گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۲۲ - ۰۹:۴۸


  وضعیت نابسامان رانندگان تاکسی در آبیک رانندگان تاکسی در آبیک با دست و پنجه نرم کردن با مشکلاتی مانند عدم بیمه، مسافربرهای شخصی و عدم افزایش نرخ کرایه ها در وضعیت نابسامانی به سر میبرند.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، چندی است که گلایه تاکسی داران آبیکی به دلیل اقتصادی نبودن کار با تاکسی های درون شهری به گوش می رسد. برای شنیدن درددل ها و مشکلات این قشر زحمتکش پای صحبت تعدادی از آن ها نشستیم و به چند ایستگاه خط تاکسی سر زدیم.

  یکی از رانندگان تاکسی گردشی درون شهری با دلسردی تمام از حال زار و درآمد ناچیز تاکسی داران گلایه داشت، اظهار کرد: هم اکنون کار با تاکسی بسیار سخت و ملال آور و طاقت فرسا و کم درآمد شده است و در حقیقت با ادامه این وضع شاید دیگر نتوانیم از این طریق امرار معاش کنیم

  وی افزود: یک راننده تاکسی عموماً از نخستین ساعات بامداد تا واپسین ساعات شب و حتی در ایام تعطیل و با هر شرایط آب و هوایی از کار و کوشش دست بر نمی‌ دارد.

  این راننده  آبیکی یادآور شد: رانندگان تاکسی همه انرژی و توان شخصی‌ شان را بر سر شغل خود گذاشته‌ اند، این عزیزان تمام اندوخته و بضاعت مادی و تمام دارایی و سرمایه زندگی خود را که معمولاً در یک دستگاه تاکسی خلاصه می‌ شود برای شغل خود به کار گرفته‌ اند.

  IMG12474300

  وی تصریح کرد: علاوه بر مخارج معیشتی، افزایش قیمت بنزین و گاز، قطعات خودرو، استهلاک و هزینه تعمیرات و خدمات، بر رانندگان تاکسی تحمیل شده است و این اقدام فشاری به این قشر تلاشگر وارد می کند و لازم است قیمت ها افزایش یابد.

  رحیمی متذکر شد: رانندگان تاکسی باید به دلیل عدم افزایش کرایه ها، با همان قیمت سابق، زندگی را سر کنند، اما ادامه چنین شرایطی و عدم تعیین تکلیف از سوی اتحادیه تاکسیرانی و سازمان حمل و نقل، باعث برخی تنش ها و سوء استفاده برخی رانندگان نیز شده است.

  این راننده آبیکی با اشاره به اهمیت وجود تاکسی ها درون شهر متذکر شد: اگر تاکسی ‎ها در شهر تردد نکنند مردم مجبور می ‎شوند با ماشین شخصی کارهایشان را انجام دهند که در این صورت علاوه بر تبعات جبران ‎ناپذیر آلودگی‎ های صوتی و زیست ‎محیطی، آینده فرزندان این مرز و بوم نیز زیر سوال می ‎رود.

  تک زارع یکی از رانندگان خطوط شهری با پنج سال سابقه رانندگی در آبیک، به خبرنگار نگاه آبیک، گفت: عمده مشکلات ما عدم افزایش کرایه تاکسی در این شهر است در حالی که در همه شهرستان ها کرایه حمل و نقل درون شهری افزایش یافته است.

  وی افزود: درآمد پایین، فرهنگ سازی ضعیف تعامل مردم با رانندگان و برعکس، تشکیل کلاس های صوری نهادهای مربوطه، برخورد ناشایسته ماموران راهنمایی و رانندگی نسبت به رانندگان تاکسی و کرایه پایین از عمده ترین مشکلات حمل و نقل درون شهری است.

  این راننده آبیکی درون شهری، متذکر شد: خودروهای بی تعهد و شخصی به دلخواه مسافر سوار می کنند و مسئولان مربوطه نسبت به این امر بی توجه هستند.

  وی گفت: معضل دیگر تاکسیرانان، ایستگاه های تاکسی در تقاطع ها است که موقع پیاده کردن مسافران در این مسیرها به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است.

