گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۰۸:۰۰


  مدیر اداره آموزش و پرورش آبیک:
  خواسته تمامی فرهنگیان از میان برداشتن تبعیضهاست مدیر اداره آموزش و پرورش آبیک گفت: خواسته تمامی فرهنگیان از میان برداشتن تبعیض ها می باشد که دولتمردان باید به این موضوع توجه داشته باشند..

  به کزارش خبرنگار نگاه آبیک، مقام معلمْ مقام والایی است؛ مقامی است که بالاتر از مقام معلم نیست؛ مقامی است که خدای تبارک و تعالی از آن تعظیم فرموده است لکن مسئولیت بزرگ دارد، مسئولیت عظیم دارد. هر چه مقام بالاتر است مسئولیت بالاتر است.

  واژه  علم  و  معلم  و  شهید  از کلمات مقدسی است که در هر فرهنگی ستوده و با ارزش است خصوصا در فرهنگ غنی اسلام که به قلم سوگند می خورد (ن والقم و مایسطرون) و پیامبرش با فرمان بخوان (اقرأ) مامور به رسالت می گردد.

  مهرداد یحیایی در گفتگویی با خبرنگار نگاه آبیک، ضمن تبریک هفته معلم، با اشاره به فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) بیان داشت: بنیان گذار انقلاب اسلامی درباره جایگاه و مقام معلم و استاد مطهری، فرمود: اینجانب روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۵۸ را برای بزرگداشت شخصیّتی فداکار و مجاهد در راه اسلام و ملّت عزای عمومی اعلام می کنم و خودم در مدرسه فیضیّه روز پنجشنبه و جمعه به سوگ می نشینم.

  وی اضافه کرد: از خداوند متعال برای آن فرزند عزیز اسلام رحمت و غفران و برای اسلام عزیز، عظمت و عزّت مسئلت می نمایم. سلام بر شهدای راه حقّ و آزادی.

  مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، تصریح کرد: معلمی شغل و حرفه نیست، بلکه ذوق و هنر توانمندی است معلمی در قرآن به عنوان جلوه ای از قدرت لایزال الهی نخست ویژه ذات مقدس خداوند تبارک و تعالی است. در نخستین آیات قرآن که بر قلب مبارک پیغمبر اکرم (ص) نازل شد، به این هنر خداوند اشاره شده است.

  مهرداد یحیایی

  این مسئول با اشاره به آیات قرآن متذکر شد: اقرا باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ و ربک الاکرم، الذی علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم. (علق: ۱ـ ۵) بخوان به نام پروردگارت که جهانیان را آفرید. انسان را از خون بسته سرشت بخوان ! و پروردگارت کریم ترین است همان که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمی دانست.

  یحیایی با اشاره به دغدغه تمامی معلمین و فرهنگیان اذعان داشت: دغدغه معلم همیشه این است که حیات بشر، بر مدار ارزش ها و کرامت انسانی بچرخد و شناخت خدا و مکتب و دین، همت اساسی آدمی باشد و هیچ بیگانه ای را مجال تجاوز به فرهنگ ارزشی دین و میهن فراهم نیاید.

  وی در پایان با اشاره به خواسته های فرهنگیان، اظهار داشت: این تبعیض ها بحثی نیست که در یکی دو سال اخیر اتفاق افتاده باشد و شاید قدمت ۷۰ ساله دارد و تلاش دولت یازدهم در این جهت است که به تدریج این تبعیض ها کم شود. دولت در راستای تحقق این امر گام هایی برداشته است اما همکاران ما نیز انتظار ندارند که در کوتاه مدت همه این تبعیض ها برداشته شود.

  مراد مرادی رحیم آبادی معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، بیان داشت: آموزش ابزار تربیت بوده و تمام حرکات، سکنات، رفتار و کوشش و اعمال همه عناصر تعلیم و تربیت واحد آموزشی در تربیت دانش‌ آموزان موثر است چرا که همه فعالیت‌ ها در عرصه تعلیم برای ایجاد رفتار جدید در دانش‌ آموزان است که با تدریس و مشاهده تحقق می‌ یابد.

  وی ابراز داشت: با توجه به این که بخشی از یادگیری دانش‌ آموزان با مشاهده معلمان و مربیان صورت می‌ گیرد تمام تلاش مسئولان و دست‌ اندرکاران آموزشی، پرورشی، مالی، پشتیبانی آموزش و پرورش این است که تربیت در دانش‌ آموزان تحقق یابد.

  معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، با اشاره به دست توانای معلم است که چشم انداز آینده ما را ترسیم می کند، اظهار داشت: اگر می بینید که امیرمؤمنان، مولای متقیان علی (ع) می فرماید: «من علمنی حرفاً فقد صیرنی عبداً؛ هرکس چیزی به من بیاموزد، مرا غلام خویش کرده است.» این بیان برای ما درس است تا معلمان، قدر خود را بدانند و تشخیص دهند که چقدر، وجود آنها در سرنوشت یک ملت مؤثر است.

  این مسئول با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری تصریح کرد: به فرمایش مقام معظم رهبری آموزش بدون پرورش راه به جایی نمی‌ برد که امام راحل نیز فرموده‌ اند: «مهم تربیت است علم تنها فایده‌ ای ندارد و علم تنها مضر است» آموزش از پرورش جدا نیست و تعلیم در کنار تربیت معنا می‌ یابد و موثر است؛ این جمله نشاندهنده جایگاه مهم معلم است.

  مرادی رحیم آبادی نقش معلمان را نقش پیامبرگونه عنوان و بیان کرد: قدر و منزلت کار معلمان مشخص است و نقششان بسیار ارزشمند است و باید تعلیم را با تربیت همراه کنند.

