گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۹ - ۱۸:۱۶


  مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین:
  زمینهای دولتی به نرخ کارشناس به مالکین واگذار میشود مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: زمینهای دولتی به نرخ کارشناس به مالکین واگذار میشود

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، جلسه شورای اسلامی شهرستان آبیک بعدازظهر امروز با حضور مسئولین استانی راه و شهرسازی، نماینده مردم آبیک، قزوین و البرز در شورای اسلامی، فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر در سالن جلسات شورای شهر آبیک برگزار شد.

  عبدالحسین داداشی فرماندار شهرستان آبیک در این جلسه با اشاره به مالکیت دولت بر برخی از اراضی شهری شهر آبیک، اظهار داشت: بخشی از فضای شهری شهر آبیک از اراضی دولتی به حساب می آید که این بخش از شهر بیش از ۵۰ سال است که مردم در آن جا سکونت دارند.

  وی در ادامه با اشاره به مشکل دار بودن اصل این ساخت و سازها و عدم تعلق امکانات شهری به این اراضی، یاد آور شد: مردم آبیک بیش از ۵۰ سال است که در این اراضی ساکن شده اند و در آن محل زندگی می کنند و با گذشت زمان ساختمان ها فرسوده شده اند و به علت نامشخص بودن وضعیت زمین ها، اجازه ساخت و ساز به این اراضی داده نمی شود و با ساخت و سازهای غیر مجاز روبه رو می شویم.

  فرماندار آبیک خانوارهای ساکن در این اراضی را بیش از ۵۰۰ خانوار اعلام کرد و اظهار داشت: ما نی خواهیم خلاف قانون عمل کنیم ولی باید یک بار برای همیشه تکلیف این تعداد خانوار را مشخص کنیم و حتما جایی از قانون برای این موضوع چاره ای اندیشیده است.

  IMG_7870

  این مسئول در پایان با اشاره به غیر استاندار بودن واحدهای ساختمانی در این اراضی؛ یاد آور شد: با توجه به این که این اراضی به صورت غیر مجاز ساخته می شود، هیچ گونه توجه ای به اصول ساختمانی در این ساخت و سازها نمی شود و اگر  حادثه ای رخ بدهد شاهد تلفات جانی بسیاری خواهیم بود.

  علیزضا امامقلیان، شهردار شهر آبیک در ادامه جلسه با اشاره به این که بیشتر بافت فرسوده درون شهری از اراضی متعلق به دولت می باشد، متذکر شد: بیش از ۹۰ درصد بافت فرسوده شهر آبیک از اراضی متعلق به دولت می باشد و وقتی مردم برای نوسازی به شهرداری مراجعه می کنند، تازه متوجه می شوند که زمین برای خودشان نیست.

  وی با اشاره به عدم صدور مجوز از سمت شهرداری برای نوسازی ساختمان های این ازاضی، تصریح کرد: وقتی این افراد از شهرداری مجوز دریافت نمی کنند اقدام به ساخت و سازهای غیر مجاز می کنند، که این ساخت و سازها به چهره شهر آسیب بسیار زیادی وارد می کند.

  حامد مانی‌ فر مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین نیز در این جلسه با اشاره به صحبت های فرماندار و شهردار آبیک، در خصوص اراضی متصرف شده توسط مردم، تصریح کرد: احترام به حقوق ملکی دیگران باید در اولویت کارها قرار بگیرد، ما باید تابع قانون و خط و مرزهای مشخص شده توسط قانون باشیم.

  وی با اشاره به این که ما نباید برای حل یک مشکل باعث ایجاد مشکل های دیگری شویم، متذکر شد: نباید با اجازه دادن به افرادی که اراضی دولتی را به نفع خود مصادره کرده اند و این زمین ها را اشغال کرده اند، افراد دیگر ار به این سمت سوق دهیم.

  مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین در پایان از شورای شهر خواست تا با تهیه مشخصات کامل افرادو مشخص کردن نوع ساختمان،مدت ساخت و سایر مشخصات را به این اداره ارسال کنند تا با بررسی های کارشناسان قیمت زمین ها مشخص شده و بعد از قیمت گذاری و پرداخت توسط مالک زمین به تملک فرد در آید.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه + 3 =