  تک زارع در پایان، بیان کرد: امید است با افزایش منطقی قیمت ها، رانندگان تاکسی از یک طرف به وظیفه خود که همان سرویس دهی به شهروندان است اقدام کنند و مسئولان نیز زمینه بهره مندی این افراد از خدماتی عمومی را فراهم کنند.

  یکی دیگر از رانندگان آبیکی در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار کرد: انگار واژه تاکسی آن قدر کم اهمیت شده که به هر خودرویی با هر مشخصات فنی و ظاهری می توان نسبتش داد. پراید به دلیل کم جا بودنش، سمند به دلیل بزرگ بودن بیش از اندازه عقب خودرو که امکان حرکت در کوچه های تنگ را با مشکل مواجه می کند، پژو به دلیل کمبود لوازم و قطعات یدکی گرانقیمتش هر کدام یک معضل است.

  thum-fe41e496d93e5ae841c-A0570306_113677

  وی تأکید کرد: صادقانه و منصفانه اگر نگاه کنیم می بینیم یک راننده هر قدر هم که اول صبح پول خرد داشته باشد باز هم در اواسط روز  پول خرد هایش ته می کشد.

  این راننده تاکسی درون شهری بیان کرد: از آن طرف مسافران که افرادی مثل من و شما هستیم، از آنجایی که اساسا پول خرد در معاملات تجاری، جای خود را از دست داده، در جیب ها جایی ندارد، خیلی موقعیت به دست آوردنش را نداریم و اغلب در جیب های همان اسکناس های درشت سبز و آبی را در خود دارد.

  وی یکی دیگر از مشکلات پول خورد را عدم کیفیت مناسب پول های خورد دانست و عنوان کرد: در ضمن مشکل دیگری که در زمینه پول خرد وجود دارد این است که اغلب پول خرد ها کیفیت چندانی ندارند و بسیار دفعات پیش آمده مسافران و راننده ها از دریافت آن امتناع می ورزند.

  علی یکی دیگر از رانندگان تاکسی تصریح کرد: طی یک سال گذشته اکثر اقلام مصرفی خانوار در کنار تجهیزات و لوازم مورد نیاز تاکسی ها افزایش قیمت داشته ولی به دلیل مصوبه دولت قبل نرخ کرایه های گران نشده است که این اتفاق مشکلات فراوانی را برای رانندگان ایجاد کرده است.

  این راننده آبیکی با اشاره به افزایش قیمت اکثر لوازم یدکی خودرو اضافه کرد: اکثر قطعات خودرو طی یک ساله گذشته گران شده و تاکسی هم جزو ماشین هایی است که به علت تردد فراوان در شهر نیاز است مرتبا قطعات آن تعمیر را تعویض شود.

  رضا یکی دیگر از رانندگان تاکسی های درون شهری آبیک، نیز در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، اضافه کرد: لاستیک، لنت ترمز، صفحه کلاچ، روغن موتور، تسمه تایم و بسیار قطعات دیگر در عرض یک سال چندین با گران شده اند و اجناس چینی و ایرانی بازار هم جوابگوی کار ما نیست.

  وی یکی دیگر از مشکلات رانندگان تاکسی را مسافربرهای شخصی دانست و تاکید کرد: در کنار این گرانی ها و ثابت بودن نرخ کرایه ها مسافربرهای شخصی مشکلات ما را چند برابر کرده اند.

  یکی دیگر از رانندگان تاکسی نیز در این باره به خبرنگار نگاه آبیک، گفت: خودروهایی که اکثرا پراید هستند آن هم با پلاک های غیر بومی به راحتی و بدون هیچ نظارتی اقدام به مسافر کشی می کنند. از سوی دیگر حضور چشمگیر مسافربرهای شخصی در آبیک که به راحتی در شهر اقدام به جابجایی مسافر می کنند نیز بر مشکلات ما افزوده است.

  taxi-2

  وی ادامه داد: آن ها هر نرخی که بخواهند می گیرند و مردم هم نمی توانند اعتراض کنند و از طرفی آنقدر زیاد شده اند که تاکسی فرصت توقف در مقابل مسافر ها را هم پیدا نمی کنند. ما مجبوریم در بستی  مسافر جابجا کنیم .

