گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۱۶ - ۱۶:۴۹


  گردوغبار زندگی غربی بر سبک زندگی اسلامی با شروع جنگ نرم علیه ایران، گرد و غبار زندگی غربی بر زندگیهای بیشتر افراد نشسته است و مردم سبک زندگی اسلامی را از یاد برده اند.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، سبک زندگی اسلامی مبتنی بر آموزه های وحیانی و تعالیم الهی انبیاء می باشد و هدف در سبک زندگی اسلامی، رشد و تعالی معنوی و مادی فرد و جامعه می باشد و مبنای این سبک زندگی، خدا و اطاعت از دستورات الهی می باشد.

  سبک زندگی اسلامی با توجه به اهمیت موضوع چگونه زندگی کردن از دیدگاه اسلام و همچنین گسترۀ وسیعی از دستورات که در مورد چگونه زیستن در اسلام وجود دارد ، آثار و نتایج بسیار خوب و فراوانی در طریقۀ زیستن انسان دارد ، زیرا اسلام با اتکاء به وحی الهی و بهره گیری از دستورات قرآن وسخنان معصومین علیهم السلام ، برای جزئی ترین امور زندگی انسان دستور و سفارش دارد که عمل به این دستورات، منتهی به سعادت انسان در دنیا و آخرت می گردد.

  از جملۀ آثار سبک زندگی اسلامی در بعد اجتماعی، ارتباط صحیح با جامعه و نزدیکان، داشتن خانوادۀ با بنیان محکم و ایجاد برابری و برادری در جامعه و در بعد فردی نیز زندگی همراه با معنویت، مصرف به اندازه، پوشش و تغذیۀ مناسب می باشد .

  انسان برای زندگی روش های مختلفی را می تواند انتخاب کند، اما برای اینکه بدانیم کدامین روش زندگی بهتر است باید بدانیم هدف ما در زندگی چیست تا طبق آن هدف روش زندگی مشخص گردد. آیا انسان خود می تواند برای زندگی روشی را تعریف کند و طبق آن زندگی کند؟ یا خیر.

  2044_family-thumb-500x495-5632

  با توجه به اینکه خداوند خالق انسان است آگاه تر از خود انسان به ابعاد مختلف وجود او می باشد. خدایی که دلسوزتر از هر کسی برای انسان است و از خلقت انسان هدف مشخصی داشته، انسان را بدون برنامه رها نکرده که طبق میل خود زندگیش را تعیین کند.

  پس بهترین روش برای انسان روشی است که خداوند توسط پیامبران الهی تعیین کرده است و با توجه به اینکه دین اسلام کاملترین دین و پیامبر اسلام، اعظم پیامبران است درمی یابیم که روشی که اسلام برای زندگی تعیین کرد بهترین روش است، و الگوی نمونه برای همه مردم طبق آیه قرآن خود شخص پیامبر اعظم (ص) می باشند.

  همانطور که در زیارت عاشورا به این معنا اشاره شد که خدایا زندگی مرا زندگی محمد و آل محمد قرار بده و بهترین سبک زندگی برای هر انسانی در هر زمانی سبکی است که اسلام ارائه می نماید. انشاالله در این مقاله به چند جنبه از سبک زندگی می پردازیم و مورد بررسی قرار می دهیم.

  از نظر اسلام خوش رفتاری و خوش گفتاری اهمیت بسیار زیادی دارد و خدا و خداوند پیامبر اکرم (ص) را دارای خلق عظیم معرفی می کند و از جنبه های بسیار برجسته پیامبر (ص) به خاطر مهم بودن آن در این آیه خلق عظیم پیامبر(ص) را ذکر می کند. در احادیث زیادی خوش اخلاقی سفارش شده است ، که در اینجا به چند مورد آن اشاره می کنیم:
  امام علی (ع): خوش اخلاقی روزی ها را زیاد و میان دوستان انس و الفت پدید می آورد. « نهج الفصاحه »
  پیامبر(ص): اخلاق خود را نیکو کنید و با همسایگان خود مهربان باشید… تا بی حساب وارد بهشت شوید.
  امام صادق(ع): نرمخو و مهربان باش، گفتارت پاکیزه باشد و با برادرت با خوشرویی برخورد کن. « غررالحکم»
  پیامبر(ص): بهترین شما خوش اخلاق ترین شماست آنان که نرمخو و بی آزارند. و دیگران نیز با آنان انس می گیرند. « نهج البلاغه خطبه۱۸۷»

