گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۲۰ - ۱۲:۰۰


  افزایش سرانه فضای سبز آبیک در گرو موافقت شرکت آب با وجود همجواری آبیک با کارخانه سیمان و نیروگاه شهید رجایی اجرای طرحهای افزایش فضای سبز امری ضروریست که این امر با وجود مشکل آب در حاله ابهام باقی خواهد ماند.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، این روزها شهروندان آبیکی با کم آبی و کمبود فضای سبز روبه رو هستند؛  برای هر آبیکی می بایست ۴ متر مربع فضای سبز ایجاد شود اما سئوال اینجاست با توجه به بحران کم آبی که حفظ و حراست فضای سبز موجود با سختی روبه روست امکان پذیر است؟

  علیرضا امامقلیان شهردار شهر آبیک در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک با تاکید بر این که باید برنامه ریزان قبل از این که مشکل کمبود آب جهت آبیاری درختان و فضای سبز شهر آبیک به بحران تبدیل شود با در نظر گرفتن تدابیری این معضل را رفع نمایند، افزود: کم آبی همچنان از مهم ترین مشکلات آبیک است و این معضل بایستی از سوی برنامه ریزی های مسئولین اداره آبفای شهری و سایر مسئولین مربوطه با پیش بینی منابع آبی مرتفع شود.

  elPress139304290911551405831315ir8_414x310

  وی با بیان این که با ادامه روند کم آبی مشکلات در این رابطه دوچندان خواهد شد ادامه داد: برنامه ریزی قبل از این که مشکل کمبود آب جهت آبیاری درختان و فضای سبز شهر آبیک به بحران تبدیل شود به منظور رفع این معضل ضروری است.

  وی با اشاره به عدم تعاملات شهرداری با شرکت آب منطقه ای جهت اختصاص ۵ متر مکعب در ثانیه آب برای آبیاری فضای سبز این شهر تصریح کرد: طی نمامه های گذشته مقرر شده بود این طرح برای جلوگیری از خشکیده شدن درختان و فضای سبز آبیک اجرایی گردد. که تا به امروز هیچ اقدامی از سوی این اداره صورت نگرفته است.

  شهردار آبیک در خصوص تحقق افزایش سرانه فضای سبز این کلان شهر و اجرای طرح های پارک جنگلی و سایر پارک ها بیان داشت: در صورتی که منابع آبی تامین نشود دستیابی به این مهم دور از دسترس است، و با اجرای این پروژه ها تنها بودجه ها را اتلاف خواهیم کرد.

  وی اضافه کرد: با اشاره به انجام طرح های مطالعاتی برای حفر چاه برای جداسازی آب شرب شهری از آب آبیاری فضاهای سبز اظهار داشت: شهرداری آبیک برای انجام طرح های عمرانی و آبادانی شهر نیاز به آب دارد و نمی خواهد این آب از آب شرب شهری استفاده شود،

  امامقلیان

  این مسئول خواستار همکاری اداره آبفای شهری و سایر مسئولین مربوطه جهت رفع این مشکل شد و اظهار داشت: با توجه به این که آبیک با بحران آب روبه رو است، باید توجه جدی به این موضوع داشته باشیم، برای انجام این طرح ها شهرداری نیاز به ۲ حلقه چاه دارد، که در این زمینه اداره آب منطقه ای با شهرداری همکاری مناسبی نداشته است.

  امامقلیان، با اشاره به اجرای طرح مطالعاتی برای حفر چاه خاطرنشان کرد: بیش از ۳ ماه از زمان تعیین شده توسط فرماندار آبیک برای برطرف کردن مشکل آب پارک جنگلی می گذرد اما هیچ اقدامی صصورت نگرفته است.

  این مسئول با اشاره به این که بودجه های لازم برای اجرای این پروژه ها تعیین شده است، یاد آور شد: در صورت عدم رفع مشکل آب هیچ کدام از این پروژه ها سرانامی نخواهند داشت.

  شهردار آبیک، با اشاره به مشکل آلودگی هوای شهر آبیک و همجواری آن با کارخانه سیمان آبیک و نیروگاه برق شهید رجایی تأکید کرد: یکی دیگر از دغدغه های شهرداری آبیک احداث پارک های جنگلی برای کنترل و کاهش آلودگی هوای آبیک که ناشی از نیروگاه برق شهید رجایی و به خصوص کارخانه سیمان آبیک است، را یکی از اولویت های خود قرار داده است.

  وی ادامه داد: زمین این طرح به مساحت هشت هکتار توسط اداره منابع طبیعی شهرستان آبیک به شهرداری برای اجرای این پروژه در اختیار شهرداری قرار داده است، اما به علت کمبود آب و ندادن مجوز برای حفر یک یا دو حلقه چاه، این طرح راکت مانده است و شهرداری نمی تواند در این زمینه  به علت کمبود منایع آب هیچ اقداماتی را انجام دهد.

  IMG_4776

  امامقلیان با بیان این که با توجه به محدودیت های منابع آبی رسیدن به سرانه فضای سبز ۳۰ متر مربع امکان پذیر نیست ادامه داد: در حال حاضر با محدودیت های شدیدی برای تامین منابع آبی فضای سبز شهر آبیک روبه رو هستیم و زمانی که افزایش سرانه فضای سبز ۳۰ متر مربع تا سال ۹۵ در نظر گرفته شده محدودیت های منابع آبی پیش بینی نشده بود.

  این مسئول با تاکید بر این که در صورتی که شرکت آب و فاضلاب همکاری و مساعدت لازم را برای تامین آب کمربند سبز شهر داشته باشد می توان به توسعه فضای سبز امید داشت بیان کرد: پیگیر هستیم برای فضای سبز شهر آبیک ۳۰۰ متر مکعب در ثانیه از دو حلقه چاه را برای آبیار کمربند سبز استفاده کنیم و تاکنون جلسات متعددی در این زمینه برگزار شده که هیچ کدام از این جلسات مجر به اقدامی از سوی اداره آبفای شهری نشده است.

  شهردار آبیک در  پایان از با اشاره به این که همه مسئولان باید در عمران و آبادانی شهر آبیک تلاش کنند، اظهار داشت: مردم آبیک لایق بهترین طرح ها هستند و باید در شهری بهتر با امکانات بیشتر زندگی کنند در همین راستا تمام اداره های شهری باید برای اجرایی شدن این هدف بزرگ شهرداری را یاری کنند تا بتوانیم شهری در خور مردم این شهر داشته باشیم.

   حال با این اوصاف باید دست به دعا شد تا به دل مسئولان آب و فاضلاب بیافتد که برای حفظ و حراست از فضای سبز و توسعه ریه های تنفسی آب فاضلاب شهر آبیک را بر روی درختان تشنه باز  کنند؛ تا شهر را از مرز خفگی نجات دهند.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  چهار − 1 =