  این تاکسی ران آبیکی با اشاره به نظارت تاکسی رانی به شکایات مردمی، خاطرنشان کرد: اگر مسافری به دلیل پول خورد از ما شکایت کند ما را جریمه می کنند ولی کسی نیست به این تخلفی که هر روزه در شهر اتفاق می افتد رسیدگی کند.

  یکی دیگر از رانندگان آبیکی که مایل به درج نامش در گزارش نیست به خبرنگار نگاه آبیک، گفت: در آبیک تعداد مسافربرهای شخصی بسیار بیشتر از تاکسی های درون شهری است و شاهدیم هر کسی که بازنشسته شده یا در جست وجوی کار دوم است و همچنین جوانان بیکار که هنوز سربازی نرفته اند و حتی افرادی که هنوز گواهی نامه هم نگرفته اند با فراهم کردن حداقل پول، اقدام به خرید یک دستگاه خودرو (که اغلب آن ها نه از لحاظ فنی و نه از نظر تاکسی رانی مورد تایید نیست) می کنند و از آن به عنوان تاکسی برای جابه جایی مسافران استفاده می کنند که لازم است سازمان تاکسی رانی آبیک نظارت ویژه ای به کار آن ها داشته باشد و اگر واقعاً دستگاه های نظارتی برای ساماندهی مسافربرهای شخصی اقدامی نکنند، حال و روز ما تاکسی داران وخیم تر خواهد شد.

  بحث و گفت و گو بین رانندگان پیرامون گلایه از نبود خدمات و خدمات ناقص بیمه های درمانی و تامین اجتماعی بالا گرفت.

  یکی دیگر از رانندگان تاکسی در این باره به خبرنگار نگاه آبیک، گفت: نمی دانیم چرا ما رانندگان تاکسی درون شهری در فهرست بیمه قرار نمی گیریم؟

  وی افزود: بیمه، حق لازم و ضروری رانندگان تاکسی است ولی متاسفانه ما از همین حداقل ها هم محروم هستیم و برخی رانندگان که سال ها سابقه رانندگی دارند در فهرست بیمه ای غایب هستند و این موضوع را به تاکسی رانی شهرستان هم اطلاع داده ایم ولی همچنان مشکل وجود دارد.

  1FBDC8CE-23E0-1E40-7551-8C9BCE0F1FDB

  یک راننده قدیمی نیز در پایان با  اشاره به مشکلات رانندگان تاکسی در آبیک، به خبرنگار نگاه آبیک،گفت: در آبیک، تاکسی گردشی هستیم ولی شاهدیم تاکسی های خطی آزاد در شهر تردد و مسافران ما را جابه جا می کنند در حالی که باید بازرس تاکسی رانی و پلیس با این رانندگان متخلف برخورد کنند ولی چون تاکسی رانی با پلیس هماهنگ نیست، شاهد هستیم که قانون به درستی رعایت نمی شود و این رانندگان متخلف هم جریمه نمی شوند اما در مقابل ما حق نداریم در ایستگاه های خطوط، مسافر را سوار یا پیاده کنیم از مسئولان می خواهیم به این مشکل رسیدگی کنند.

  این ها فقط نمونه هایی از مشکلات تاکسی های شهر از زبان رانندگان تاکسی و شهروندان است که معتقدند بعضی از تاکسی هایی که از سوی سازمان تاکسیرانی به آن ها واگذار می شود، استاندارد نیست؛ همه رنگ و همه مدل خودرو که شاید نتوان روی هیچ کدامشان نام تاکسی استاندارد را گذاشت، این وضع فعلی ناوگان تاکسیرانی مان است که از قضا بیش ترین تنوع آن در شهر دیده می شود.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  یک پاسخ به “وضعیت نابسامان رانندگان تاکسی در آبیک”

  1. آزادمرد-حسن گفت:

   سلام . مسئولین محترم فکری به حال جاده ابیک قشلاق بکنید . البته اگر مسئولی وجود داشته باشد متاسفم

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه × 8 =