گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۸ - ۱۲:۴۵


  معاون پرورشی آموزش و پرورش آبیک:
  توجه به آموزه های دینی از مهمترین اهداف آموزش و پرورش است معاون پرورشی آموزش و پرورش آبیک گفت: توجه به آموزه های دینی از مهمترین اهداف آموزش و پرورش است

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، صبح  امروز  مراسم جشن شکرگزاری قرآن کریم ویژه دانش‌ آموزان دختر پایه سوم ابتدایی دبستان فاطمیه شهر آبیک با حضور مسئولین شهری و آموزش و پرورش برگزار شد.

  مراد مرادی رحیم آبادی، معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، در حاشه این آیین در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: آشنایی دانش آموزان و کودکان با قرآن کریم سبب می شود تا آنان در بزرگسالی همواره قران را سرمشق خودشان قرار دهند.

  وی افزود: یکی از وظایفی که والدین و اولیای دانش آموزان باید به ان جامعه عمل بپوشانند آموزش قران کریم به دانش آموزان و کودکان خودشان است.

  به گفته وی، یادگیری قرآن کریم و عمل به دستورات دینی هم در زندگی دنیوی و هم اخروی فرزندان ثاثیر مستقیم دارد.

  معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، اظهار داشت: قرآن خواندن یکی از عبادت های مهم است، که دل و جان را صیقل و جلا داده و انسان را از زمره غافلان خارج می کند و ازاین رو لازم است انسان در هر شبانه روز مقداری قرآن بخواند.

  IMG_7800

  وی با بیان اینکه از مهم ترین آداب قرآن خواندن، اخلاص است، که قرائت بدون اخلاص موجب خشم خدا می شود، عنوان کرد: قرآن خواندن، آدابی ظاهری و باطنی دارد، از جمله آداب ظاهری آن، با وضو بودن، با صدای بلند و نیکو خواندن و گوش دادن به قرائت دیگران است و از آداب باطنی قرائت، فهم عظمت و برتری کلام، حضور قلب و تدبر است.

  مرادی رحیم آبادی تصریح کرد: مهم‌ ترین مأموریت و وظیفه وزارت آموزش و پرورش فراهم آوردن زمینه‌ های لازم جهت دستیابی به اهداف تعلیم و تربیت اسلامی برای آحاد جامعه است. آموزش قرآن کریم، به منظور  انس و ارتباط دائمی و بهره‌ مندی مادام‌ العمر از آموزه‌ های حیات بخش آن، جایگاه ویژه‌ ای در نظام تعلیم و تربیت اسلامی دارد.

  این مسئول با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، یادآور شد: توجه جدی به تربیت قرآنی و نیز آموزش قرآن کریم در آموزش و پرورش، همیشه و به‌ ویژه در سال‌ های اخیر از تأکیدات و مطالبات مقام معظم رهبری از مسئولان وزارت آموزش و پرورش بوده است.

  وی با اشاره به محتویات این طرح، اضافه کرد: طرح ارتقاء آموزش قرآن کریم در پایه سوم ابتدایی درصدد است که با اصلاح و تکمیل اهداف، محتوا و شیوه اجرای آموزش قرآن در پایه سوم ابتدایی، تقویت توانمندی و مهارت معلمان در آموزش قرآن و بهبود فرایند اجرای کامل برنامه آموزش قرآن در مدارس و نظارت مستمر بر آن، زمینه کسب مهارت روخوانی قرآن کریم را برای دانش‌ آموزان فراهم آورد.

  معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، با اشاره به اهداف این طرح، بیان داشت: در این برنامه، مهم‌ ترین هدف آموزش قرآن در پایه سوم ابتدایی، توانایی روخوانی سوره‌ ها و عبارات قرآنی کتاب درسی به روخوانی کل قرآن کریم ارتقاء می‌ یابد و سایر اهداف جنبی مانند آشنایی با آموزه‌ ها و پیام‌ های قرآنی، قرائت زیبای برخی از سوره‌ های کوتاه و … نیز آموزش نماز، با اصلاحاتی، مناسب سازی خواهد شد.

