گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۱/۳۰ - ۰۸:۵۹


  استاد حوزه و دانشگاه:
  ازدواجها باید براساس آگاهی صورت بگیرد استاد حوزه و دانشگاه گفت: جوانان ما باید بر اساس آگاهی وارد یک زندگی مشترک شوند.

  حجت‌ الاسلام امرالله گیوی‌ نهاوندی، استاد حوزه و دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، در خصوص امر ازدواج و دقت در این زمین و انتخاب آگاهانه و عقلانی را متذکر شد: جوانان باید در زمان ازدواج چشم‌ هایشان را باز کنند و پس از ازدواج تا می‌ توانند اختلافات و عیب‌ هایشان را کم کنند و مانند یک روح در دو جسم باشند.

   وی با اشاره به توجه زوجین به شباهت ها، افزود: زن و مرد معایب و محاسنی دارند که باید برای تکامل یکدیگر تلاش کرده و تا می‌ توانند شباهت‌ های خود را بیشتر کرده تا زندگیشان شیرین شود.

  وی با بیان اینکه هیچ ساختمانی در نزد خدا محبوب‌ تر از ساختمان ازدواج نیست، ادامه داد: امروزه بسیاری از ازدواج‌ ها عاشقانه بوده و آگاهانه نیست که باید گفت لازم است، جوانان آگاهانه ازدواج کرده و در انتخاب همسر دقت و توجه کافی را داشته باشند.

  این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: ۸۰ درصد طلاق‌ ها مربوط به زن و شوهرهایی می‌ شود که پنج سال نخست زندگی را پشت سر گذاشته‌ اند؛ این در حالی است که در سال گذشته ۱۵ درصد طلاق‌ ها مربوط به افرادی بوده که عقد کرده بودند.

  حجت الاسلام گیوی‌ نهاوندی اضافه کرد: در روایات آمده است، دختر، رحمت الهی و پسر، نعمت الهی است یعنی دختر و پسر امانت‌ های الهی هستند که مطلوب است والدین در تربیت آن‌ ها کوشان باشند.

  این مسئول اضافه کرد: والدین باید خانه را ساحت همدلی و هم‌ زبانی با فرزندان خود قرار دهند و با فرزندانشان رفیق شفیق باشند تا بتوانند اسرارشان را با والدین در میان گذاشته و شخصیت واقعی خود را پیدا کنند.

  این استاد حوزه و دانشگاه افزود: زندگی نباید میدان مباحث سیاسی زوجین باشد بلکه باید تبدیل به میدان عشق و علاقه و محبت و تکریم اعضای خانواده شود.

  وی با اشاره به بیان کلمات محبت آمیز بین زن و شوهر، ادامه داد: زندگی زناشویی باید ظریف بوده و از خشونت و داد و فریاد به دور باشد و عطر گل احترام و محبت و ابراز علاقه زوجین در خانه بپیچد، همچنین زن و شوهر باید در خانه یکدیگر را با کلمه مقدس جان و چاشنی‌ های محبت‌ آمیز صدا بزنند.

  حجت الاسلام گیوی‌ نهاوندی عنوان کرد: در دین اسلام به مردان توصیه شده که قدر زنان را بدانند و به زنان بیشتر احترام بگذارند که در این خصوص در روایات بسیاری تأکید شده است.

  این مسئول افزود: مسئولیت دختر داشتن و تربیت دختر سخت‌ تر از تربیت پسر است و می‌ طلبد والدین در تربیت دختران خود دقت بیشتری کرده تا با تربیت خوب وارد خانه بخت شود گرچه باید گفت اوج عظمت دختر زمانی است که در میدان همسری، وارد زندگی مشترک شود.

   استاد حوزه و دانشگاه، اظهار داشت: اگر زن را از تاریخ بشریت حذف کنیم انسانیت به کویر خشک تبدیل می‌ شود؛ با وجود زن، زندگی طراوت و معنا می‌ یابد.

  وی با اشاره به نقش زنان در پیشرفت مردان، گفت: زن در همه عرصه‌ ها، با شکیبایی خود مولد انسان‌ های بزرگ بوده و در کنار مردان موفق دنیا و تاریخ، همواره یک زن خوب حضور داشته است.

