گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۲۰ - ۱۵:۰۴


  یادداشت:
  نقش صدا و سیما در نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی صداوسییما با وجود مخاطبهای بسیاری که دارد با ساخت فیلم هایی با سیک زندگی اسلامی میتواند نقش به سزایی در نهادینه کردن این فرنگ دربین خانواده های ایرانی ایفا کند.

  نگاه آبیک

  عادات روزانه ما امری مهم از زندگی هستند که باید طبق زندگی اسلامی تنظیم شوند از عادت های بدی که در جامعه ما به وجود آمده تا دیروقت بیدار بودن می باشد.

  انسان وقتی دیر به خواب رود آیا صبح حالی برای سحرخیزی و مناجات با خدا خواهد داشت؟ طبق سفارش علمای بزرگ خوب است انسان زود به بستر خواب رود تا سحرخیزی برای او آسان تر باشد. چقدر در روایات در مورد نماز شب تاکید شده که شرف مومن را به نماز شب داشته اند اما با عادت به دیرخوابی این توفیق عظیم می تواند از انسان سلب شود.

  همچنین توصیه به بیداری در بین الطلوعین نیز بسیار شده است و در روایات آمده که روزی در این زمان نازل می گردد و دعاهای ویژه ای برای خواندن در آن ذکر شده است و از خواب در این زمان نهی شده است.
  نشستن پای برنامه های تلویزیون تا نیمه های شب، گاه انسان مسلمان را از انجام تکلیف واجبش باز می دارد. تا چه رسد به اعمال مستحب.

  از مهم ترین مواردی که در بحث خوردنی ها باید مورد توجه قرار گیرد توجه به مفید بودن غذاست نه لذیذ بودن آن.

  1121

  حضرت آیت الله بهجت (ره) در این مورد فرموده اند:« امروزه مردم غذای لذیذ می خواهند نه غذای مفید، اصولا غذاهای سرخ کرده ضرر دارند ولی چون به ذائقه انسان خوش می آیند. لذا همه خواهان آن هستند و توجه به ضرر آن ندارند.»  اگر علما نسبت به این سنت ها حساسیت نشان دهند و در برپاداشتن آن بکوشند شاهد نفوذ بیشتر سبک زندگی غربی نخواهیم بود.

  خوردن نمک در ابتدای غذا باعث می شود تا به هضم غذا در معده کمک شود، از امام علی (علیه السلام) نقل شده که فرمودند: «ابتدای غذا نمک بخورید، اگر مردم می دانستند نمک چه خاصیتی دارد هرآینه به جای داروهای مجرب آن را انتخاب می کردند.»

  در احوالات شیخ رجبعلی خیاط آمده است که:«بیشتر اوقات غذاهای ساده ای مانند سیب زمینی و فرنی میل می کردند و به دنبال غذاهای لذیذ نبودند. سر سفره رو به قبله و دوزانو می نشستند و همیشه غذا را با اشتهای کامل می خوردند و هیچگاه هنگام غذا خوردن حرف نمی زدند.» « توصیه های پزشکی عارفان»

  امروزه که خوردن غذاهای آماده فراوان شده است و از آن طرف بیماری های گوارشی نیز زیاد شده پی به اهمیت رعایت آداب دستورات اسلام در خوردن غذا می بریم. از پیامبر اعظم (ص) نقل شده که فرمود:«از غذای اضافی بپرهیزید که قلب را قسی می کند و از اطاعت حق دور می سازد و گوش را از شنیدن موعظه کر می نماید.

  غذاها علاوه بر اثر جسمی بر اخلاق و رفتار ما نیز اثر می گذارند. مثلا انگور برای دفع غم و اندوه، انار برای از بین بردن وسوسه های شیطانی و روشنایی قلب، به برای شجاعت، عدس برای دفع قساوت قلب، عسل برای صفای دل، عدم ترک گوشت به مدت چهل روز برای رفع بداخلاقی سفارش شده است. «توصیه های پزشکی عارفان»

  341

  لباس هر انسان نشان دهنده ی نوع نگرش و عقیده ی او می باشد و در اسلام آداب بسیاری در این باب وارد شده است. متاسفانه امروز پوشیدن لباس های تنگ و کوتاه برای زن و مرد عادی شده است درحالی که بسیاری از مفاسد از همین پوشش های نامناسب به وجود می آید.