  03479338768882884009

  در اسلام وقتی دونفر مومن به هم می رسند ، اولین کلامشان باید سلام باشد درحالیکه در جامعه امروز این امر کمرنگ شده است. گویا برای بعضی سلام کردن نشانه کوچک بودن شخصیت فرد است که از سلام کردن بخل می ورزد درحالیکه پیامبر(ص) به کودکان هم سلام می کرده است و ایشان که اشرف مخلوقات عالم بوده اند در سلام کردن مقدم بودند.

  همچنین طبق روایات اصحاب پیامبر(ص) هنگام جدا شدن هم سوره والعصر را قرائت می کردند و درواقع یکدیگر را به حق و صبر سفارش می کردند درحالیکه متاسفانه امروز فریضه ی بسیار مهم امر به معروف و نهی از منکر که اقامه سایر فرایض وابسته به آن است توسط اکثر مردم ترک شده است.

  فرهنگ غربی بی توجهی به دیگران و عدم حساسیت به مفاسد درحال رواج در جامعه ما می باشد. اینکه امام خامنه ای بر تذکر کسانی تاکید دارند و آن را وظیفه عموم مردم می دانند، نشان دهنده اهمیت و ضرورت امر به معروف و نهی از منکر زبانی است واقعا اگر به فردی که تخلفی را انجام می دهد ۱۰ نفر پشت سرهم تذکر دهند آیا فرد متخلف به تخلف خود ادامه خواهد داد.

  اما وقتی دیگران سکوت کرده اند و عکس العمل نشان نداده اند فرد تشویق به ادامه تخلف خود می شود اینکه در جامعه ما متاسفانه بدحجابی فراوان شده است نتیجه همین ترک امر به معروف و نهی از منکر است (البته طبق فرمایش آیت الله جوادی آملی ما بدحجاب نداریم درواقع بی حجاب است).

  اگر به فردی که پوشش اسلامی را رعایت نمی کند چندین بار با زبان نرم تذکر داده شود مطمئنا فرد با جرات علنا در جامعه ارزش های اسلامی را زیر پا نخواهد گذاشت.

  اگر طبق آیات قرآن که مومنان برادر یکدیگرند افراد جامعه اسلامی یکدیگر را برادر بدانند و دلسوز هم باشند آیا به راحتی برای مقدار کمی منفعت مادی دروغ خواهند گفت؟ و یا سراغ فریب دیگران و کلاهبرداری خواهند رفت.

  Sabkzendegi(Alvershop.com) (2)

  اینکه غیبت و تهمت و بدگویی در جامعه زیاد شده همه ناشی از دوری از فرهنگ اسلام و قرآن می باشد و اگر افراد جامعه طبق حدیث شریف که هرچه را برای خود می پسندی برای دیگران بپسند و آنچه را که برای خود نمی پسندی برای دیگران هم مپسند، با یکدیگر برخورد کنند آیا دیگر کسی سراغ زیر پا گذاشتن حق دیگران خواهد رفت؟

  اسلام برای جزئی ترین امور زندگی آدابی دارد که اگر ما به آنها عمل کنیم آثار آن را در زندگی خود خواهیم دید. از موارد مهمی که باید به آن توجه کرد حلم و صبر می باشد که متاسفانه در جامعه امروز باید به آن توجه کرد و ریشه بسیاری از زدوخوردها و در بعضی موارد حتی قتل ها ناشی از عدم صبر و تحمل می باشد و با کمی صعه صدر و حوصله می شود از آسیب های فراوان احتمالی جلوگیری کرد.

