گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ - ۱۳:۲۳


  امام جمعه آبیک:
  عربستان در باتلاق یمن خواهد مرد امام جمعه آبیک گفت: عربستان با حمله به یمن خود را در باتلاقی عمیق گرفتار کرده است که در نهایت در این باتلاق خواهد مرد.

  حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی امام جمعه شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به حمله عربستان سعودی به یمن اظهار داشت: ائتلافی که عربستان و برخی کشورهای دیگر به دنبال آن بودند تا اقدامی جدی و نظامی علیه یمن صورت دهند، در عمل با بطلان مواجه شد و به نظر نمی‌ آید کشورها دست به این ریسک خطرناک و خطای راهبردی بزنند و امیدواریم، این قضایا با راهکارهای مردمی و به دست خود مردم یمن حل شود.

  وی با اشاره به این که بنا به فرمایشات و دستورات دین اسلام، ایران همیشه پشتیبان مظلومین است، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که هرکجا ظلم و تجاوزی صورت بگیرد، در کنار مظلوم خواهد ایستاد و امیدواریم کمک‌های مستشاری که ایران دارد، مثمرثمر باشد.

  نماینده ولی فقیه در آبیک، با اشاره به ناکار آمد بودن ائتلاف عربستان، بیان داشت: ناکامی کشورهای عربی ، غربی در سوریه و استقرار دولت شیعی در عراق و موقعیت استراتژیک یمن و در نهایت نگرانی از گسترش نفوذ ایران در منطقه از جمله علل حمله ریاض به یمن ذکر شده است.

  این مسئول گفت: آل‌ سعود خطا کرده است و بینی‌ اش به خاک مالیده می‌ شود چراکه ارتش اسرائیل از ارتش عربستان قوی‌ تر است و در برابر غزه نتوانست کاری انجام دهد حال ارتش عربستان در برابر مردم یمن چگونه می‌ تواند ادامه دهد.

  حجت الاسلام موسوی با اشاره به حملات قبلی عربستان به یمن و شکست های سخت عربستان در این جنگ ها تصریح کرد: آیا برای نظام سعودی آن چیزی را که در گذشته علیه یمن آورده کافی نیست و همچنان به دنبال نابودی یمن است. ملت یمن قبول نخواهد کرد که بنده نظام سعودی باشد و ملت یمن را فرا می خوانم که برای مقابله با این حمله ظالمانه به پاخیزند.

  وی عربستان را دنباله روی رژیم ملعون صهیونیستی دانست و این رژیم را نیز کودک کش نامید و  افزود: عربستان با حمله به سمت کودکان و انسان‌ های بی‌ گناه و مظلوم را می‌ کشد و خانه‌ های مردم و زیرساخت‌ های کشور یمن را ویران‌ می‌ کند که این حرکت، یک جنایت جنگی محسوب می‌ شود که امید است متنبه شوند و دست از جنایات خود بردارند.

  امام جمعه شهرستان آبیک، ناکامی ائتلاف سعودی در تحقق اهداف تجاوز نظامی خود به خاک یمن تاکید کرد و اظهار داشت: با آتش و آهن نمی‌ توان اراده مردم یمن را از هم گسیخت و تنها راه حل بحران این کشور گفت‌ و گو است و مردم بایدخود برای خود تصمیم بگیرند.

  این مسئول عملیات نظامی در یمن را ناکارامد دانست و عنوان کرد: عملیات نظامی هرگز راه‌ حل بحران‌ ها به خصوص بحران یمن نیست، تجربیات گذشته در عراق ثبات کرده که نیروی نظامی راه حل نیست بلکه گفت‌ و گو و تبادل نظر راه رسیدن به ثبات و آشتی ملی است.

  حجت الاسلام موسوی با اشاره به اهداف آمریکا و عربستان از آغاز این جنگ متذکر شد: عربستان سعودی و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس با حمله علیه یمن در حقیقت به دنبال رساندن این پیام به ملت خود بودند که هرگونه تحرکی علیه حکومت با آتش و آهن پاسخ داده می‌ شود.

  وی با اشاره به اختلاف درونی بین شاهزادگان عربستان در بسیاری از موارد از جمله حمله به یممن، اضفه کرد: برخی از شاهزادگان عربی از همان ساعات اولیه حمله ی عربستان به یمن شاید هم از همان زمان اولیه اعلام آمادگی ریاض برای دست زدن به چنین جنایتی، مخالف بودند.

  نماینده ی ولی فقیه در آبیک، با اشاره به عدم توجه پادشاه عربستان به نظر مردم خود و سایر کشورها تصریح کرد: پادشاه عربستان بدون توجه به نظر دیگر کشورهای عربی تصمیم به حمله به یمن را گرفت و این به آن معنی است که ریاض به تنهایی تصمیماتش را اتخاذ و بلکه دیگر کشورها را مجبور به اجرای آن تصمیمات می کند.

  این مسئول با اشاره به ترس عربستان از جنگ های زمینی با کشور یمن تأکید کرد و گفت: عربستان از گشودن جبهه های جدید با توجه به ناتوانی اش در تحقق هر دستاوردی در جبهه شمالی یمن بسیار واهمه دارد و از این رو سعی می کند دیگر جبهه های جدیدی به وجود نیاورد.

  حجت الاسلام موسوی با اشاره به این که اعتراضات در عربستان تنها مخصوص شیعیان نیست و سنی ها نیز به این حکومت اعتراض دارند، بیان داشت: بروز اعتراضات در مناطق و استان‌ های سنی‌ نشین عربستان به نوعی برای حاکمان آل سعود مشکل‌ آفرین‌ تر است. دیگر بعید به نظر می‌ رسد که پادشاهی بحرین بتواند مشروعیت خود را بار دیگر از نو احیاء کند. به این ترتیب، حکومت آل خلیفه به طور مؤثری به نخستین حکومت پادشاهی بدل می‌ شود که از سوی اکثریت مردم خود به طور علنی رد می شود.

  نماینده ی ولی فقیه در پایان گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، ملت یمن را تنها طرف تعیین کننده مشروعیت حاکمان این کشور دانست و گفت: عربستان یا هر کشور دیگر حوزه خلیج فارس اجازه دخالت در امور داخلی دیگر کشورها ندارند.

  انتهای گفت و گو/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 5 = چهارده