گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۱۰ - ۱۹:۴۳


  فرماندار آبیک گفت:
  ایستگاه راه آهن یکی از نیازهای مردم آبیک فرماندار آبیک گفت: وجود ایستگاه راه آهن یکی از نیازهای مردم شهر آبیک است.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، صنعت حمل‌ و نقل به عنوان پیش نیاز و زیربنای توسعه، نقشی اساسی و کارآمد در باروری امکانات و استعدادهای بالقوه جوامع دارد که از طریق جابه‌ جایی بار و مسافر، پیوندی ناگسستنی بین عوامل مختلف رشد و توسعه را فراهم می‌ آورد.

  موسی محمدی عضو شورای شهر آبیک در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به اهمیت وجود راه آهن در آبیک بیان داشت: ایستگاه راه آهن موجب برقراری و تقویت هرچه سریع‌ تر بخش‌ های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها می‌ شود و بدین ترتیب نقش و اهمیت خود را به عنوان یکی از موثرترین شاخص‌ های رشد و توسعه نمایان می‌ کند.

  وی افزود: به طور قطع صنعت حمل‌ و نقل ریلی کشور به مثابه دیگر صنایع به دلیل مزایای خاص از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است اما در کشور ما این مزیت‌ ها نتوانسته موجبات توسعه این صنعت را فراهم کند. این درحالی است که از مهم‌ ترین مزایای حمل‌ و نقل ریلی می‌ توان به میزان صرفه‌ جویی در سوخت، آلایندگی کمتر و سازگاری بیشتر با محیط‌ زیست و ایمنی بیشتر اشاره کرد.

  عضو شورای شهر آبیک، اذعان کرد: به همین خاطر مردم و مسافرین این شهر مجبورند به دلیل نبود یک خط ریلی اختصاصی و کارآمد، تنها از مسیر های جاده ای این شهرستان تردد کنند که همین امر حوادث رانندگی را در محور های اصلی آبیک به شدت افزایش داده است.

  این مسئول تصریح کرد: از سوی دیگر عدم برخورداری آبیک از راه آهن سراسری یا همان حمل و نقل ریلی که یکی از امن ترین و در عین حال ارزان ترین روش های مسافرت بین شهری در کشور ماست به مشکل بزرگی برای صنعت حمل و نقل این شهر  که دارای یک شهرک دانشگاهی و یک شهرک صنعتی است، تبدیل شده است.

  محمدی در پایان با اشاره به این که آبیک در کشاورزی یک قطب است، بیان داشت: تولید انبوه و متنوع محصولات کشاورزی در شهرستان آبیک و فعالیت تجار بزرگ در این شهر که از قدمت بالایی برخوردار می باشد لزوم استفاده از خطوط ریلی برای کاهش هزینه های خمل و نقل را از نظر اقتصادی توجیه پذیر می سازد. 

  عبدالحسین داداشی، فرماندار شهرستان آبیک وجود ایستگاه راه آهن در شهر آبیک را یک نیاز دانست و عنوان کرد: ۸۰ درصد ساکنین این شهر را افراد مهاجر تشکیل می دهند.

  وی در ادامه با اشاره به وجود امکانات ریلی در کشور یادآور شد: خوشبختانه کشور ما دارای امکانات ریلی مناسبی برخوردار است .

  فرماندار آبیک با اشاره به وضعیت درآمد شهروندان آبیکی متذکر شد: بیشتر ساکنین شهر  آبیک را افراد غیر بومی که جزء اقشار متوسط و کم درآمد می باشند، که با راه اندازی ایستگاه راه آهن می تواند از حمل و نقل آسان و کم هزینه بهره مند شوند.

  این مسئول تأکید داشت: با این اظهارات و راهکارها می‌ توان پیشنهاد کرد که به منظور توسعه حمل‌ و نقل ریلی که از ضرورت‌ های کنونی اقتصاد کشور است، حضور بخش خصوصی و سرمایه‌ گذاران داخلی و خارجی در این عرصه الزامی است. در این زمینه تغییر سیاست‌ های جاری در بخش اقتصاد حمل‌ و نقل ریلی نیز می‌ تواند حضور فعال بخش خصوصی و توسعه این صنعت را به همراه داشته باشد.

  حامد مانی‌ فر مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین نیز با اشاره به این که وجود ایستگاه راه آهن می تواند برای مردم شهرستان آبیک مفید باشد، اظهار داشت: باید اولویت بندی شود تا بتوانیم بودجه لازمم برای انجام این کار را فر اهم کنیم.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  × سه = 21