  این مسئول با اشاره به توجه آموزش و پرورش به آموزه های دینی، متذکر شد: امروز در آموزش و پرورش به آموزه های دینی و قرآنی توجه می شود و روح حاکم بر آموزش و پرورش، تربیت قرآنی است و آموزش و پرورش بیرجند از این قاعده مستثنی نیست.

  مرادی رحیم آبادی، افزود : طرح های مختلف قرآنی در دوره های مختلف تحصیلی در حال اجراست و این حکایت از آن دارد که قرآن باید در همه عرصه های زندگی حاکم باشد.

  اجرای سرود ملی

  اجرای سرود ملی

  وی طرح ارتقای قرآن پایه سوم ابتدایی را یکی از طرح های موفق در آموزش و پرورش عنوان کرد و ادامه داد: طرح ارتقای آموزش قرآن کریم در پایه سوم ابتدایی درصدد است که با اصلاح و تکمیل اهداف، محتوا و شیوه اجرای آموزش قرآن در این پایه، تقویت توانمندی و مهارت معلمان در آموزش قرآن و بهبود فرآیند اجرای کامل برنامه آموزش قرآن در مدارس و نظارت مستمر بر آن، زمینه کسب و مهارت روخوانی را برای دانش آموزان فراهم آورد.

  معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، اذعان داشت: توجه جدی به تربیت قرآنی و نیز آموزش قرآن کریم در آموزش و پرورش، همیشه و به ویژه در سال های اخیر از مطالبات مقام معظم رهبری از مسئولان آموزش و پرورش بوده است.

  این مسئول گفت: طرح در محضر قرآن نیز از طرح های قرآنی در حوزه فرهنگیان است که معلمان با میثاقی که با خود و خدا بسته اند خود را موظف می دانند که کار روزانه خود را با قرائت قرآن شروع کنند.

  مرادی رحیم آبادی، با اشاره به اهمیت و نقش قرآن در زندگی انسان ها، گفت: از دیدگاه رهبر انقلاب قرآن در زندگی ما کتاب سعادت، انسان سازی، چراغ هدایت و سراج منیر است. طرح ارتقای آموزش قرآن دانش آموزان پایه سوم از اول آبان به مدت ۳۳ جلسه آغاز می شود که در پایان اکثر دانش آموزان مهارت روخوانی قرآن را کسب می کنند .

  معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، تصریح کرد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز هدایت معنوی دانش آموزان با توجه به قرآن و ائمه معصومین به طور ویژه ای در نظر گرفته شده است.

  حجت الاسلام سید جلال حسینی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، بهترین ایام برای یادگیری ماندگار قرآن را سنین کودکی دانست و اظهار کرد: با این نوع یادگیری به گفته معصومین(ع) قرآن با گوشت و پوست فرزندان ما آمیخته می شود.

  IMG_7769

  وی با اشاره به نقش اولیا در تربیت دانش آموزان، ابراز کرد: از جمله حقوق فرزند بر پدر و مادر آنست که علاوه بر انتخاب اسم زیبا برای او تلاش برای تربیت فرزندانی مودب، قرآن را به فرزند بیاموزند.

  حجت الاسلام حسینی ادامه داد: امروز که فرصت قرآن آموزی به فرزندان مان فراهم شده را قدر بدانیم و برای تعلیم و تربیت قرآنی فرزندان خود تلاش کنم. توجه ویژه به قرآن کریم و عمل کردن به آن از تاکیدات مقام معظم رهبری می باشد.

  این مسئول با اشاره به حدیث ثقلین گفت: قرآن و عترت دو ودیعه الهی و از سفارشات موکد پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم به امت اسلامی هستند.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک،، با بیان اینکه قرآن و عترت مکمل هم هستند ادامه داد: ما در صورتی می توانیم به کمال نهایی برسیم که به این دو میراث گرانبهای پیامبر اسلام چنگ بزنیم و هیچکدام را فدای دیگری نکنیم .