  حجت الاسلام گیوی‌ نهاوندی بیان کرد: زن وجهه دختری، خواهری، همسری و مادری را یکی پس از دیگری طی می‌ کند و در دین اسلام از جایگاه ویژه برخوردار است. مطابق روایات وارده، دختر لطیف است و سبب انس پدر و مادر می‌ شود و خشونت از خانه و خانواده خارج می‌ شود.

  این مسئول تصریح کرد: حضرت زهرا (س) زمانی که پیامبر (ص) به سفر می‌ رفت آخرین نفری بود که با ایشان خداحافظی می‌ کرد و زمانی که پیامبر (ص) از سفر باز می‌ گشتند، نخستین کسی بودند که به دیدارشان می‌ رفتند زیرا می‌ خواستند فاصله با پدرشان کم باشد.

  این استاد حوزه و دانشگاه، خاطرنشان کرد: پیامبر (ص) دست حضرت فاطمه (س) را می‌ بوسید و شبی نبود که پیامبر بخوابد و پیش از خواب پیشانی دخترش فاطمه (س) را نبوسیده باشد.

  وی تشریح کرد: می‌ توان به این موضوع با دو دیدگاه نگریست؛ نگاه روضه‌ ای یعنی پیامبر (ص) می‌ دانست صورت دخترش در آینده آسیب خواهد دید و جای آن را می‌ بوسید و نگاه تربیتی این است که پیامبر (ص) می‌ خواستند به پدران و مادران بیاموزد دختران به بوسیدن نیاز دارند.

  حجت الاسلام گیوی‌ نهاوندی اضافه کرد: پدران و مادران باید فرزندان دختر و پسر خود را به آغوش گرم محبت خود جذب کنند و زمانی را برای سخن گفتن با فرزندانشان اختصاص دهند و با محبت، احترام و زبانی با آنان صحبت کنند.

  این مسئول افزود: سن جوانی، سن تنوع طلبی است به گونه‌ ای که جوانان به دنبال مد روز هستند بنابراین والدین باید رفتار خود را با فرزندان خود تقویت کرده و با احترام و محبت با فرزندانشان برخورد کرده و به آنان شخصیت ببخشند نه این که با تکذیب فرزندان، آن‌ ها را تحقیر کنند و مته به خشخاش بگذارند.

  مدرس حوزه و دانشگاه ادامه داد: گرچه آمار خودکشی در دنیا فاجعه است و البته آمار خودکشی در کشور ما نیز نگران‌کننده است که می‌ توان از مهم‌ ترین دلایل این فاجعه، به عدم ترویج سبک زندگی اسلامی در خانواده‌ ها و نبود روابط قوی والدین با فرزندان اشاره کرد

  وی با اشاره به اینکه خطر طلاق در خانواده ‎های مرتبط با طلاق نسبت به سایر خانواده‎ ها تا ۷۵ درصد افزایش پیدا می‎کند، ادامه داد: هر طلاق ۷۵ مورد آسیب اجتماعی دارد و فرزندان طلاق نیز از نشاط درسی، عاطفی و اجتماعی بی ‎بهره هستند.

  حجت الاسلام گیوی‌ نهاوندی تصریح کرد: اگر بخواهیم زندگی شیرینی داشته باشیم باید اصول و قواعدی را رعایت کنیم که عبارتند از احترام متقابل، درخواست کردن به شیوه محترمانه، صحبت کردن با لحن محبت آمیز، گوش کردن به سخنان همسر، توجه کردن به همسر، احترام گذاشتن به اقوام یکدیگر، پرهیز از سرکوفت زدن و گفتن سخنان ناشایست به همسر، پرهیز از برخورد فیزیکی و…

  حجت الاسلام گیوی‌ نهاوندی با بیان اینکه از نگاه اسلام رابطه زن و شوهر باید رابطه عاشق و معشوق باشد اما با کمال تاسف بیشتر رابطه ظالم و مظلوم است، عنوان کرد: در نگاه اسلام خانه مکانی مقدس و با ارزش است اما در بسیاری از خانه‎ ها شادی اسلامی وجود ندارد.

  مدرس حوزه و دانشگاه اظهار کرد: برای داشتن یک زندگی شاد و شیرین باید اصول احترام، محبت و آراستگی متقابل زن و شوهر مدنظر قرار گیرد.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 + = سیزده