  اینکه ناهنجاری ها و مشکلات فراوانی در کشورهای غرب برای زنان به وجود می آید یک علت عمده آن برهنگی زنان می باشد. هر اندازه که زنان به بی حجابی رو می آورند به همان اندازه میزان فساد نیز می تواند افزایش یابد.

  البته حجاب فقط مخصوص بانوان نیست بلکه مردها نیز باید رعایت پوشش اسلامی را بنمایند تا جامعه به سمت ارزش های الهی بتواند پیشرفت کند. امروزه دانشمندان دریافته اند که رنگ لباس نیز در روان انسان تاثیر گذار است. در روایات می خوانیم که پیامبر (ص) عادت به رنگ های سبز و سفید داشتند و سفارش به پوشیدن لباس سفید در اسلام هم از نظر بهداشتی و هم از نظر روانی مورد تایید می باشد.

  همچنین در روایت داریم که پیغمبر خدا(ص) در لباس گشاد نماز می خواند و ضروری است ما امت پیامبر(ص) به تبعیت از روش پیامبر امروز نیز از لباس های تنگ دوری کنیم.

  همچنین استفاده از بوی خوش برای مردان در اسلام سفارش شده که متاسفانه امروزه در زنان جامعه ما رواج پیدا کرده است درحالیکه در روایات استفاده از بوی خوش توسط زن در جایی که نامحرم است نهی شده است و حتی طبق فتوای بعضی مراجع معظم تقلید، یکی از غسل های مستحب ، غسل برای زنی است که خود را برای نامحرم خوشبو نماید و به بیرون از خانه بیاید و چنین فردی در روایات ، ملعون فرشتگان خوانده شده است.

  البته قبل از اسلام هم ایرانیان لباس های بلند برتن می کردند و تا حکومت قاجار هم استفاده از لباس بلند مرسوم بود اما رضاخان لعنه الله علیه بود که مجری طرح های شیطانی غرب بود و باعث شد ایرانیان از رسم دیرینه خود جدا شوند. حضرت امام خامنه ای مد ظله العالی در این مورد فرموده اند:«این مرد قلدر نادان بی سواد یعنی رضا خان آمد و خود را در اختیار دشمن قرار داد، یکباره لباس این کشور را عوض کرد ، بسیاری از سنتهای مردم را تغییر داد…»«حکایت کشف حجاب»

  تبیین موضوع مهدویت و آشنا کردن هر چه بیشتر مردم با امام زمان(عج) و باعث معرفت به امام زمان(عج) می گردد معرفتی که باعث اطاعت می شود.

  55465546

  اگر محبت به امام زمان عج در اعماق جان انسان مؤمن نفوذ کند و هدف او در تمام کارهایش جلب رضایت آن حضرت باشد چنین فردی، به خود و دیگری ظلم نخواهد کرد و طبق آیه قرآن دیگر مسلمانان را برادر خود می داند و مانند یک برادر با آنها رفتار می نماید و به این ترتیب سبک زندگی اسلامی در جامعه رواج پیدا می کند و وقتی امام زمان خود را بشناسیم و تمام تلاشمان زمینه سازی برای ظهور ایشان باشد.

  این خوبی و مهربانی و محبت است که در بین مردم رواج پیدا می کند و فرد سعی می کند به هر نحوی به دیگران کمک کند و رشد مادی و معنوی خود و دیگران هدف او در زندگی خواهد شد.

  هرچند که این زندگی در سطح جهانی در زمان ظهور موفورالسرور آن حجت الهی بوجود خواهد آمد. اگر انسان خود را هرلحظه در محضر امام زمان عج بداند، دیگر کاری را که باعث ناراحتی ایشان باشد انجام نمی دهد.

  حضرت آیت الله العظمی بهجت (ره) در این باره فرموده اند : «حضرت حرف هایی را که ما به هم می زنیم ، می شوند و می دانند. ایشان «عین الله الناظره و اذنه الواعیه» می باشند. جلوتر از ما، حرف های ما را می شنوند، بلکه خودمان که حرف می زنیم، این صدا از لب تا به گوش برسد، فاصله ای دارد، حضرت جلوتر از این فاصله، حرف خودمان را می شنود.

