گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ - ۱۹:۴۶


  مدیر کل دفتر اجتماعی استانداری استان قزوین:
  بهبود شاخصهای فرهنگی نیازمند حضور تمامی بخشهاست مدیر کل دفتر اجتماعی استانداری استان قزوین گفت: زمانی شاهد بهبود شاخصهای فرهنگی در استان و شهرستان ها خواهیم بود که تمامی ادارات و بخش ها در این زمینه باهم همکاری داشته باشند.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، حسن کاشی مدیر کل دفتر اجتماعی استانداری استان قزوین، در اولین جلسه شورای اداری شهرستان آبیک، با بیان این مطلب بیان داشت: برای همسویی و تمرکز بیشتر بر برنامه ها و تصمیمات حوزه فرهنگی و اجتماعی استان یک برنامه میان مدت تدوین شد.

  وی با اشاره به فعالیت افراد متخصص برای تدوین این برنامه تصریح کرد: در ادامه ،کمیته های تخصصی ذیل کارگروه تشکیل و با مشاوره های تخصصی این برنامه تدوین شد.

  مدیر کل دفتر اجتماعی استانداری استان قزوین، افزود: این برنامه یک برنامه جامعی نیست بلکه تاکید ما در اولویت هاست و در این برنامه ۱۵ هدف میان مدت تعریف شده است.

  این مسئول با اشاره به تعیین اهداف کلی در این پانزده شاخه، اظهار داشت : برای تحقق این برنامه در حیطه تبیین سیاست های کلی، تعیین اهداف کلی و تدوین راهبردهای پیش بینی شده است.

  کاشی با اشاره به این که این تمامی قسمت های این برنامه در سال جاری به اتمام نمی رسد، یادآور شد : تمام راهبردهای تدوین شده در این برنامه در سال ۹۴ اجرایی نمی شود بلکه اهداف مقدم تر در برنامه قرار می گیرد و براساس آن موارد نیز، از دستگاه های اجرایی برنامه مطالبه می کنیم.

  مدیر کل دفتر اجتماعی استانداری استان قزوین، با اشاره به این که باید ضرورت انجام این برنامه در بین مدیران و مسئولین نهادینه شود، ادامه داد: برای حل معضلات اجتماعی در وهله اول بایستی حساسیت لازم بوجود آید و در مراحل بعدی برنامه ها با اهداف و تعیین مخاطبین اجرایی گردد.

  وی با اشاره به پیچیده بودن برخی از پدیده های اجتماعی و معضلات زندگی مدرن، بیان داشت: مسایل و پدیده های اجتماعی و فرهنگی به جهت ماهیت پیچیده خود، به سهولت قابل بررسی و تحلیل نیستند. زیرا علل بروز و ظهور آن ها و تقویت و تثبیت پدیده های اجتماعی متعدد بوده و به همین دلیل کشف ریشه های بروز این پدیده ها مستلزم بررسی همه جانبه ، دقیق و عالمانه است.

  کاشی در ادامه با اشاره به شکل گیری این گروه ، تصریح کرد: گروه مشاوران دفتر امور اجتماعی و فرهنگی در راستای اجرای طرح پایش وضعیت فرهنگی و اجتماعی استان قزوین (مصوب شورای برنامه ریزی و توسعه استان) شکل گرفته است.

  این مسئول با اشاره به افراد تشکیل دهنده این کارگروه، افزود: این گروه که متشکل از ۱۰ نفر از صاحبنظران حوزهی و دانشگاهی در رشته های مختلف مذهبی، روانشناسی، جامعه شناسی، مشاوره تربیتی، مدیریت، آمار و سایر موارد می باشد در دو حوزه تولید گزارشات تحلیلی از وضعیت فرهنگی و اجتماعی استان بر اساس مجموعه داده های مرتبط و نیز ارائه مشاوره در خصوص کم و کیف مداخلات برنامه های در راستای بهبود وضعیت فرهنگی و اجتماعی فعالیت خواهند کرد.

  مدیر کل دفتر اجتماعی استانداری استان قزوین، اضافه کرد: با توجه به اهمیت تشخیص صحیح درباره علل نضج، تقویت و ثبات پدیده های فرهنگی و اجتماعی، به طور طبیعی مداقه و بررسی همه جانبه داده های مربوط به این حوزه، بخش اصلی ماموریت این گروه را تشکیل خواهد داد.

  وی افزود: برای تعیین میزان سهم ورود به برنامه در سال ۸۴ ، راهبردهای مناسب تهیه و به فرمانداران و بخشداران ابلاغ خواهد.

  کاشی با بیان این که هر چیزی که بر اساس نظام ارزشی جزو هنجاری‎‌ های پذیرفته نباشد آسیب و مسئله اجتماعی محسوب می‌ شود، افزود: علاوه بر مسئولان دستگاه‌ های فرهنگی همه دستگاه‌ های اجرایی در برابر آسیب‌ ها و مسائل اجتماعی مسئول هستند ولی سهم هر یک از دستگاه‌ ها متفاوت است.

  این مسئول با اشاره به این که مسئولین نباید تنها به انجام کار قانع باشند و باید  به دنبال نتیجه باشند، تأکید کرد: زمانی مسئولان دستگاه‌ های اجرایی و دستگاه‌ های فرهنگی می‌توانند از عملکرد خود در عرصه فرهنگی و اجتماعی رضایت داشته باشند که شاخص‌ های فرهنگی بهبود یافته و آسیب‌ های اجتماعی کاهش یافته باشد.

  مدیر کل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری استان قزوین با اشاره به توجه کم مسئولین به ارزیابی، تصریح کرد: معمولا ارزیابی در نظام مدیریتی فرهنگی مورد غفلت واقع می‌ شود بنابر این اگر مدیری اهداف برایش مهم نباشد ارزیابی هم برایش مهم نیست.

  وی با اشاره به این که اولویت های فرهنگی در تمامی اداره ها باید در یک سو و یک هدف متمرکز باشد، ادامه داد: همه مسئولان در حوزه فرهنگی و اجتماعی مسئول هستند و باید اولویت کار خود را به امور فرهنگی اختصاص دهند و یک‌صدا و با مشارکت یکدیگر در اجتماعی کردن مسائل اجتماعی و پیشبرد اهداف فرهنگی گام بردارند.

  کاشی هدف اصلی انقلاب اسلامی را یک انقلاب فرهنگی دانست و یادآور شد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی علی‌ رغم تمام پیشرفت‌ ها و توفیقاتی که در همه زمینه‌ ها در ایران اسلامی حاصل شده و در صحنه بین‌ المللی به اقتدار خاصی رسیده است ولی آمارها نشان می‌ دهد تقریبا همه آسیب‌ های اجتماعی رو به افزایش است.

  این با اشاره به این که این مشکل در تمامی دولت های روی کار آمده وجود داشت و به یک دولت خاص تعلق ندارد ، افزود: افزایش آسیب‌ های اجتماعی ارتباطی با هیچ دولتی ندارد و همه در این زمینه کار کرده‌اند ولی در تغییر شاخص‌ های آسیب‌ های اجتماعی کاری صورت نگرفته است.

  مدیر کل دفتر اجتماعی استانداری استان قزوین، در پایان با اشاره از نتایج حاصله از این برنامه اظهار امیدواری کرد و گفت: نتایج حاصل از این تلاش گروهی و علمی برای مدیران ارشد استان و سایر مدیران دستگاه های فرهنگی و اجتماعی در فرآیند سیاست گذاری و نیز تدوین برنامه های عملیاتی مبتنی بر مطالعات علمی سودمند خواهد بود.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 2 = سه