گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۲/۶ - ۱۰:۴۲


  برگزاری جلسه ستاد ساماندهی شئون فرهنگی شهرستان آبیک جلسه ستاد ساماندهی شئونات اسلامی به مناسبت فرارسیدن مراسم معنوی اعتکاف در دفتر امام جمعه آبیک برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، جلسه ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت های مذهبی به منظور برنامه ریزی در خصوص برگزاری هرچه بهترمراسم معنوی اعتکاف، با حضور اعضای این ستاد در دفترامام جمعه شهر آبیک برگزار شد.

  حجت‌ الاسلام سید جلال حسینی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، با بیان اینکه اعتکاف به معنای اقامت در مکانی مقدس به منظور تقرب جستن به خدای متعال است، بیان داشت: اعتکاف بهترین فرصت برای اندیشیدن در فلسفه آفرینش و واکاوی چرایی خلقت انسان است.

  وی با اشاره به اینکه اعتکاف بهترین فرصت برای بهره بردن از ارزش ‏هاى معنوى و قرب الهی است، تصریح کرد: همه نهادها و سازمان ها باید با همدلی و هم زبانی نقش بسزایی در برگزاری هر چه با شکوه تر مراسم معنوی اعتکاف فراهم کنند.

  حجت الاسلام حسینی با اشاره به برنامه های سازمان تبلیغات در این راستا، گفت: اداره تبلیغات اسلامی در سال جاری با برگزاری طرح زلال قرآن در اعتکاف در صدد ارتقا برنامه های قرآنی در این مراسم معنوی است.

  این مسئول ادامه داد: اعتکاف یکی از سنت‌های دینی و اسلامی است که در ادیان و شرایع قبل از اسلام هم بوده‌ و بسیاری از انبیای الهی به این سنت حسنه عمل می‌ کردند .

  854718

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، اضافه کرد: اعتکاف امسال نیز همچون سال های قبل باید باشکوه و عزت خاصی برگزار شود و هم دست اندرکاران همه تلاش خود را جهت رفاه مومنین متکلف بکاربندند.

  وی در ادامه جلسه با اشاره به اهمیت اعتکاف برای رشد معنوی انسان، گفت: مراسم معنوی اعتکاف، راهی است که به سوی پالایش جسم و جان از آلودگی‌ ها ختم می‌ شود.

  حجت الاسلام  حسینی در پایان، با بیان این مطلب که اعتکاف یک عبادت نیست، بلکه مجموعه‌ ای از بهترین عبادت‌ ها است، تصریح کرد: اعتکاف فرصتی است برای پاک کردن زنگارهای دل و کسب زاد و توشه سفر آخرت و در حقیقت ورود به عرصه جهاد اکبر و مبارزه با نفس است.

  حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی، امام جمعه شهرستان آبیک،در ادامه جلسه، ابراز داشت: اعتکاف گریز از لذت‌ گرایى و مهار حس خودمحورى و برترى‌ جویى و بازگشت از قبله دنیاگرایان به سمت و سوى قلب و قبله هستى است.

  وی با بیان اینکه ماه رجب فرصت مغتنمی برای بیداری دل‌ های انسان‌ ها است، اظهار داشت: ماه رجب بزرگ ترین ماه رحمت پروردگار متعال محسوب می‌ شود.

  امام جمعه آبیک، با اشاره به تاثیر برنامه ریزی مناسب در زمینه جذب جوانان افزود: تنوع برنامه های فرهنگی و شیوه اجرای این برنامه ها بین معتکفین می تواند آثار و برکات زیادی در زندگی اجتماعی انسان ها داشته باشد.

  نماینده ولی فقیه در آبیک، با بیان ضرورت فضاسازی مناسب مساجد برای اعتکاف خاطر نشان کرد: ایجاد فضای دلنشین و زیباسازی مساجد و مکان های مقدسی که مراسم اعتکاف در آن برگزار می گردد زمینه های جذب جوانان را فراهم می کند. ایام اعتکاف بهترین اوقات برای رشد و بالندگی روحیات انسانی و اسلامی است

  وی در ادامه، اعتکاف را یکی از سنت های حسنه و زمانی مناسب برای تزکیه روح و دوری جستن از مظاهر فریبنده مادی دنیا و ارتقای درجات روحانی و معنوی دانست که در مورد این عمل حسنه در دین مبین اسلام تاکیدات بسیاری صورت پذیرفته است.

  حجت الاسلام موسوی بر ضرورت برنامه ریزی صحیح در جهت اجرای برنامه های فرهنگی در ایام اعتکاف تأکید کرد و گفت: در این ایام که افراد به مدت سه روز از خانه و کاشانه خود جدا شده و مهمان خداوند در مسجد می شوند باید بهترین بهره برداری را نموده و این امر با برنامه ریزی صحیح توسط عوامل برگزاری این مراسم بهتر محقق می شود.

  وی با اشاره به فعالیت عمده ستاد شئونات فرهنگی و مذهبی گفت: وظیفه عمده این ستاد شناخت آسیب‌ها و ارائه راهکار مناسبت جهت رفع آسیب‌ های موجود در مناسبت‌ های مذهبی و تاکید بر حفظ شأن و جایگاه این مناسبت‌ هاست.

  امام جمعه آبیک، در پایان این جلسه، اعتکاف را یکی از عبادت های بزرگ اسلام خواند و گفت: منظور از اعتکاف ساختن انسان به معنای واقعی انسان است اگر به جعل احکام نگاه کنیم می بینیم که هدف از همه احکام ساختن یک انسان کامل است.

  گفتنی است این جلسه با حضور اعضای ستاد ساماندهی شئون فرهنگی شهرستان آبیک در دفتر امام جمعه شهر آبیک برگزار شد.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  4 × = بیست هشت