گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۱۴ - ۱۱:۳۱


  مدیر شبکه بهداشت و درمان آبیک:
  جلب مشارکت مردمی در ارتقاء سلامت جامعه و توسعه پایدار نقش محوری دارد مدیر شبکه بهداشت و درمان آبیک گفت: جلب مشارکت مردمی در ارتقاء سلامت جامعه و توسعه پایدار نقش محوری دارد

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، صبح امروز جلسه پایانی هفته سلامت با حضور رابطین بهداشت شهرستان آبیک و با حضور کارشناس مسئول جذب مشارکت های مردمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در سالن اجتماعات فرماندار ی آبیک برگزار شد.
  محمد بابایی، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک، در حاشیه این جلسه در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار داشت: یکی از ویژگی های بارزی که در فرهنگ اسلامی هم هست و می توان از آن حداکثر بهره را برد، استفاده از توان جامعه و ظرفیتی است که در جامعه وجود دارد.
  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک، با اشاره به استفاده از ظرفیت جامعه در صدر اسلام افزود: در دوران دفاع مقدس هم استفاده از ظرفیت بسیج و نیروهای مردمی، نقش مهم و اثرگذاری در موفقیت‌ های بدست آمده داشت.
  بابایی از سلامت به عنوان رفاه کامل جسمی، روحی روانی و اجتماعی یاد کرد و افزود: سلامت مقوله بسیار مهمی است که تحقق کامل آن در جامعه، نیازمند همکاری همه سازمان ها و نهادهای اجتماعی و مشارکت مردم در ترویج رفتارهای سالم و فرهنگ سلامت است.
  وی با اشاره به اهداف اجرای این پروژه یادآور شد: هدف از اجرای این پروژه تشخیص رفتارهای مثبت، بی اثر و منفی برای سلامتی، تشویق رفتارهای مثبت و کاهش و تغییر رفتارهای منفی در محلات از طریق ارتقاء و اصلاح دانش و تغییر نگرش مردم محلات است که با برنامه ریزی و پیش بینی های لازم به وسیله رابطین سلامت در همکاری و مشارکت با مردم صورت می گیرد.
  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک، تصریح کرد: برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم، نخست باید کلاس‌ ها و کارگاه‌ های آموزشی و توجیهی برای اعضای خانه مشارکت برگزار شود تا بتوانند به مردم انتقال دهند.
  IMG_7978
  این مسئول با اشاره به مرگ‌ های زودرس در کشور که بین ۳۰ تا ۷۰ سال سن است، افزود: در ایران ۷۳ یا ۷۴ سال، سن امید به زندگی محسوب می‌شود این در حالی است که در جهان سن امید به زندگی را ۸۵ سال تخمین زده‌ اند و هر کس زودتر از این سن بمیرد مرگ زودرس محسوب می‌ شود.
  بابایی از مشارکت مردم در سلامت جامعه به عنوان یک حق طبیعی برای آحاد مردم یاد کرد و افزود: در اصول اولیه مراقبت‌ های بهداشتی تاکید شده است که در امر آموزش و آگاهی دادن به مردم باید مشارکت عمومی انجام شود.
  وی با بیان اینکه تلاش های داوطلبان سلامت که بدون چشمداشت مادی و اجر و مزدی به ترویج فرهنگ سلامت می‌ پردازند، جزء باقیات و صالحات ثبت می‌ گردد، خاطرنشان کرد: نام و یاد شما داوطلبان سلامت برای همیشه در اذهان مردم به عنوان پیام آوران سلامت ثبت و ماندگار خواهد شد.
  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک، بر اهمیت فرهنگ سازی سلامت تاکید کرد و گفت: داوطلبان سلامت نقش مهم و موثری در ترویج سبک زندگی سالم، کنترل بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت و فشارخون و ارتقاء سطح آموزش های بهداشتی در جامعه دارند.
  این مسئول، استفاده بی رویه و غیر منطقی از داروها و آمار بالای سزارین و بی تحرکی را از جمله مخاطرات حوزه سلامت عنوان کرد و افزود: داوطلبان سلامت باید در جهت فرهنگ سازی پرهیز از مصرف غیر منطقی دارو و افزایش تمایل به زایمان طبیعی بجای سزارین تلاش نمایند.
  بابایی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت: گرچه این طرح به دلیل داشتن فوریت بیشتر از حوزه درمان آغاز شد ولی با اجرایی شدن بسته‌ های بهداشتی این طرح تلاش می‌ شود تا با آموزش و ارتقاء سلامت، از بروز بیماری ها و در نتیجه تحمیل هزینه‌ های سنگین درمان جلوگیری شود.
  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک، در پایان، برگزاری این جلسه را فرصت مناسبی برای تجلیل از خدمات و زحمات داوطلبان سلامت و ترغیب و حمایت از خدمات داوطلبانه آنان عنوان کرد و گفت: با تشویق می توان داوطلبان را با انرژی بیشتری به سمت جامعه هدف سوق داد.
  زهرا حبیب وند، یکی از رابطین سلامت در شهر آبیک در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار داشت: کم‌تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف مواد مخدر و دخانیات، استعمال سیگار، قلیان، الکل و عدم رعایت ایمنی به شکل‌های مختلف را از علل جسمی مرگ زودرس برشمرد و تصریح کرد: از علائم خطر سلامت روان، بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی حقوق شهروندی است که اعضای خانه مشارکت باید مطالبات را از مسئولان برای حقوق شهروندی داشته باشند و بدانند که مسئولان تا چه حد حقوق را برای مردم رعایت می‌ کنند.
