گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۹:۲۳


  رئیس کانون مداحان شهرستان آبیک:
  رفع مشکلات مداحان آبیکی اولویت اقدامات کانون مداحان است رئیس کانون مداحان شهرستان آبیک گفت: رفع مشکلات مداحان آبیکی اولویت اقدامات کانون مداحان در سال جدید است.

  پرویز دشتی رئیس کانون مداحان شهرستان آبیک، در گفت و گوی با خبرنگار نگاه آبیک با تبریک ولادت حضرت علی(ع) مسئله آموزش مداحان را مهم ترین دغدغه کانون مداحان شهرستان آبیک در سال ۹۴ دانست و گفت: شناسایی و ساماندهی مداحان و صدور کارت شناسایی مداحی به ویژه کارت های شناسایی کد دار از نخستین برنامه های  کانون مداحان شهرستان آبیک است.

  وی با اشاره به نقش تاثیر گذار جامعه مداحی بر شناخت نهضت حسینی گفت: آموزش مداحی به منظور تربیت مداحان معتقد، مکتبی و ولایتمدار در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ عاشورایی از اهم فعالیت های کانون مداحان شهرستان آبیک است.

  رئیس کانون مداحان شهرستان آبیک با اشاره به این که، کانون مداحان آماده آموزش به علاقمندان به مداحی است، بیان داشت: برگزاری کلاس های آموزش مداحی در دو سطح مقدماتی ویژه علاقه مندان مبتدی و پیشرفته ویژه مداحانی که در صدد ارتقا سطح بصیرت و دانش مداحی هستند از دیگر فعالیت های کانون مداحان شهرستان آبیک خواهد بود.

  این مسئول به جایگاه شاعران مذهبی در احیای نهضت حسینی اشاره و ابراز داشت: اشعار شعرای آیینی نقش کلیدی و اساسی در شناخت نهضت حسینی در جامعه دارد و بیانگر شخصیت سیاسی، فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی اهل بیت(ع) می باشد.

  دشتی به جایگاه و نقش مداحی اشاره و تصریح کرد: مداحی که یک هنر مؤثر و تاثیر گذار در حوزه فرهنگی دینی است و اکثرمداحان با نقش و جایگاه مداحی و مرثیه سرایی آگاه هستند.

  وی در ادامه با اشاره به اهمیت مداحی افزود: اگر از مداحی به عنوان یک ظرفیت مهم و اثر گذار در کنار سایر ظرفیت هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند به درستی بهره برداری شود تحولاتی را در حوزه مداحی خواهیم داشت.

  رئیس کانون مداحان شهرستان آبیک، مداحی را یک فرصت در برابر تهدیدهای استکبار از قبیل جنگ نرم دانست و ابراز داشت: یک مداح در اکثر مواقع می تواند به عنوان یک مبلغ عمل کند لذا این فرصتی استثنایی است و باید از این فرصت استفاده کند.

  این مسئول، مداحی را یک  دستاورد بزرگ مکتب عاشورایی خواند و تصریح کرد: در طول تاریخ تشیع از همین مداحی اصیل استفاده شده و می توان گفت یکی از روش های تقویت اعتقادی مردم بوده است.

  دشتی با اشاره به مهم ترین اقدام کانون مداحان در شهرستان آبیک، افزود: کانون مداحان باید مشکلات و آسیب های موجود در مداحی را رصد و در جهت رفع آن برآیند.

  وی گفت: حمایت مادی و معنوی نهادها و سازمان های فرهنگی بویژه سازمان تبلیغات اسلامی از کانون مداحان و جامعه مداحی در راستای ارتقاء سطح کمی و کیفی مداحی امری ضروری است.

  رئیس کانون مداحان شهرستان آبیک، با اشاره به این که علی(ع) در زمان پیامبراکرم(ص) از هیچگونه فداکاری مضایقه نمی کرد، تصریح کرد: پیامبر اکرم(ص) در طول مدت دعوت که در خفا و آشکارا صورت می گرفت امام على علیه السلام از هیچگونه فداکارى مضایقه نکرد.

  این مسئول در ادامه یادآور شد: بزرگترین دشمنان و مخالفین آن حضرت ابوجهل و احنس بن شریق و ابوسفیان و عمرو عاص و عموى خویش ابولهب بوده ‏اند و صراحه از ابوطالب خواستار شدند که دست از حمایت پیغمبر برداشته و او را اختیار قریش بگذارد ولى ابوطالب تا زنده بود پیغمبر را حمایت کرده و تسهیلات لازمه را در باره اشاعه عقیده او فراهم می نمود.

  دشتی با اشاره به نقش حضرت(ع) اذعان داشت: در اثر فشار پیغمبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم با عده ‏اى از خویشان و یاران خویش سه سال در شعب ابیطالب (دره؛ کوه) مخفى شده و یاراى آن را نداشته‏ اند که خود را ظاهر کرده و آشکارا خدا را عبادت نمایند.

  وی در پایان گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، خاطر نشان کرد: چون ظهور دین اسلام در مکه با این موانع و مشکلات روبرو شده بود ناچار بایستى اندیشه‏ اى کرد و محیط مناسبى براى رشد و نمو نهال تازه اسلام پیدا نمود و همین اندیشیدن و جستجوى راه حل منجر به هجرت پیغمبر صلى الله علیه و آله و سلم گردید.

  انتهای گفت وگو

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  هشت − 8 =