گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۱۴ - ۱۵:۵۹


  دبیر نخستین همایش کاربران لینوکس قزوین خبر داد:
  برگزاری نخستین همایش گروه کاربران لینوکس/ استان قزوین از فضای حمایت از لینوکس دور بوده است کارشناس توسعه نرم افزارهای آزاد قزوین با بیان اینکه نخستین همایش گروه کاربران لینوکس در قزوین برگزار می‌شود گفت: مرکز رشد پارک علم و فناوری از ایده‌های نوع آورانه حمایت می‌کند.

  یه گزارش نگاه آبیک به نقل از صبح قزوین، حمید رضا پیله ور در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری صبح قزوین، در خصوص برگزاری اولین همایش گروه کاربران لینوکس قزوین اظهار کرد: اولین همایش لینوکس قزوین روز سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه در سالن اجتماعات پارک علم و فناوری برگزار می‌شود.

  وی در ادامه افزود: این همایش معرفی لاگ یا گروه کاربران لینوکس قزوین است و از محورهایی که در این همایش به آن پرداخته خواهد شد بحث مهاجرات به نرم افزارهای آزاد و معرفی نمونه‌های موفق در مهاجرت نرم افزارهای آزاد، بررسی ظرفیت‌های استان قزوین و بحث تجاری سازی این نرم افزارها خواهد بود.

  کارشناس توسعه نرم افزارهای آزاد قزوین ادامه داد: پرداخت ما به این موضوع از آنجا آغاز شد که در دنیا بحثی با عنوان نرم افزارهای آزاد در مقابل نرم افزارهای بسته وجود دارد، نرم افزارهای متن بسته نرم افزارهای تجاری هستند که شرکت‌های مختلفی آنها را وسعه داده و به عنوان محصول در اختیار کاربران قرار داده اند و از فروش آنها درآمد کسب می‌کنند.

  وی اذعان کرد: به واسطه اینکه در ایران قانون کپی رایت رعایت نمی‌شود بخشی از این نرم افزارهای به رایگان تحت نرم افزارهای قفل شکسته در حال استفاده است، جنبشی در دنیا در مقابل نرم افزارهای متن بسته و تجاری وجود دارد به نام نرم افزارهای آزاد که تیم‌های مختلفی روی آها کار کرده و با گسترش دادن آنها در اختیار کاربران قرار داده اند.

  lug

  ۱۲ میلیارد دلار هزینه لایسنِس ویندوزها برای کاربران خانگی است

  پیله ور هزینه بالای نگهداری نرم افزارها متن بسته را از عوامل مهم جایگزینی نرم افزارهای آزاد به جای آنها برشمرد و  ابراز کرد: اگر همه ما یک روز به این سمت برویم که قانون تجارت را بپذیریم، باید این هزینه را پرداخت کنیم.

  عضو فعال گروه کاربران لینوکس قزوین در ادامه تصریح کرد: سازمان فناوری اطلاعات سال گذشته اعلام کرد که اگر فقط در سیستم‌های اداری و دولتی بخواهیم هزینه لایسنِس ویندوزهایی در حال استفاده خود را پرداخت کنیم؛ مبلغی در حدود ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار باید پرداخت کنیم.

  وی عنوان کرد: برآورد این دوستان در سازمان فناوری اطلاعات این است که ما سالانه ۱۲ میلیارد دلار باید برای کاربران خانگی در رابطه با هزینه لایسنِس ویندوزها نه نرم افزارهای دیگر خود پرداخت کنیم؛ کشور ما در حال حرکت به سمت پذیرش قانون تجارت است و این هزینه سنگینی خواهد بود.

  کارشناس توسعه نرم افزارهای آزاد قزوین ابراز کرد: امروز در پرداخت یارانه حوزه‌های مختلف در کشور مشاهده می‌کنیم که دولت و مجلس مطرح می‌کنند که در پرداخت یارانه مشکل دارند در این شرایط ما باید به سمت پرداخت هزینه‌های نرم افزارها برویم.

  وی با بیان اینکه اطلاعات منتشر شده در فضای امنیت سایبری نشان می‌دهد ایران جزء کشورهای ناامن در فضای مجازی است گفت: دلیل این موضوع به واسطه آشفتگی در بحث شبکه و استفاده از نرم افزارهایی است که نسبت به آنها شناخت نداریم؛ امروز دنیا به سمت استفاده از نرم افزارهای آزاد حرکت کرده است البته کشور ما هم به این سمت قدم برداشته است.

  پیله ور افزود: دولت در ادوار گذشته و در همین دولت مصوباتی دارند که باید ارگان‌های دولت ابتدا فرمت‌ها و اطلاعات تولیدی آنها فرمتهای آزاد باشد نه وابسته به یک نرم افزار خاص؛ از سوی دیگر سیستم‌های اداری در بخش کاربر نهایی و سِرور از نرم افزارهای آزاد و بومی استفاده کنند زیرا نرم افزارهای آزاد قابلیت بومی سازی دارد.

  استان قزوین از فضای حمایت از لینوکس دور بوده است

  وی ادامه داد: اتفاقات خوبی در حوزه دولت و مجلس روی داده و مصوبات خوبی داریم، از سوی دیگر گروهای خوبی تحت لاگ که در دنیا هم به همین اسم معروف هستند روی این نرم افزارهای در حال کار کردن هستند، در تهران گروهایی ده سال است کار می‌کنند یا در زنجان که استانداری و بقیه ادارات حامی برگزاری همایش لینوکس شدند و بسیاری از نرم افزارها در این مجموعه تولید شد.

  دبیر نخستین همایش کاربران لینوکس قزوین با انتقاد از اینکه استان قزوین از فضای حمایت از لینوکس دور بوده است ابراز کرد: دلیل این موضوع حرکت نکردن استان به این سمت و دور هم جمع نشدن افرادی بوده که در این حوزه فعالیت می‌کرده اند.

  وی گفت: با حمایت مرکز رشد پارک علم و فناوری و خود مجموعه علم و فناوری در چند سال گذشته این مهاجرت را از سِرورهای سازمان شروع کردیم و مجموعه ما بخش عظیمی از سِرورهای حوزه آی تی را از نرم افزارهای بومی و آزاد استفاده می‌کند.

  کارشناس توسعه نرم افزارهای آزاد قزوین یادآور شد: با تجربه ای که از فعالیت شروع شده در پارک علم و فناوری قزوین داشتیم و ارتباطات و مشاوره با دوستانی که به کار و تحصیل مشغول بودند، تصمیم به تشکیل گروه کاربران لینوکس گرفتیم و با همکاری استانداری و نظام صنفی و دیگر مراکز این جنبش ایجاد شود.

  وی با بیان اینکه در دنیا گروه‌های لاگ روی ابعاد نرم افزاری کار می‌کنند ابراز کرد: در استان قزوین در این همایش ما بحث تجاری سازی را هم اضافه کردیم، هدف اول ما در این همایش معرفی مهاجرات و رفتن به سمت استفاده از نرم افزارهای آزاد است و در کنار آن بحث تجاری سازی را نیز در نظر گرفته ایم.

  پیله ور در پایان تاکید کرد: در این همایش سعی شده است از تمام ظرفیت های موجود در استان قزوین به خصوص مجموعه پارک علم و فناوری در جهت حمایت از ایده های نوآورانه برای ایجاد کسب و کار بهره برد.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 × = هشتاد یک