  آن وقت آیا ما می توانیم کاری کنیم که حضرت متوجه نشود و نداند؟ » همچنین ایشان در جای دیگر فرموده اند: «خدا می داند دردفتر امام زمان (عج) جزء چه کسانی هستیم ؟! کسی که اعمال بندگان در هفته دو روز (دوشنبه و پنج شنبه )به او عرضه می شود.

  همین قدر می دانیم، آن طوری که باید باشیم، نیستیم. همچنین ایشان در جای دیگر دربارۀ حاضر دانستن حضرت فرموده اند: «ما باید امام زمان (عج) را حاضر فرض کنیم ، هر جا می رود برویم، هر چه می کند بکنیم و هر چه را ترک می کند ترک کنیم و اگر ندانیم ، احتیاط را که می دانیم و می توانیم ، ولی گویا ما نمی خواهیم در راه رضای آن حضرت باشیم ، نه اینکه رضای آن حضرت را نمی دانیم و نمی توانیم آن را تحصیل کنیم.»

  از مهم ترین افرادی که در زمینه عملی کردن سبک زندگی می توانند موثر باشند مسئولین فرهنگی کشور می باشند و باید در این زمینه برنامه ریزی دقیق و اصولی شود و برای عملیاتی کردن آن به طور جدی وارد عمل شد.

  به عنوان مثال صدا و سیما نقش مهمی در این زمینه دارد و باید کاری کرد که تا حد امکان پخش فیلم های غربی کمتر شود و نوجوانی که فیلم های غربی را تماشا می کند که در آن حجاب وجود ندارد، دختر و پسر همیشه بدون رعایت هیچ اصولی با هم هستند و هیچ محدودیتی در روابط دختر و پسر وجود ندارد، کم کم با آن فرهنگ خو می گیرد و اموری که در شرع اسلام ممنوع است.

  برای او امری عادی جلوه می کند از آن طرف دشمن با ساخت فیلم ها و بازی های مختلف، فرهنگ و دین مخاطبان خود را هدف گرفته است و در بسیاری از مواقع این تخریب به صورت پنهان و غیرآشکار است به طوری که ممکن است در ظاهر امری مورد قبول و ارزشی را نشان می دهد اما با تکنیک های مختلف و به صورت مرموزی، اهداف ضداسلامی خود را دنبال می کنند.

  به عنوان مثال بازی رایانه ای به بازار آمده که در آن فرد به سمت ساختمانی شلیک می کند که شکل مسجد است و احادیث معصومین(ع) به صورت غیر آشکار برروی آن نوشته شده است که در آن دشمن اهداف شوم خود را به این شکل پی گیری می کند.

  برنامه های تلویزیونی و سینما هم تأثیر به سزایی در سبک زندگی انسان می گذارد ،وقتی که جوانی فیلم را تماشا می کند که در آن افراد با سن بالا به صورت مجردی زندگی می کنند و خانواده در بین آنها چندان نقش و موضوعیتی ندارد، ناخودآگاه ازدواج نکردن برای او امری قابل قبول جلوه داده می شود.

  -234218

  همانطور که ما نسبت به پخش فیلم های مروج فرهنگ غربی حساسیتی نداریم آیا غربی ها هم در برابر پخش فیلم های مروج فرهنگ اسلام در جامعه خودشان همینطور هستند، یا اینکه با کوچکترین چیزی که نشان دهنده فرهنگ اسلامی باشد شدیدا برخورد می کنند آن هم با وجود شعارهای آزادی که گوش فلک را کر می کند. متعدد می شنویم که غرب چقدر نسبت به رعایت حجاب در جامعه غربی ضدیت و شدت برخورد دارند.

  اگر ما در جامعه اسلامی یک دهم حساسیتی که آن ها نسبت به ارزش های اسلامی دارند نسبت به ترویج فرهنگ غرب داشتیم وضع جامعه امروز چنین اسفناک نمی شد.

  آموزش و پرورش که با میلیون ها کودک و نوجوان سروکار دارد می تواند در ترویج سبک زندگی اسلامی نقش مهم و موثری ایفا نماید. جا دارد در کتب درسی دانش آموزان این امر مورد توجه قرار گیرد، معلمان محترم هم در این بین نقش مهمی دارند و با رفتار خود می توانند الگوی مناسبی برای دانش آموزان باشند.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  5 + یک =