به ابراز تنفر نسبت به آل سعود بپردازد و علما در درس‌ها و بیانات خود نسبت به اقدامات دولت آل سعود ابراز انزجار کنند.

  لطفی در پایان ابراز داشته است: در سایه جنایات تکفیری‌ ها در کشورهای اسلامی، شاهد محکومیت علمایی هستیم که خواستار اجرای عدالت در کشورهای خود هستند در حالی که مطالبه عدالت، حق مشروع تمام شهروندان است و حاکمان موظفند که در برابر شریعت خاضع باشند و به خواست مردم مسلمان توجه کنند.

  حجت الاسلام سید جلال حسینی، رئیس اداره سازمان تبلیغات اسلامی در حاشیه این تجمع، در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک،نگاه آبیک،  اظهار کرد: ما مردم غیور آبیک به پادشاه عربستان هشدار می دهیم که سرکوب مردم مسلمان و کشتن روحانیت تضعیف موقعیت آل سعود و هم پیمانانش در منطقه را به دنبال خواهد داشت و مسلمانان کشته شدن به دست دشمنان پیامبر و اهل بیت را شهادت در راه خدا می دانند.

  حجت الاسلام حسینی تصریح کرد: قدرت حاکمه در سرزمین حجاز، باید با مردم خود به خوبی رفتار کند و قدر علمای این کشور را بداند زیرا علما، نماد عزت و عظمت مردم هستند و توجه تمام علما در تمام کشورهای اسلامی را به این قضیه جلب می کنیم تا این روش ظالمانه، تبدیل به یک روند از سوی حاکمان و نظام‌های ظالم نشود که به دنبال خفه کردن صدای حق هستند.

  وی افزود: شهادت نیز از بزرگ ترین آرزوهای مسلمانان است و اعدام شیخ نمر نه تنها انقلاب مردم عربستان را خاموش نمی کند بلکه باعث شعله ور شدن آتش انقلاب مردم عربستان خواهد شد. حکومت آل سعود در این آتش خواهند سوخت و تاوان خون هزاران بیگناه در عراق و سوریه را پس خواهند داد.

  رئیس اداره سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، در پایان با اشاره به واکنش کشور ایران علیه این اقدام، تأکید کرد: عربستان بداند که این جنایت و اعدام یک عالم برجسته شیعه عواقب خواهد داشت و ایران این جنایت را بدون پاسخ نمی گذارد. اعدام شیخ نمر، پرونده آل سعود را در هم می‌پیچد

  یکی از طلبه های حوزه علمیه خواهران شهرستان آبیک با محکوم کردن سرکوب انقلابیون کشور عربستان توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف این کشور اظهار داشت: من و تمام بسیجیان کشور همگام با ملت بیدار و هوشیار ایران اسلامی با صبر و بصیرت انقلابی و رصد اوضاع منطقه، پیچیده شدن دودمان رژیم سعودی را برنامه ریزی کرده ایم و از تلاش های شبانه در این مسیر غافل نخواهیم شد.

  وی اضافه کرد: مثل این که دولت عربستان خود فراموش کرده است که چگونه مردم بی گناه در عراق و سوریه را به وسیله تجهیز کردن داعش  کشت و خانه های آن ها را ویران ساخت. اگر قرار است کسی اعدام شود آن سران دولت عربستان هستند که باید اعدام شوند.

  نجاران به اعتراض مردم در سراسر جهان اشاره کرد و گفت: نه تنها مسلمانان بلکه تمامی مردم جهان و عدالت جویان در سراسر جهان نسبت به این اقدام ناشایست و ظالمانه دولت عربستان به پا خاسته اند و فریاد آزادی سر داده اند.

  این طلبه آبیکی گفت: از دستگاه دیپلماسی کشورمان می خواهیم ضمن حمایت قاطع از انقلاب های مردمی در کشور های اسلامی منطقه، بدون هیچ گونه مسامحه و مصلحت اندیشی با استفاده از همه ظرفیت ها برای  پیروزی این انقلابها و خصوصاً شکستن حکم ناعادلانه شیخ نمر تلاش کنند.

  نجاران در پایان به دلیل حکم اعدام دادستان کل عربستان برای متهم کردن شیخ النمر اشاره کرد و گفت: دادستان عربستان با متهم کردن النمر به “تحریک معترضان برای ارتکاب اقدامات تروریستی متهم کرده است و مجازات وی را اعدام اعلام کرده است.

  لازم به ذکر است، این روحانی مبارز عربستانی از ساکنان العوامیه است که در ۱۵ اکتبر (۲۳ مهرماه) سال گذشته به اتهام انتقاد علیه دولت به اعدام محکوم شد.

  دادستان عربستان در ۲۵ مارس گذشته (پنجم فروردین ۹۳) با مطرح کردن اتهام های دروغین، صدور حکم اعدام برای شیخ نمر را به علت محاربه علیه نظام آن کشور خواستار شد.

  رژیم آل سعود اتهام های واهی از قبیل قیام علیه پادشاه و ایجاد آشوب در کشور و تشویق جوانان به شرکت در تظاهرات علیه حکومت به این روحانی نسبت داده است.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  4 × = شانزده