  وی در ادامه ضمن اشاره به تاثیر قرآن در زندگی افراد، گفت: بسیاری از رفتار و حتی افکارمان را از فرهنگ دینی و مذهبی خود به دست می‌آوریم و بی توجهی به فرهنگ دینی و مذهبی در امر آموزش و یادگیری باعث می‌شود که تعلیم و تربیت از عمق لازم برخوردار نباشد و به مرور کار کرد خود را از دست بدهد.

  حجت الاسلام حسینی بر ضرورت توجه به فعالیت های فرهنگی و قرآنی در مدارس تاکید کرد و گفت: دانش آموزان باید به شکرانه یادگیری کلام وحی با خود عهد ببندند که از تعالیم و دستورات قرآن در زندگی خود کمال استفاده را نمایند تا در دنیا و آخرت به سعادت برسند.

  این مسئول، ادامه داد: آشنایی و انس هرچه بیشتر دانش آموزان با قرآن کریم و فراهم کردن خاطره ای شیرین و ماندگار برای کسب مهارت قرآن آموزی از اهداف برگزاری این جشن در مدارس است.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، اظهار داشت: برای آموزش دین به کودکان اولین چیزی که باید مد نظر داشت و نسبت به آن آگاهی پیدا کرد شناخت روحیات و ویژگی های کودکان و همچنین شناخت مراحل رشد آن هاست . باید توجه داشت که وجود گرایش دینی در کودکان غیر قابل انکار است.

  حضور مسئولین آمزش و پرورش در این مراسم

  حضور مسئولین آمزش و پرورش در این مراسم

  وی با اشاره به سرشت پاک کودکان، یادآور شد: دانش آموزان سرشت خداجوی دارند و مفاهیم اساسی دین اسلام نیز اموری هستند که با سرشت کودک سازگاری بوده و اکتسابی نیستند و وظیفه تعلیم و تربیت شکوفا کردن این گرایشات فطری است.

  حجت الاسلام حسینی با اشاره به نقش معلم در تربیت اسلامی دانش آموزان، متذکر شد: معلم از جمله کسانی است که کودک تأثیر پذیری بسیار از او دارد و دو عامل اصلی جذب او برای کودک مقبولیت و محبوبیت است که از این دو عنصر می توان استفاده مطلوب نمود.

  وی در پایان، قرآن را چراغی در زندگی روزانه انسان دانست و گفت: قرآن کریم به عنوان چراغ پر فروغ و سراج وهاج که کامل ترین برنامه و قوانین را برای سعادت بشر دارد در آیات نورانیش مکتب تعلیم و تربیت اسلامی را به زیبائی هرچه تمام ترسیم نموده است.

  مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، نیز با اشاره به سخنی از پیامبر اکرم(ص) اظهار داشت: پیامبر اسلام‌ ص‌ می‌ فرمایند: «فکره ساعه خیر من عباده ستین سنه: ساعتی اندیشیدن بهتر از شصت سال عبادت کردن است.»

  وی با اشاره به نقش خانواده ها در همراه کردن دانش آموزان با قرآن کریم، اظهار کرد: اگر خانواده ها در سال هی نخست زندگی کودکان بر خورد های صحیح و اصولی با آنان داشته باشند و پیش از ورود به مدرسه زمینه های لازم را برای آشنایی کودک با محیط مدرسه فراهم کنند مشکلات بسیاری را از دوش مربیان و معلمان برداشته و زیر بنای مستحکم و قابل اعتمادی برای کودک ایجاد می کنند.

  وی در پایان با اشاره به نقش مربیان و اولیای مدارس تصریح کرد: در مدرسه نیز مربیان محترم باید خود علاوه بر آموزش و پرورش دانش آموزان در انجام فرایض دینی الگو باشند و از انجام مسایل مذهبی در منظر دانش آموزان ابایی نداشته باشند و مسیرهای آموزش مسائل دینی را برای کشتی طوفان زده و بحرانی و سرگردان دانش آموزان لای روبی نمایند و هدایت گر خوبی برای گریز آنان از دست شیاطین باشند.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  × شش = 54