  وی بیان کرد: مسئولان باید اعتماد را در مردم افزایش داده و اعضای خانه مشارکت مردم در سلامت باید در راستای سوق دادن مردم به صله ارحام، شوراهای محله و انجمن‌های مختلف گام بردارند تا تعاملات افزایش یابد و مسئولان با ایجاد اعتماد بین مردم کار کنند.
  این رابط بهداشت و سلامت در ادامه افزود: مهم‌ ترین مسئله در سلامت مسئله جسمی، روانی و حتی اجتماعی اخلاقیات است یعنی معنویت و سلامت معنوی می‌ تواند چتری بر سر سایر ابعاد سلامت باشد.
  این مسئول تصریح کرد: موفقیت خانه مشارکت مردم در سلامت به چند عامل بستگی دارد که می‌ توان به مسئولیت‌ پذیری تک تک اعضای خانه مشارکت، حمایت مسئولان، نشان دادن اعضا به مردم و مسئولان و داشتن برنامه و هدف اشاره کرد.
  حبیب وند، این طرح موجب تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و خواسته های رییس جمهوری در راستای تحقق عدالت اجتماعی در حوزه ی سلامت دانست و اذعان کرد: ما رابطین بهداشت باید تمام تلاش خود را در محقق کردن اهداف و خواسته های مقام معظم رهبری به کار ببریم.
  وی در پایان با تشکر از دولت تدبیر و امید به علت اجرای طرح نظام سلامت بیان داشت: همراهی مردم در طرح تحول نظام سلامت به عنوان یکی از طرح های کلیدی و اساسی دولت تدبیر و امید می تواند ما را در رسیدن به اهداف مهم این طرح که ارتقا سلامت مردم ، افزایش امید به زندگی و کاهش پرداختی از جیب مردم است کمک کند.
  یکی دیگر از رابطین بهداشت نیز در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، تصریح کرد: جذب رابطین با سواد و افرادی مناسب که قدرت انتقال پیام را داشته باشند، جذب رابط مربی فعال جهت مراکز فاقد رابط مربی، افزایش جمعیت و خانوار زیر پوشش، انتقال آموزش به خانوارها، همکاری در کلیه برنامه های مرکز بهداشت و پیگیری و رفع مشکلات منطقه با همکاری سایر ارگان ها از مهم ترین انتظارات از رابطین سلامت است.
  وی افزود: رابطین بهداشتی حدود ۲۵ درصد از شاخص های بهداشتی را در شهرستان ارتقاء بخشیده اند و در خصوص انتقال پیام های بهداشتی به خانوارهای زیر پوشش اقدام نموده اند.
  نوایی در ادامه با توجه به هفته مبارزه با سرطان مطالبی را در خصوص خود مراقبتی ، امید ، اصول ۱۰ گانه پیش گیری از سرطان و علائم هشدار دهنده سرطان و اهداف و عملکرد رابطین سلامت مطالبی را نیز برای حضار عنوان نمود.
  IMG_7979
  این رابط بهداشتی در پایان، طرح تحول بیمه سلامت را یک فرصت مهم برای ارتقا سلامت مردم عنوان کرد و گفت: همه باید کمک کنیم که مراحل مختلف این طرح مهم با موفقیت اجرا شود و در این راه باید از همه ظرفیت ها ، توانایی های مجموعه های درگیر این طرح ملی استفاده شود.
  زهرا کشاورز کارشناس مسئول جذب مشارکت های مردمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در حاشیه این جلسه اظهار داشت: بیش از ۳۰ سال است که بحث رابطین بهداشت و سلامت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسیده و طی آن جوامع بشری دعوت شدند تا برای کمک به حفظ سلامت جامعه قدم بردارند.
  وی افزود: در ایران نیز از نیمه دوم سال ۱۳۶۹ طرح رابطین بهداشت در برخی مناطق کشور به دلیل نیازهایی که احساس می شد (ابتدا در حوزه دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهرری و حواشی آن منطقه) به صورت آزمایشی در آن اجرا شد. در سال ۷۲ نیز وزارت بهداشت مصوب کرد که از این طرح خود در تمامی دانشگاه های کشور استفاده کنند و پوشش های همگانی برای فعالیت های بهداشتی ایجاد کنند.
  کارشناس مسئول جذب مشارکت های مردمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با تاکید بر اهمیت آموزش در بحث رابطین بهداشت اظهارداشت: شاید بسیاری از شهروندان که انجام فعالیت های خوب بهداشتی مفید در شهرستان تنها بر عهده پرسنل بهداشت و درمان نیست که این امر باید آگاهی رسانی شود.
  این کارشناس ادامه داد: حضور رابطین در عرصه آموزشی بهداشت و کمک به جامعه در حقیقت بیان اصل خود مراقبتی است. اگر نتوانیم در جهت آموزش و اطلاع رسانی به مردم گام برداریم نمی توانیم خود را در سلامت نگه داریم. تمامی آحاد جامعه نیز باید به این باور برسند که تنها با خود مراقبتی می توانیم خود را از چالش های انواع بیماری ها در امان نگه داریم.
  کشاورز در پایان بر عدم مصرف نمک زیاد تاکید و تصریح کرد: عارضه فشارخون، پوکی استخوان، سراطان ها و … ارتباط تنگاتنگی با مصرف نمک دارند. امروز سرانه مصرف نمک در دنیا ۳ کیلو در سال است در حالیکه سرانه مصرف نمک در ایران ۶ کیلو می باشد و این بسیار تأسف بار است.
  گفتنی است در این جلسه از برگزیدگان مسابقات دارت، طناب کشی، مقاله نویسی و نقاشی و همچنین از مسئولین شهری تقدیر به عمل آمد و از کمک های شایان فرمانداری، سپاه پاسداران آبیک، جهاد کشاورزی و اداره ورزش و جوانان با اهدای تقدیر نامه ای، تجلیل شد.
  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  1 + هشت =