  امام صادق (ع) در سفارش های خود به عنوان بصری در این مورد می فرمایند: اگر کسی بگوید اگر سخنی گویی ده برابر می شنوی تو بگو اگر ده تا بگویی سخنی نشنوی و اگر کسی تورا دشنام دهد به او بگو اگر در مورد آنچه گفته ای راستگو هستی ازخدا می خواهم که مرا بیامرزد و اگر در آن دروغگویی از خدا خواهانم که از تو درگذرد.

   اگر کسی تو را تهدید به ناسزا گویی کند تورا به خیرخواهی و مراعاتش وعده بده. امامان معصوم ما با عمل به این دستورات چه بسیار انسانهایی را که به راه حق هدایت کردند. مانند داستان مرد شامی که پس از ناسزاگویی به امام حسن (علیه السلام) وقتی با حلم وخوشرویی امام علیه السلام مواجه شد به جمع علاقمندان به ایشان پیوستند.

  مساجد و روحانیت و هیئات مذهبی نیز می توانند در ترویج سبک زندگی اسلامی نقش موثری داشته باشند، اگر عموم جامعه اهل مسجد و هیئت باشند در آنجا چگونگی زندگی اسلامی را یاد می گیرند و آنرا در خانواده و جامعه اجرا می نمایند.

  55465546

  به عنوان مثال بحث پرداخت حقوق شرعی از جمله خمس و زکات بسیار مهم می باشد اگر گندمی که توسط کشاورز تولید می شود خمس آن پرداخت شود و نانی که از آن طریق به دست مردم می رسد نانی باشد که زکات گندم آن پرداخت شده است این نان خود موجب طهارت معنوی جامعه می گردد یا در بحث خمس لقمه ای که خمس آن پرداخت شده با لقمه ای که خمس آن پرداخت نشده تفاوت بسیاری دارند و همه اینها مستلزم این است که مردم در زندگی خود به سبک زندگی اسلامی توجه کنند و به دستورات شرع مقدس جزء به جزء عمل نمایند.

  اگر اهمیت نماز جماعت و نماز در مسجد برای مردم تبیین شود و فرهنگ شرکت در نماز جماعت در جامعه به خصوص در بین جوانان نهادینه شود خود عمل مهمی در زمینه سازی برای ترویج سبک زندگی اسلامی خواهد بود و مانند واکسیناسیون انسان را در برابر هجوم فرهنگ غرب محفوظ می دارد هرقدر که انس مردم با قرآن و احادیث اهل بیت(ع) از جمله کتاب شریف نهج البلاغه بیشتر باشد به همان اندازه جلوی نفوذ فرهنگ منحط غرب گرفته خواهد شد.

  اینکه روایات بسیاری در فضیلت تلاوت قرآن وارد شده است ، علتش این است که فرد مسلمان قرآن را تلاوت نماید و در مفاهیم آن تفکر نماید و در نهایت به دستورات این کتاب الهی عمل نماید و قرآن در لحظه لحظه زندگی او نقش داشته باشد. همچنین توسل به اهل بیت(ع) و الگو قرار دادن ایشان در زندگی با توجه به جایگاهی که اهل بیت(علیه السلام) در نزد مردم دارند می تواند در ترویج سبک زندگی اسلامی بسیار موثر باشد.

  انتقال مفاهیم عالی اسلام به صورت صحیح و جذاب در مجالس اهل بیت(ع) و به ویژه در زیارتگاه ها و بقاع متبرکه نقش مهم در این زمینه خواهد داشت. به خصوص در دو ماه محرم و صفر مردم زمینۀ برای انتقال مفاهیم اسلامی و ترویج سبک زندگی اسلامی برای عموم مردم مهیا می باشد. به ویژه در مورد مناسبت های متعلق به امام حسین(ع) و امام مهدی (عج) ، مردم زمینه خوبی دارند تا از فرهنگ عاشورا و مهدویت نهایت استفاده را برده شود.
  منابع:
  نهج البلاغه
  توصیه های پزشکی عارفان
  سنن النبی
  حکایت کشف حجاب
  نهج الفصاحه
  غررالحگم
  در محضر آیت الله بهجت(ره) ۷۰۰ نکته
  امام زمان درکلام آیت ا… بهجت(ره)

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  هشت − = 7