  وی به اهمیت شغل معلمی اشاره کرد و گفت: هر کشوری اگر بخواهد آینده روشنی پیش روی داشته باشد و بتواند تهدیدها را به فرصت تبدیل نماید و از امکانات خود برای رشد و تعالی فرهنگی و اجتماعی کشور استفاده کند باید معلمین خود را تکریم کند، زیرا تکریم معلمان انگیزه ای برای توانمندی دانش آموزان خواهد بود  و جامعه ای نیز که معلمان و دانش آموزان توانمندی داشته باشد قطعا با سرعت بیشتری به سوی توسعه و پیشرفت حرکت خواهد کرد.

  معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، ادامه داد: همه ما وامدار معلمان هستیم و تکریم و تجلیل از مقام شامخ ایشان وظیفه اخلاقی همه ماست و باید تلاش کنیم تا برنامه های این هفته با شکوه هر چه تمام تر در شهرستان برگزار گردد زیرا در اسلام سفارشات زیادی درباره معلمین شده است .

  مرادی رحیم آبادی

  این مسئول از معلمان به عنوان عناصر اصلی و اساسی تربیت یاد کرد و افزود: معلمان اصلی ترین نقش آفرینان حوزه تعلیم و تربیت هستند که باید با استقاده از همه ظرفیت ها و استعدادها برای اعتلای این مرز و بوم تلاش کنند.

  مرادی رحیم آبادی بیان داشت: شهید مطهری را شخصیتی ممتاز دانست که در زمان ستم شاهی تلاش کرد تا با استفاده از مبانی اسلام نگاه جدیدی را به مبانی اسلام ایجاد کرد و توانست در حوزه های اجتماعی و سیاسی به چهره ای اثرگذار تبدیل شود.

  وی افزود: شرافت و مرتبت معلم زمانی اهمیت دارد که بتواند شان خداوند و پیامبران را در وجود خود محقق سازد و پیوند انسان به هدف متعالی خلقت یعنی عبادت را برقرار سازد.

  این مسئول ادامه داد: لذا در این تعریف شهید مرتضی مطهری یکی از آن معلمان راستین است که اولاً با نگاه ترکیبی به همه معارف بشری نظر می کند و ثانیا تمامی تلاش های علمی و عملی را مقدمه ای برای عبادت می داند و در این راه به مرحله سوم دینداری راه می یابد و با شهادت، عبادت عملی و علمی خود را کامل می سازد. خداوند را می خوانیم که او را با سالار و سرور شهیدان امام حسین (ع) محشور سازد.

  معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، در پایان گفت: اگر امروز در جامعه جهانی و در کشور خودمان شاهد پیشرفت های علمی هستیم، بدون شکل این پیشرفت را مدیون معلمانی هستیم که در این عرصه عاشقانه و مجاهدانه تلاش کردند تا نسل بشری را به فراگیری علم و ایمان هدایت کنند.

  منوچهر آیروم معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، نیز در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با تبریک هفته گرامی داشت مقام معلم، و با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان همدلی و هم زبانی، افزود: جایگاه رفیعی که معلمان در عرصه ساختن جامعه هم به لحاظ علمی و هم تربیتی دارند می توانند در رسیدن به اهداف ترسیم شده توسط رهبر معظم انقلاب تأثیرگذار باشند.

  وی با اشاره به تلاش های معلمین در کلاس های درس، افزود: اگر معلمان نتوانند در قلب دانش‌ آموزان نفوذ پیدا کنند زحماتشان به بار نمی‌ نشیند بنابراین اگر معلمان دانش‌ آموزان، کشور و نظام را دوست دارند و پاسدار خون شهدا هستند باید محبت و دلسوزی را همراه تعلیم و تربیت کنند.

  معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، اظهار کرد: شهید مطهری را شخصیتی ممتاز دانست که در زمان ستم شاهی تلاش کرد تا با استفاده از مبانی اسلام نگاه جدیدی را به مبانی اسلام ایجاد کرد و توانست در حوزه های اجتماعی و سیاسی به چهره ای اثرگذار تبدیل شود.

  این مسئول تصریح کرد: همین نگاه جدیدی که شهید مطهری ایجاد کرد باعث شد جلوی بسیاری از انحرافات در دین گرفته شود و همین موضوع موجب شد تا کوردلان این شخصیت بزرگ و این معلم نمونه را به شهادت برسانند.

  آیروم به نگاه امام خمینی (ره) پیرامون شهید مطهری اشاره کرد و بیان داشت: تعریفی که امام خمینی (ره) از شهید مطهری داشت در مورد کمتر شخصیتی بیان شد که ایشان، همگان را به مطالعه و بررسی همه آثار این دانشمند بزرگ هدایت می فرمود.

  این مسئول اضافه کرد: دانش‌ آموزان دارای فکر و اندیشه و اراده هستند که معلم های ما باید با تکنیک‌ های مختلف در قلب آنان نفوذ کرده و به تعلیم و تربیت آنان بپردازند تا در مسیر درست حرکت کنند.

  وی عنوان کرد: شهید مطهری به عنوان معلمی نمونه است که می تواند الگوی عملی و علمی برای همه فرهنگیان باشد لذا از دست اندرکاران انتظار داریم در برنامه ریزی این هفته به گونه ای عمل کنند تا مسیر فعالیت ها به سمت معرفی شخصیت برجسته این دانشمند برای دانش آموزان و معلمان باشد.

  معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، در پایان، اضافه کرد: نخستین و مهم‌ ترین شرط در تعلیم و تربیت نفوذ در قلب دانش‌ آموزان است چراکه با تحقق این امر، مطالب ذکر شده در آنان مثمر ثمر و مفید بوده و تأثیرگذار خواهد بود.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  7 × سه =